• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paskutinio metimo drama yra vienas gražiausių dalykų krepšinyje. Pergalingi metimai šią sporto šaką paverčia nenuspėjama, patrauklia ir itin emocinga.  

Paskutinio metimo drama yra vienas gražiausių dalykų krepšinyje. Pergalingi metimai šią sporto šaką paverčia nenuspėjama, patrauklia ir itin emocinga.  

REKLAMA

Naujienų portalas tv3.lt kviečia prisiminti metimus, kurie vienaip ar kitaip pakeitė Lietuvos klubų, o kartais ir visos šalies krepšinio raidos trajektorijas.  

Enniso Whatley „Eurolyginis“ metimas

Pradėkime nuo Enniso Whatley metimo Europos taurės atkrintamosiose varžybose. Tai buvo 1997–1998 m. Europos taurės aštuntfinalio serijos atsakomosios rungtynės. Kauno sporto halėje „Žalgiris“ susitiko su Bursos „Tofaš“ ekipa.

Pirmąjį susitikimą Turkijoje „Tofaš“ laimėjo 66:62, todėl „Žalgiriui“, norint patekti į ketvirtfinalį, Kaune reikėjo pergalės bent 5 taškų skirtumu. Tiksint paskutinėms sekundėms „Žalgirio“ legionierius E. Whatley smeigė tolimą metimą ir išplėšė žalgiriečiams pergalę reikalingu skirtumu (71:65).

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu ne šis veterano metimas, tolimesnė „Žalgirio“ klubo istorija galėjo susiklostyti visiškai kitaip. Kaip paaiškėjo vėliau, kauniečiai tą sezoną laimėjo Europos taurę ir sportiniu principu išsikovojo vietą kito sezono  Eurolygoje. „Žalgiris“ jau pirmąjį sezoną (1998–1999 m.) triumfavo prestižiniame Senojo žemyno turnyre ir jame žaidžia iki pat šių dienų.

REKLAMA

Šarūno Jasikevičiaus metimas, sudrebinęs JAV galybę

2000 m. Sidnėjaus olimpinių žaidynių pusfinalyje Šarūnas Jasikevičius savo rankose turėjo istorinę galimybę išvesti Lietuvą į olimpinio turnyro finalą.

Lietuva pusfinalyje susitiko Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) rinktine, kurią sudarė tokios NBA žvaigždės kaip Vince‘as Carteris, Kevinas Garnettas, Ray‘us Allenas, Jasonas Kiddas, Gary Paytonas ir kiti.

REKLAMA
REKLAMA

Puikiai kovoje lietuviai paskutinėmis sekundėmis galėjo persverti rezultatą, tačiau sudėtingas Š. Jasikevičiaus tritaškis praskriejo šalia lanko.

Sutariama, kad šis metimas kaip reikiant sudrebino JAV rinktinės nenugalimumo mitą, o jis galutinai žlugo 2004 m. Atėnų olimpinėse žaidynėse. Beje, tuomet grupės rungtynėse tarp JAV ir Lietuvos rinktinių Š. Jasikevičius pataikė 3 tritaškius, kurie iš esmės garantavo istorinę Lietuvos pergalę prieš JAV rinktinę. Visgi šių rungtynių reikšmė buvo kur kas mažesnė nei  2000-ųjų pusfinalis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

35 sekundės LKL beprotybės

2003 m. LKL finalo seriją 4:2 laimėjo „Žalgiris“, o tikra puošmena tapo jau pirmosios finalo serijos rungtynės.  

Iki ketvirtojo kėlinio pabaigos likus 35 sek. „Žalgiris pirmavo 80:74, tačiau tada tritaškį smeigė Steve‘as Woodberry, o likus 0,3 sek. Kęstučio Šeštoko tritaškis išlygino rezultatą.

Bet tai buvo ne viskas. Edas Cota per visą aikštę perdavė kamuolį ore buvusiam Mindaugui Timinskui, kuris fantastišku būdu išplėšė pergalę „Žalgiriui“.

REKLAMA

Vėliau žalgiriečiai laimėjo ir antrąsias rungtynes bei įpusėjo žygį link titulo. „Lietuvos rytas“ vėliau dukart švelnino serijos rezultatus (1:2 ir 2:3), tačiau „Žalgiris“ iki septintųjų serijos rungtynių neprisižaidė ir uždarė seriją.

Šokiravęs Derricko Sharpe‘o metimas

2003–2004 m. Arvydas Sabonis žaidė paskutinį savo sezoną „Žalgiryje“, o kauniečiai viena koja jau buvo Eurolygos finalo ketverte.

REKLAMA

Paskutiniame „Top 16“ etapo rungtynėse, tuomet į finalo ketvertą pateko tik grupių nugalėtojos, „Žalgiris“ susitiko su Tel Avivo „Maccabi“.

Kauniečiai kontroliavo rungtynes ir užtikrintai žygiavo link pergalės. Vis tik pati rungtynių pabaiga žalgiriečiams susiklostė pačiu blogiausiu įmanomu būdu, o Derrickas Sharpe‘as aidint sirenai išlygino rezultatą.

Psichologiškai palaužti žalgiriečiai pratęsime atrodė beviltiškai ir liko be išsvajotojo bilieto į Eurolygos finalo ketvertą. Tuo metu „Maccabi“ atstovavęs Šarūnas Jasikevičius jau buvo spėjęs pasveikinti Arvydą Sabonį su svarbia pergale, tačiau galiausiai Eurolygos titulas atiteko būtent Š. Jasikevičiui ir „Maccabi“ klubui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Europos taurę iš esmės nulėmęs Stepo Babrausko tritaškis

2008–2009 m. Europos taurės finale susitiko Vilniaus „Lietuvos rytas“ ir Maskvos srities „Chimki“. Vilniečiai tuo metu disponavo 3 milijonų eurų biudžetu, o rusų klubo biudžetas buvo bene 10 kartų didesnis ir siekė 30 milijonų eurų.

Prieš ketvirtąjį kėlinį „Ryto“ krepšininkai turėjo dviženklį deficitą ir labai miglotas galimybes iškovoti trofėjų ir bilietą į kito sezono Eurolygą. Visgi Rimo Kurtinaičio auklėtiniai rado savyje jėgų – grįžo į rungtynes ir netgi išsiveržė į priekį.

REKLAMA

Titulo savininką iš esmės nulėmė Stepono Babrausko tritaškis. „Ryto“ kapitonas likus 26,4 sekundės padidino skirtumą iki 6 taškų.

Kaip paaiškėjo vėliau, tai buvo kol kas paskutinis kartas, kai Lietuvos klubas iškovojo tokio aukšto kalibro tarptautinį trofėjų.

Šioje vietoje galime prisiminti ir kitus svarbius be neįtikėtinai gražius „Ryto“ metimus, atnešusius svarbias pergales ir titulus.

REKLAMA

2009 m. Mindaugo Lukauskio tritaškį LKF taurės finale, Artūro Jomanto 2010 m. tritaškį LKL finale ar 2011 m. pradžioje su sirena pataikytą Khalido El-Amino tritaškį, kuris dovanojo „Lietuvos rytui“ bilietą į „Top 16“ etapą.

Vis tik S. Babrausko metimas buvo vertas tarptautinio titulo ir bilieto į Eurolygą, todėl jam šioje apžvalgoje suteiktas didesnis dėmesys.

Lino Kleizos tolimi dūriai Slovėnijoje

2013 m. Europos čempionate Lietuvos rinktinė iškovojo sidabro medalius ir tai yra nuostabus pasiekimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis tik grupėse etape lietuviams reikalai klostėsi labai sudėtingai ir viskas sprendėsi rungtynėse su Bosnijos ir Hercegovinos krepšininkais.

Jono Kazlausko auklėtiniai bosniams turėjo pralaimėti mažesniu nei 10 taškų skirtumu. Mirzos Teletovičiaus tritaškiai lietuvius varė į neviltį – po jo metimų lietuviai turėjo 14 taškų deficitą.

Vis tik tada savo žodį tarė Linas Kleiza, paskutinėmis minutėmis pataikęs du gyvybiškai svarbius tritaškius. Galiausiai tas rungtynes lietuviai pralaimėjo 72:78, tačiau bilietui į kitą etapą to užteko.

REKLAMA

Simboliška, kad tai L. Kleizai buvo paskutinis didysis turnyras su Lietuvos rinktine.

Jono Mačiulio tritaškis į Sakartvelo krepšį  

Po dviejų metų istorija pasikartojo, o Lietuva turėjo jau naują herojų. Tuomet Lietuva dėl bilieto į ketvirtfinalį kovojo su Sakartvelu, o lietuvius išgelbėjo fenomenalus Jono Mačiulio pasirodymas.

Iš viso kaunietis pelnė 34 taškus ir likus 11 sekundžių pataikė tritaškį, kuris padidino skirtumą iki 4 taškų ir iš esmės nulėmė rungtynes.

REKLAMA

Vėliau lietuviai ketvirtfinalyje nugalėjo Italiją, pusfinalyje – Serbiją ir tik finale nusileido Ispanijai.  

2014 m. beprotybė: LKF taurė, LKL procentai ir Eurolyga  

2013–2014 m. sezonas  Lietuvos krepšiniui buvo kupinas įspūdžių ir svarbių momentų. Tuomet LKL čempionate dėl didelio „Žalgirio“ ir „Lietuvos ryto“ rungtynių skaičiaus Europoje buvo skaičiuojamos ne pergalės, o pergalių procentai.

REKLAMA
REKLAMA

Remiantis šia formule, „Žalgiris“ reguliariajame sezone galiausiai nukrito į ketvirtąją vietą, o pirmąją iškovojo „Lietuvos rytas“.

Tai, beje, lėmė „Ryto“ aukštaūgio Antano Kavaliausko metimas iš po krepšio klubų tarpusavio dvikovoje 2014 m. paskutiniajame LKL rate.  

Jeigu ne šis metimas, „Ryto“ ir „Žalgirio“ keliai nebūtų susikirtę pusfinalyje. Pirmąsias rungtynes vilniečiai laimėjo, tačiau „Žalgiris“ atsitiesė ir viskas sprendėsi trečiosiose pusfinalio serijos rungtynės (pusfinalis vyko vos iki 2 pergalių).

„Lietuvos ryto“ legionierius Zabiano Dowdello rankose buvo galimybė išvesti „Rytą“ į Eurolygą, LKL finalą ir pirmą kartą „Žalgirį“ palikti be didžiojo LKL finalo. Vis tik amerikietis nepataikė.

Kitame LKL pusfinalyje susitiko Klaipėdos „Neptūnas“ ir Prienų „TonyBet“. Šioje serijoje viską abu kartus iš esmės išsprendė Martyno Mažeikos metimai, po kurių Klaipėdos klubas pirmą kartą pateko į LKL finalą.

Dar įdomiau tai, kad kiti nacionaliniai čempionatai Europoje „Neptūnui“ susidėliojo taip sėkmingai, kad klubas gavo teisę dalyvauti 2014–2015 m. Eurolygoje. Tiesa, tuomet Eurolygoje dar egzistavo sportinis principas, kai į turnyrą buvo galima patekti per nacionalinius čempionatus.

REKLAMA

Užbaigiant pasakojimą apie šį neįtikėtiną 2013 – 2014 m. Lietuvos klubinį krepšinio sezoną, verta prisiminti LKF taurės finalą tarp Prienų ir „Lietuvos ryto“. Tuomet Paulius Ivanauskas likus 20 sek. Išlygino rezultatą ir taip įstūmė vilniečius į dar didesnį spaudimą, o galiausiai Prienai LKF taurėje triumfavo 92:91.

Be jokios abejonės, P. Ivanauskui tai buvo geriausias ir įsimintiniausias jo karjeros momentas.

Pergalingi „Žalgirio“ tritaškiai Eurolygoje

Tokių tritaškių galima rasti aibę, tačiau šioje apžvalgoje paminėsime tik kelis iš jų.

Edgaras Ulanovas 2017 m. rudenį su sirena išplėšė pergalę „Žalgiriui“ Malagoje.

Tai buvo vienos iš tų rungtynių, kurios „Žalgiriui“ pridėjo dar daugiau pasitikėjimo, o galiausiai Šarūno Jasikevičiaus auklėtiniai pirmą kartą nuo 1999 m. pateko į Eurolygos finalo ketvertą, kuriame užėmė 3 vietą.

2019 m. „Žalgiris“ vėl sugebėjo patekti į Eurolygos atkrintamąsias, kur dėl bilieto į finalo ketvertą grūmėsi su Stambulo „Fenerbahče“. Pirmąsias serijos rungtynes žalgiriečiai pralaimėjo net 43:76, tačiau antrosiose reabilitavosi ir serijoje atstatė lygybę – 82:80.

Tuomet pergalę įtvirtino Artūro Milaknio dūris. Tiesa, šiuo metimu Š. Jasikevičius nebuvo itin patenkintas – žalgirietis galėjo išdeginti daugiau laiko, tačiau pasirinko atakuoti krepšį.

REKLAMA

Serija persikėlė į Kauną, o jame „Žalgiris“ turėjo gerus šansus išsiveržti į priekį, tačiau jais nepasinaudojo ir galiausiai seriją pralaimėjo 1:3.

Taip pat verta prisiminti Marcuso Browno tritaškį, kuris dovanojo „Žalgiriui“ bilietą į 2010 m. Eurolygos „Top 16“ etapą.

M. Brownas tolimu metimu paskutinėmis dvikovos akimirkomis sugrąžino kauniečiams aštuonių taškų persvarą (76:68).

Laimėję Stambule, kauniečiai nutraukė trylikos nesėkmių išvykose Eurolygos turnyre seriją. Paskutinį kartą „Žalgiris“ svečiuose tada buvo laimėjęs prieš dvejus metus, kai svečiuose įveikė Liublijanos „Union Olimpija“ krepšininkus.

Lietuvos finaluose pramesti tritaškiai

Šią apžvalgą užbaigsime svarbiais metimais, kurie neįkrito. 2021–2022 m. Panevėžio „Lietkabelis“ pateikė sensaciją, kai LKL pusfinalio serijoje eliminavo „Žalgirį“ ir pirmą kartą kauniečius paliko be finalo.

Pirmosiose finalo serijos rungtynėse „Lietkabelis“ užtikrintai 77:68 nugalėjo „Rytą“ ir atsidūrė per 3 pergales nuo LKL titulo.

Kaip paaiškėjo vėliau, tai buvo pirmoji ir vienintelė Panevėžio pergalė šioje serijoje. Vėliau vilniečiai laimėjo tris kartus iš eilės ir po 12 metų grįžo į LKL sostą.

Penktosiose finalo serijos rungtynėse G. Orelikas paskutinėmis sekundėmis metė tritaškį, kuris galėjo išlyginti serijos rezultatą. Vis tik metimas buvo netaiklus ir Vilniaus arena paskendo euforijoje.

REKLAMA

Paskutiniu varžovų nepataikytu metimu „Rytas“ laimėjo ir 2024 m. LKL finalą prieš „Žalgirį“. Pirmąsias dvi rungtynes netikėtai laimėję vilniečiai įgavo pasitikėjimo savo jėgomis, įstūmė žalgiriečius į kampą, o galiausiai seriją laimėjo 3:1.

Lemiamomis rungtynėmis tapo komandų akistata Vilniuje. „Rytui“ pirmaujant minimalia persvara 88:87, paskutinė ataka priklausė „Žalgiriui“. Po puikaus derinio L. Lekavičius krepšį atakavo laisvas, tačiau jo metimas tikslo nepasiekė.

Prabėgus kiek daugiau nei pusmečiui didžiosios Vilniaus arenos lankai „Žalgiriui“ visgi atnešė sėkmę. Andrea Trinchieri auklėtininai pasakiško grožio Karaliaus Mindaugo taurės (KMT) finale 91:89 palaužė Klaipėdos „Neptūną“.

Tiesa, žalgiriečiai likimo savo rankose nelaikė – paskutinė ataka priklausė „Neptūnui“, o visiškai laisvas aikštės kampe likęs snaiperis Deividas Gailius galėjo išplėšti pergalę Klaipėdai ir sukurti didžiausią sensaciją KMT istorijoje.

Įdomu, kad D. Gailius iš to paties taško taikliai atakavo likus 25 sek. ir tuo tritaškiu išvedė „Neptūną“ į priekį.

Vis tik po minutės Deividas Sirvydis pelnė du taškus su pražanga, o D. Gailius antrojo tritaškio iš eilės nepataikė.

Pasigedote svarbaus ir jums ypač įsiminusio metimo? Laukiame jūsų pastebėjimų ir prisiminimų komentarų skiltyje!

Eurolygos, Europos taurės, Čempionų lygos ir LKL rungtynes jums patogiu metu stebėkite per Go3!

Standings provided by Sofascore

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų