Domeikavoje sujudimas kilo Nacionalinei žemės tarnybai paprašius savivaldybės pakeisti žemės sklypo, kuriame veikia įkalinimo įstaiga, paskirtį. Žmonės tikisi, kad savivaldybė jų prašymo netenkins, tuomet esą atsiranda vilties Pusiaukelės namus iškeldinti.
„Ji dabar yra komercinė ir mes norim, kad ji liktų komercinė, nebūtų pakeista į visuomeninę, nes ten jau galima įkurti kalėjimus ir panašiai, mes nenorim to ir norim, kad savivaldybė išklausytų mus ir palaikytų“, – tvirtina gyventojas Ridas Žirgulis.
Anot žmonių, gruodžio pradžioje atidaryti Pusiaukelės namai iki šiol, jau du mėnesius, veikia netinkamos paskirties sklype, dabar viską bandoma įteisinti.
„Jei pasižiūrėsim, kaip yra reglamentuojama Lietuvos Respublikos Teritorijų planavimo įstatyme, kad planuojamai ar numatomai veiklai galima keisti žemės paskirtį. Tačiau nenorint įteisinti nelegaliai vykdomą veiklą. Mūsų atveju tai yra dvigubi standartai“, – sako Šakių kaimo seniūnaitė Rima Stabrauskienė.
Gyventojai sako, kad ir pastato paskirtis netinkama.
„Pažeidžiant bet kokius įstatymus, nes ir žemės paskirtis, ir paties pastato paskirtis – viešbutis. Tai atsiprašau, kaip gali būti kalėjimas viešbutyje? Labai jau gerai gyvena 1200 kvadratų 10 žmonių“, – teigia gyventojas Ridas Žirgulis.
Nepaiso jokių įspėjimų?
Beje, Kalėjimų tarnybą nepažeidinėti įstatymų dar gruodį įspėjo ir prokuratūra, paraginusi pirma pakeisti žemės naudojimo būdą, o tik tada pradėti Pusiaukelės namų veiklą. Bet Kalėjimų tarnyba į tai nusispjovė ir pastate įkurdino 10 nuteistųjų. Kalėjimų tarnybos vadovai visuomenei paaiškinti situaciją atsisako: „Lietuvos kalėjimų tarnyba komentarų neteiks. Pozicija ir argumentai šia tema jau ne kartą išsakyti.“
Žmonės pasipiktinę, kad valstybinė institucija veikia pažeisdama įstatymus ir už tai yra nebaudžiama. Žmonės sako, dėl nuteistųjų kaimynystės jaučiasi nesaugūs:
„Bijau ten vaikščioti, man jie baisūs žmonės, kaip rašo, oi kokie geri, tai jei geri, tegu sėdi namie, tegu savi žiūri.“
„Jei paprastas žmogus vykdo nelegalią veiklą, tai jį greitai sustabdo, ministerija gali daryti nelegalią veiklą ir niekas jos nestabdo.“
Savivaldybė sprendimą žada pateikti
Kauno rajono savivaldybės atstovas sako, kad sprendimas dėl sklypo paskirties keitimo bus artimiausiu metu.
„Nėra lengva pasverti tą viešąjį interesą, nes tai ir nuteistųjų integracija, ir bendruomenės nuomonė svarbi. Čia yra Gordijaus mazgas, didelis galvosūkis ir vieni teisininkai vienaip komentuoja, kiti kitaip, vis viena turėsim pasverti visus argumentus ir tą sprendimą priimti“, – tvirtina Kauno rajono mero patarėjas Edmundas Mališauskas.
Nacionalinė žemės tarnyba paaiškina, jei Kauno rajono savivaldybė nuspręs nepritarti žemės sklypo paskirties keitimui, laukia dar vienas sprendimas: „Statinių naudojimo priežiūra (taip pat statinio ar jame esančių patalpų naudojimo pagal paskirtį vertinimas) priskirta savivaldybėms. Taigi, ar pusiaukelės namai galės tęsti veiklą (atsižvelgiant į sklypo paskirtį) gali atsakyti tik savivaldybės administracija.“
Praėjusiame tarybos posėdyje Kauno rajono valdžia nutarė kreiptis į Vyriausybę, kad ši savivaldybei panaudos teise perduotų pastatą – vietoje Pusiaukelės namų steigtų menų mokyklą. Šį pastatą Kalėjimų tarnyba įsigijo Norvegijos finansinio mechanizmo lėšomis. atseikėjo apie pusantro milijono eurų.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
Matai, nuvertės turtas - kurio jie net nesiruošė pardavinėti.
Bet didelę klaidą padarė ir steigėjai. Reikėjo gyventojus pratinti prie to pamažu, o ne numesti ant galvos naujieną. Reikėjo Džordaną pasikviesti su Eligijum, kad papasakotų, kad ne visi ex kaliniai yra baisūs. Papasakoti, kaip veikia tokie namai. Kad iš pusiaukelės namų išėję daugiau nenusikalsta. Ir kad tegu nespjauna šita tamsi liaudis į kalinius, tegu neišsižada tiurmos, patys gali atsidurti jų vietoj bet kada.