TOK išplatino rekomendacijas, kuriose teigiama, kad sportininkai, turintys Rusijos arba Baltarusijos pasą galėtų varžytis tik po neutralia vėliava. Taip pat sportininkai, kurie aktyviai palaiko karą Ukrainoje ir/ar yra susiję su nacionalinio saugumo institucijomis kontraktu, apskritai negalėtų varžytis.
Po tokių paskelbtų rekomendacijų Ukrainos sporto ministras Vadymas Hutcaitas palankiai įvertino tokias rekomendacijas ir teigė, kad „dės bendras pastangas, kad į tarptautines sporto arenas nepatektų nė vienas Z patriotas“.
Teigiamai tokį komiteto pareiškimą įvertino ir Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė Daina Gudzinevičiūtė, nes, anot jos, naujos rekomendacijos labiau buvo reikalingos toms sporto federacijoms, kurios ,nepaisant anksčiau skelbtų TOK rekomendacijų, vis vien įsileido rusų ar baltarusių sportininkų.
„Žinoma, vertinu pozityviai. Man tikrai nepatinka kai kurių federacijų veiksmai, kad jos, neklausydamos tebegaliojančių pirmųjų rekomendacijų, priėmė sprendimą įsileisti Rusijos ir Baltarusijos sportininkus. Kaip žinome, tą padarė Tarptautinė fechtavimo federacija ir manau, kad gali atsirasti ir daugiau federacijų.
TOK parekomendavo, kad tas leidimas nebūtų šiaip sau, o taikytų griežtus kriterijus sportininkams, kurie galbūt galėtų būti įsileisti į tarptautines varžybas“, – sakė ji.
Visgi LTOK prezidentė pabrėžė, kad didesnės įtakos TOK tarptautinėms federacijoms daryti negali, nes sprendimus dėl tarptautinių varžybų vykdymo ir jų dalyvių priima tarptautinės sporto šakų organizacijos.
Neramina kriterijai dėl „aktyvaus“ rėmimo
Viešojoje erdvėje pasklidus tokioms rekomendacijoms sureagavo ir Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto (ŠMSM) Jurgita Šiugždinienė, kuriai tokie sprendimai nepasirodė labai pozityvūs.
„Tai dar vienas didžiulis nusivylimas Tarptautiniu olimpiniu komitetu. Jo vykdomasis komitetas teikia rekomendacijas tarptautinėms sporto federacijoms, kuriomis atidaromos durys agresorių – Rusijos ir Baltarusijos sportininkams varžybose dalyvauti po neutralia vėliava.“
Ministrei labiausiai užkliuvo rekomendacija drausti dalyvauti varžybose aktyviai karą remiantiems sportininkams:
„Jis (TOK – aut. past.) teigia, kad varžybose negalėtų dalyvauti tik sportininkai „aktyviai“ remiantys karą. Labai įdomu, ką šiame kontekste reiškia „aktyviai“?
TOK prezidentas Thomas Bachas dar kartą pakartojo, kad „sportas neturi būti politikos dalimi“ ir, kad „nebus sprendimo, kuris tiktų visiems ir mums teks su tuo gyventi“.“
The IOC has restored the possibility for Russians and Belarusians to compete in individual sports under a neutral flag. 🤬🤬#Ukraine #StandWithUkraine #RussiaInvadedUkraine #Bakhnut #UkraineWillWin #RussiaIsLosing #Russia pic.twitter.com/XUAB0Bj982
REKLAMA— Twiter_Trends (@Twiter__Trends) March 28, 2023
Paklausta, kaip įvertinti, ar sportininkas visgi „aktyviai“ palaiko karą, ar ne, D. Gudzinevičiūtė pateikė Ukrainos pavyzdį.
„Prieš keletą mėnesių pas mus viešėjo Ukrainos Aukščiausiosios Rados narė, buvusi olimpinė prizininkė Olha Saladucha su savo kolege. Jų fondas bei organizacijos turi sudariusios duomenų bazę, kur aktyviai sekama spaudą, viešoji erdvė ir viešinami tie sportininkus, kurie palaiko karą Ukrainoje.
Žinoma, kiekviena federacija turės pati sugalvoti kažkokį mechanizmą. Galų gale šiais laikais yra labai daug viešai prieinamų šaltinių, kur tu gali pasitikrinti vieną ar kitą sportininką, kuris pretenduoja dalyvauti. Manau, kad kiekviena susikurs savo mechanizmus, kaip patikrins tuos atitikimo kriterijus“, – svarstė LTOK prezidentė.
Iki olimpinių žaidynių – daug laiko
2023 m. vasario 20 d. buvo paskelbtas bendras 35 šalių sporto ministrų pareiškimas, reikalaujantis TOK persvarstyti sprendimą dėl Rusijos ir Baltarusijos dalyvavimo olimpinėse žaidynėse.
Nepaisant to, jog anksčiau buvo skelbiama, kad TOK svarstys ir šių sportininkų dalyvavimą olimpinėse žaidynėse, antradienį posėdyje rusų ir baltarusių sportininkų dalyvavimas Paryžiaus žaidynėse kitąmet nebuvo svarstytas.
Pranešta, kad jokio termino šiam klausimui kol kas nėra, o dėl minėtų šalių dalyvavimo Paryžiuje spręs „tam tinkamu laiku“, net jei Rusijos ar Baltarusijos sportininkai pateks į olimpines žaidynes per kvalifikacines varžybas.
D. Gudzinevičiūtė kalbėdama apie sprendimą dėl olimpinių žaidynių sakė, kad iki jų dar labai daug laiko.
„Iki olimpinių žaidynių dar yra nemažai laiko ir sprendimas, kaip ir vakar pasakė Thomas Bachas, bus priimtas vėliau. Iš kitos pusės mes visi turbūt norime, laukiame ir tikimės, kad karas iki to laiko pasibaigs.“
Kiek anksčiau, vasario 7 d., LTOK išplatino savo poziciją dėl rusų ir baltarusių olimpinėse žaidynėse, kur teigė, kad „šiuo metu praktiškai visų Tarptautinių federacijų durys į olimpines žaidynes rusams ir baltarusiams yra užvertos, todėl apie boikotą kol kas nediskutuojame ir tikimės, kad to neprireiks.“
Dar kartą pasiteiravus D. Gudzinevičiūtės, ar šis sprendimas nesikeičia, ji teigė, kad tiksliai pasakyti negali, nes dar yra per anksti.
„Kol kas dar tikrai labai anksti kalbėti apie boikotą, dar liko labai daug laiko“, – sakė LTOK prezidentė.