Portalas tv3.lt kviečia prisiminti garsiausiai šiemet nuskambėjusius sporto pasaulio skandalus.
Cristiano Ronaldo konfliktas su „Manchester United“ ir skandalą sukėlęs incidentas
Dažnai skandalus sukelianti arba juose dalyvaujanti Portugalijos futbolo žvaigždė C. Ronaldo be nemalonumų neapsiėjo ir šiemet.
Skandalingame interviu su Piersu Morganu sportininkas nemenkai sukritikavo „Manchester United" progresą ir pareiškė, kad nejaučia pagarbos vyriausiajam komandos treneriui E. ten Hagui.
Po tokios sportininko kritikos jau po kelių dienų „Raudonieji velniai“ išplatino pranešimą, kuriame padėkojo C. Ronaldo už indėlį klube ir pranešė, jog abipusiu sutarimu žvaigždė komandoje neberungtyniaus.
Tačiau aistros net ir po šio pranešimo dar ilgai nenurimo, kadangi neaišku, kur žaidėjas pratęs savo karjerą. Iš viso savo karjeros metu Portugalijos futbolo žvaigždė atstovaudamas „Man Utd“ sužaidė 346 rungtynes, per kurias pelnė 145 įvarčius.
Primename, jog kiek anksčiau, balandį, pasaulį drebino dar vienas C. Ronaldo skandalas. Tą kartą jis buvo nubaustas už agresiją, kurią parodė berniukui su autizmu ir privalėjo susimokėti baudą bei buvo suspenduotas.
„Manchester United“ rungtynių su „Everton“ (0:1) metu portugalas sudaužė berniuko telefoną. Žinoma, iškart po epizodo futbolininkas atsiprašė.
Anglijos futbolo asociacija po šio epizodo ėmėsi veiksmų ir C. Ronaldo skyrė dviejų rungtynių Anglijos „Premier“ lygoje diskvalifikaciją, taip pat jis turėjo sumokėti 50 tūkst. svarų sterlingų baudą.
Be šių garsiausių C. Ronaldo skandalų, jis ne kartą parodė savo arogantišką charakterį, palikdamas aikštę nepasibaigus rungtynėms bei rodydamas nepasitenkinimą.
Kyrie Irvingo suspendavimas dėl antisemitinio įrašo
Lapkritį sportininkas savo socialinių tinklų paskyroje pasidalijo antisemitiniu filmu, o vėliau net tinkamai neatsiprašė.
Tokį įrašą tviteryje išvydusi Bruklino „Nets“ vadovybė skyrė K. Irvingui mažiausiai penkių rungtynių suspendavimą.
Taip pat buvo nuspręsta, jog už visas suspendavimo metu praleistas rungtynes sportininkui atlyginimas mokamas nebus.
Praėjus šiek tiek laiko „Nets“ krepšininkas bandė nusiplauti kaltę ir paskelbė, kad paaukos po 500 tūkst. JAV dolerių prieš neapykantą žydams kovojančiai organizacijai.
Tačiau organizacija nesutiko priimti šių pinigų ir pareiškė, kad jiems yra akivaizdu, jog krepšininkas dėl savo veiksmų nejaučia atsakomybės ir pinigus aukoti nori dėl naudos jam pačiam.
Novako Džokovičiaus deportavimas iš Australijos
Metų pradžioje pasaulyje siautėjant koronavirusui į beveik visus Didžiojo kirčio turnyrus tenisininkai galėjo patekti tik pilnai pasiskiepiję nuo viruso. Tačiau tai daryti panoro ne visi. N. Džokovičius turėjo tvirtą nuomonę apie šiuos skiepus ir ne kartą apie tai pasisakė viešai. Dar prieš turnyrą Dubajuje sportininkas pasakojo žurnalistams, jog yra pasiruošęs paaukoti svarbiausius metų turnyrus, nes skiepytis neketina.
Sportininkas vylėsi, kad taisyklės pasikeis, o prireikus serbai rašė laiškus JAV prezidentui, jog padarytų sportininkui išimtį.
Tačiau išimtis daryti nusprendė ne visi, o Australija ėmėsi itin griežtų veiksmų. N. Džokovičius galvodamas, kad jam buvo padaryta išimtis nusprendė nuvykti į Australiją, iš kur buvo deportuotas.
Tenisininkas iš šalies buvo deportuotas po to, kai Australijos Imigracijos reikalų ministras Alexas Hawke`as nusprendė atšaukti jo vizą.
Šį sprendimą ministras priėmė, nes esą N. Džokovičiaus buvimas Australijoje galėjo sukelti riziką Australijos bendruomenės sveikatai taip pat galėjo išprovokuoti ir „pilietinius neramumus“, nes jis yra įtaką ir statusą turintis asmuo.
N. Džokovičius nesutiko su tokiu sprendimu ir nusprendė pasiskųsti federaliniui teismui, tačiau šie su sprendimu sutiko.
Serbas turėjo palikti šalį likus dienai iki „Australian Open“ tunyro starto, o kartu su deportavimu jam buvo uždrausta ateityje atvykti į šalį.
Tačiau lapkričio mėnesį buvo pranešta, jog ministras Andrew Gilesas panaikino draudimą sportininkui atvykti į Australiją. Tuo pačiu pažymėta, kad N. Džokovičiui bus išduota viza vykti į Australiją, jei tik jis pats jos norės.
Bostono „Celtics“ trenerio Ime Udoka suspendavimas dėl sekso skandalo
Viena didžiausių naujųjų 2022 m. NBA žvaigždžių buvo strategas Ime Udoka. Ilgametis kelių komandų asistentas Udoka pirmą kartą gavo vyriausiojo trenerio darbą Bostono „Celtics“ ir greitai atvedė komandą į NBA finalą.
Tačiau 2022–2023 m. jis visiškai prarado teisę kelti koją į „Celtics“ aikštę, po to, kai 2022 m. rugsėjį jis buvo nušalintas.
Tris mėnesius trukusiame tyrime buvo nustatyta, kad treneris pažeidė komandos politiką. Komandos atstovas žurnalistams sakė, kad I. Udoka palaikė intymius santykius su klubo darbuotoja bei netinkamai su ja elgėsi. Pagal klubo nuostatas, tai yra draudžiama.
Atlikus tyrimą klubas priėmė sprendimą metams suspenduoti strategą.
Tačiau visai neseniai paaiškėjo, kad treneris greitu metu vėl imsis darbo. Bruklino „Nets“ nusprendus atleisti savo strategą Steve‘ą Nashą jų paieškos ilgai netruko ir pastarojo vietą užims I. Udoka.
„Celtics“ davė leidimą treneriui tartis su kita komanda ir pranešė, jog nesieks jokios kompensacijos dėl I. Udokos išvykimo.
Draymondo Greeno smūgis komandos draugui
Kai 2022 metų rudenį „Warriors“ susirinko į treniruočių stovyklą prieš kitą NBA sezoną, D. Greenas ir Jordanas Poole'as įsivėlė į konfliktą.
Anot šaltinių, J. Poole'as tarpsezonio metu elgėsi arogantiškai, skleisdamas idėją dėl sutarties persvarstymo. Kad ir ką padarė J. Poole, tai įsiutino D. Greeną ir pastarasis ne tik vadino komandos draugą menkinančiais žodžiais, tačiau ir panaudojo jėgą.
Remiantis TMZ gautais vaizdo įrašais, kuriuose užfiksuotas incidentas, ginčas užsimezgė, kai D. Greenas atsimušė į J. Poole'ą, o supykęs J. Poole'as jėga nustūmė D. Greeną. Savo ruožtu D. Greenas sureagavo greitai ir smogė savo komandos draugui į veidą tokiu galingu smūgiu, kad jis pargriuvo ant žemės.
Vėliau sportininkas atsiprašė per spaudos konferenciją, o „Golden State Warriors“ strategas Steve'as Kerras paskelbė, kad sportininkas buvo nubaustas, bet ne suspenduotas už tai, kad treniruotėje smogė komandos draugui.
15-etės Kamilos Valijevos dopingo skandalas Pekine
Po iškovoto komandinio aukso buvo pranešta, kad vienos iš Rusijos rinktinės narių dopingo testas – teigiamas. Greitai paaiškėjo, kad pričiupta atletė – ta pati K. Valijeva.
Pekino žaidynių metu Tarptautinė testavimo agentūra (ITA) pranešė, jog prieš žaidynes atliktame K. Valijevos dopingo teste buvo rasta trimetazidino.
Komandinėje estafetėje medaliai rusėms, nei kitoms dviems šalis nėra įteikti ligi šiol, kadangi vyksta bylinėjimosi procesas Tarptautiniame sporto arbitražo teisme.
Žaidynių metu K. Valijevai buvo leista startuoti asmeninėse varžybose, kuriose ji buvo laikoma ryškia favorite. Vis dėlto galiausiai ji liko ketvirtoje vietoje.
Dėl šalies agresijos iš tarptautinių varžybų pašalinti Rusijos sportininkai
Rusijai pradėjus karinę invaziją ir brutalų karą Ukrainoje beveik visos pasaulio sporto organizacijos vieningai nusprendė eliminuoti rusus iš sporto.
Krepšinyje Rusijos komandų neliko nei klubinėse, nei rinktinių rungtynėse. Nors iš pradžių Eurolyga dar dvejojo ir po klubų balsavimo paliko tris Rusijos klubus – Maskvos CSKA, Sankt Peterburgo „Zenit“ ir Kazanės UNIKS – turnyre, tačiau vėliau nebeliko kitos išeities, kai tik apriboti visų rusų dalyvavimą turnyre.
Vėliau prabilo ir tarptautinė krepšinio organizacija. FIBA pranešė, jog „stabdo Rusijos komandų, teisėjų ir oficialių asmenų dalyvavimą visuose FIBA organizuojamuose turnyruose, įskaitant ir 3x3 krepšinį“
Futbolo pasaulyje taip pat neišvengta didelių pokyčių. FIFA iš pradžių buvo priėmusi daug pasipiktinimo sulaukusį sprendimą, nes pranešė, kad leis Rusijos atstovams žaisti ir toliau, bet neleis jiems naudoti šalies vėliavos, himno, simbolių ir žaisti savo šalyje. Vėliau visos Rusijos komandos buvo pašalintos galutinai.
Viena svarbiausių sporto šakų Rusijai – ledo ritulys, kuriame taip pat smogė sankcijos. Tarptautinė ledo ritulio federacija (IIHF) nusprendė, kad ne tik Rusijos, bet ir Baltarusijos rinktinės ir klubai yra šalimi iš visų IIHF turnyrų įskaitant suaugusiųjų ir jaunimo pasaulio čempionatus.
Rusijos ir Baltarusijos taip pat nebeįmanoma išvysti rankinio turnyruose. Šių šalių komandos ir arbitrai buvo pašalintos iš visų rankinio renginių.
Taip pat sankcijos už agresiją įsigaliojo ir kitose sporto šakose. Rusijai uždrausta dalyvauti visose dailiojo čiuožimo, plaukimo, lengvosios atletikos, biatlono, irklavimo, dziudo, slidinėjimo, autosporto ir beisbolo rungtynių.
Visgi, liko keletas sporto šakų iš kurių šalis neliko eliminuota. Retomis išimtimis tapo fechtavimo, šaudymo ir bokso federacijos.
Pasaulio futbolo čempionato Katare skandalai
2022-ųjų FIFA pasaulio futbolo čempionatas jau nuo pat pradžių buvo apipintas skandalais. Dar kiek anksčiau kilo diskusijos dėl galimo kuropcijos skandalo suteikiant Katarui teisę rengti čempionatą prieš 12 metų.
Dėl itin karštų oro sąlygų čempionatas Katare vyko žiemą, nors įprastai planetos pirmenybės vyksta vasarą.
Bene didžiausią reputacinę žalą Katarui sudavė uždėta našta žmonėms, kurie buvo įpareigoti pastatyti sportui skirtas erdves per itin trumpą laiką ir esant itin karštam klimatui. Negana to, Katare egzistuoja diskriminaciniai įstatymai, draudžiantys homoseksualius santykius, taip pat varžantys moterų laisves.
Nors Kataro valdžia tvirtino, kad nuo 2014 m., kuomet buvo pradėta statyti čempionatui reikalingą infrastruktūrą, statybų vietose žuvo 3 asmenys. Priduriama, kad dar 37 mirtys neva nebuvo susijusios su statybomis.
Tuo metu pagal BBC ir kitų šaltinių duomenimis, 2010–2020 m. Katare mirė 6,5 tūkst. migrantų darbuotojų iš penkių skirtingų valstybių – Indijos, Bangladešo, Pakistano, Šri Lankos ir Nepalo.
Kitas daug nepasitenkinimo sulaukęs veiksnys – alkoholio apribojimai stadionuose. Dėl tokio sprendimo futbolo aistruoliai buvo labai nepatenkinti, kadangi tai reiškė, jog rungtynių metu stadione bus visiškai negalima vartoti alkoholio.
Stadione taip pat buvo ribojama sirgalių, darbuotojų ir sportininkų apranga. Patekti į rungtynes su LGBT spalvas primenančiais drabužiais buvo neįmanoma. Dėl to kilo dar viena pasipiktinimo banga. Tai sukūrė ir įvairius žmonių protestus, kai į aikštę išbėgdavo žmonės su LGBT vėliava.