Dar 2010-aisiais atliktas tyrimas nustatė, kad kasmet pasaulyje 133 tūkst. žmonių miršta nuo diabeto, o 45 tūkst. nuo širdies ir kraujagyslių ligų dėl gaiviųjų gėrimų su pridėtiniu cukrumi ir kitais saldikliais vartojimo. Tokių gėrimų mėgėjų laukia svorio prieaugis, o vėliau ir nutukimas. Mokslininkai mano, kad kai kurie dirbtiniai saldikliai keičia žarnyno mikroflorą, išsivysto gliukozės netoleravimas.
Tuo metu koreliacija tarp gaiviųjų gėrimų vartojimo ir vėžio susirgimų nėra taip gerai ištirta. Į juos dedami dirbtiniai saldikliai galimai taip pat turi kancerogenų, rašoma „Nplus1“.
Aukštas glikemijos indeksas ir didelė glikemijos apkrova yra siejami su padidėjusia krūties vėžio rizika ir dažniausiai pasitaikančia kepenų vėžio forma – kepenų ląstelių karcinoma.
Tačiau atlikti gaiviųjų gėrimų su dirbtiniais saldikliais ir vėžio atsiradimo sąsajų tyrimai pateikia prieštaringus rezultatus. Kai kurie iš jų pateikė aiškią koreliaciją tarp tokių gėrimų vartojimo ir krūties, kasos, tulžies pūslės ir gimdos gleivinės vėžio atsiradimo, kiti – ne.
Mokslininkai iš Sobronos universtiteto (tyrimui vadovavo Mathilde Touvier) ištyrė daugiau nei 100 tūkst. žmonių vaisvandenių ir sulčių vartojimo pomėgius, ir koreliaciją su susirgimais vėžiu.
Mokslininkai pasinaudojo nuo 2009-ųjų vykdoma nacionaline apklausa, kurioje dalyvauja mažiausia 300 tūkst. prancūzų ir belgų. Jie atsirinko tyrimui tinkamus 107 tūkst. pavyzdžių – žmonių, kurie per dieną vartoja mažiausiai 100 ml gaiviųjų gėrimų (viso – 97 skirtingi gėrimai, įskaitant pieniškus, sportinius ir energetinius).
Skaičiavimai parodė, kad šimtaprocentinių sulčių ir sulčių su pridėtiniu cukrumi vartojimas šiek tiek padidina visų vėžio rūšių atsiradimo riziką. Pridėtinio cukraus gėrimuose vartojimas taip pat siejamas su krūties vėžio rizika, tačiau mokslininkai neaptiko koreliacijų su plaučių ar kolorektaliniu vėžiu.
Mokslininkai neaptiko koreliacijų tarp dirbtinių saldiklių vartojimo ir vėžio rizikos didėjimu.
Jų teigimu, šie tyrimai patvirtino rekomendacijas apriboti pridėtinio cukraus turinčių sulčių, įskaitant šimtaprocentines, vartojimą. „Sensacijos“ šiame tyrime jie taip pat nemato – pagrindine vaisvandenių ir sulčių koreliacijos su vėžiniais susirgimais priežastimi laiko cukrų.
„Jeigu mes ištirtume 100 ml koka kolos ir, pavyzdžiui, šimtaprocentes apelsinų sultis, cukraus kiekis būtų faktiškai vienodas“, – cituojama tyrimo vadovė M. Touvier.