Spaudos konferencijoje ŽŪR atstovai dalijosi įžvalgomis apie susitikimą su prezidentu Gitanu Nausėda. Susitikimo metu aptarta nemažai strateginių žemės ūkio gyvybingumo didinimo, plėtros klausimų, sakė ŽŪR pirmininkas Arūnas Svitojus.
Taip paliestas ir K. Navicko likimas kaip ministerijos vadovo. „Nematome tikslo keisti ministro, norime palaikyti jį, kad galėtų įgyvendinti ambicingus planus“, – sakė ŽŪR viceministras Vytautas Buivydas.
ŽŪR atstovų teigimu, per susitikimą prezidentas išsakė nuogąstavimą, kad jam nemalonu matyti ištuštėjusį Lietuvos kaimą. „Prezidentas išreiškė nuomonę, kad važiuojant pro kaimą jam nepatinka jį matyti tuščią. Norėtųsi matyti kaimą klestintį, su daug gyventojų, vaikų“, – sakė A. Svitojus.
Metė akmenį į ankstesnių ministrų daržą
ŽŪR pirmininkas Arūnas Svitojus kalbėjo, kad susitikime su prezidentu buvo kalbama apie žemės ūkio sektoriaus dabartį ir ateitį.
„Kiekvienais metais į kaimą gauname virš 1 mlrd. eurų paramos. <...> Po eilės metų matome, kad su tokiomis didelėmis lėšomis, kaime atskirtis ne niveliuojasi, o didėja“, – pažymėjo ŽŪR pirmininkas.
Aptartos didesnio efektyvumo paieškos, kad Lietuva nebūtų viena iš atsiliekančių žemės ūkio šalių, sakė jis.
ŽŪR atstovai vieningai kalbėjo, kad suprastėjusią Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) veiklą lėmė ankstesnių politikų padarytos klaidos.
„Kokią turime situaciją, ji ateina iš praeitų valdžių. Kiekvienais metais turėjome ministrų pasikeitimus, perkėlimą į Kauną<...> [Siekiame – tv3.lt], kad nebūtų keičiami arkliai brastoje, bet kad tęstume pradėtą darbą“, – sakė A. Svitojus.
„Įžvelgiame blogybę praeitų ministrų, politikų darbe, kad leido tokiai situacijai atsitikti, kad investicijos į kaimo gyvybingumą nuėjo priešingai. <...> Palaikome ministrą [K. Navicką – tv3.lt]“, – sakė ŽŪR vicepirmininkas Vytautas Buivydas.
Ministro keisti ŽŪR atstovai nemato priežasčių. A. Svitojaus teigimu, šitaip tik įsisuktų naujas chaosas žemės ūkio srityje ir finansavime.
„Sutarėme su prezidentu, kad išlaikysime stabilumą. Ieškosime kompromisų“, – teigė jis.
Pastebi, kad Lietuvos kaimas pamažu nyksta
Tarybos narys, vicepirmininkas V. Buivydas išreiškė susirūpinimą, kad ūkininkavimas kaime pamažu slopsta, į šią sritį sunku pritraukti jaunimą.
„Matome, kad kaimas nyko. <...> Per daugiau nei 10-metį netekome apie 50 proc. visų žemdirbių. Kyla klausimas, ar plaukti tuo laivu, kuriuo plaukia žemdirbiai, ar užsiimti kita veikla“, – konferencijoje sakė jis.
Jo teigimu, į kaimą reikia pritraukti jaunimą, bet „kaip jaunimo nėra, taip nėra“.
„Šiai dienai kaime ne tik ūkininkauti, bet ir gyventi nėra malonu. Toliau kaimai nyksta, užsidaro mokyklos, darželiai parduotuvės, mažėja paslaugų kokybė. <...> Jei tendencija tęsis, kaimai pavirs vasarkaimiais“, – sakė V. Buivydas.
Įvardijo, kad viena iš problemų yra Žemės įsigijimo įstatymas, pagal kurį pirmenybę įsigyti žemę turi besiribojančių sklypų savininkai. „Įstatymą reikia keisti. Šiuo metu toliau skatiname stambių ūkių didėjimą ir panaikiname ūkininkus, kurie tų stambių žemių neturi“, – sakė V. Buivydas.
Mano, kad ministras pareigose liks
A. Svitojus pasakė, kokio ministerijos vadovo likimo tikisi. Jo teigimu, žemdirbiai nori, kad situacija būtų stabili, todėl palaiko idėją, kad K. Navickas ir toliau eitų ministro pareigas.
„Didesnė dalis tiek žemdirbių, tiek politikų, kiek mes turime signalų, kad prezidentūra, Seimas ir Vyriausybė jį palaiko. <...> Norime, kad būtų stabili situacija. Dialogas vyksta, jokių problemų nėra su diskusijomis“, – sakė jis.
Jo teigimu, net kitos asociacijos, prieš tai išreiškusios nepasitikėjimą K. Navicku, dabar taip pat mato, kad proveržis žemės ūkio sektoriuje apčiuopiamas.
A. Svitojaus nuomone, iki šių metų pabaigos K. Navickas tikrai turi išsilaikyti ministro kėdeje. „Šiais metais nematome, kad būtų pasikeitimai, o kiti metai parodys, ką turėsime“, – sakė ŽŪR vadovas.
Šiam požiūriui pritarė ir V. Buivydas, akcentuodamas, kad ministras pareigas atlieka tinkamai. „Ministras kalbasi su žemdirbiais, neignoruoja, neatmeta. Kalbėdamiesi ieškome galimybių, kaip priimti vienus ar kitus sprendimus. Todėl kaltinti jį ir dabar bandyti atstatydinti nėra tikslo“, – teigė jis.
Paantrino ir Vidas Juodsnukis, sakydamas, kad vadovaujant Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS) dialogas su ministerija buvo nutrūkęs, ypač kai keitėsi 3 ministrai.
Jis nurodė, kad Žemės ūkio taryba, pareiškusi nepasitikėjimą K. Navicku atstovauja tik nedidelę dalį Lietuvos ūkių, o ypač gina stambiųjų ūkininkų interesus, o ne smulkiuosius žemdirbius. Todėl Žemės ūkio rūmų, ginančių smulkiųjų ūkininkų teises, ir Žemės ūkio tarybos interesai skiriasi.
„Socialiniai partneriai buvo nepageidaujami. Iš Tarybos atstovai ten papuldavo ir kalbėdavosi, politiką derindavo. Kadangi šis ministras pradėjo vienodai žiūrėti tiek į Žemės ūkio rūmus, tiek į Žemės ūkio tarybą, galbūt imtis ūkių restruktūrizacija, tarybai labai nepatiko, jie sunerimo.
Jie buvo įpratę duris kojomis atidarinėti Žemės ūkio ministerijoje. Šitas ministras neleidžio to daryti, tai ar dėl to reikia keisti? Jie atstovauja 5-6 proc. ūkinių subjektų. Tai ar galima leisti, kad toks skaičius stambiausių ūkininkų šantažuotų ministrą, valstybę, Vyriausybę?“, – kėlė klausimus V. Juodsnukis.
Jis nurodė, kad K. Navicką ŽŪR vertina kaip padorų žmogų, vertą ir toliau eiti pareigas.
Kita pusė nepasitiki ministru, siekia pašalinti iš posto
Penktadienį prezidentas susitiko su ūkininkų organizacijų atstovais ir aptarė žemės ūkio politikos situaciją. Kiek anksčiau šią savaitę, trečiadienį, G. Nausėda buvo susitikęs su Žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku, kuriuo žemdirbiai išreiškė nepasitikėjimą ir prašė jį atstatydinti.
Kritikos K. Navickui negailėjo opozicijos nariai ir netgi valdantieji. Patys žemdirbiai teigė, kad situacija žemės ūkio sektoriuje stipriai blogėja: susiduriama ne tik su COVID-19 sunkumais, augančiomis darbo sąnaudomis ir žaliavų kaštais, bet ir neapibrėžtumu dėl naujosios bendrosios žemės ūkio politikos reikalavimų vykdymo ir finansavimo. Ministras sulaukė priekaištų ir dėl netinkamos komunikacijos.
Premjerė linkusi stoti į ministro pusę
Tuo tarpu premjerė I. Šimonytė teigia nematanti rimtų priežasčių atsistatydinti žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui, kaip reikalauja dalis žemdirbių.
„Pripažįstu visų teisę protestuoti prieš visus ir prieš viską, kaip tik atrodo reikalinga demokratinėje šalyje, bet ministro atsistatydinimui reikia rimtesnių priežasčių nei tai, kad kažkokiai visuomenės grupei ministras nepatinka“, – žurnalistams trečiadienį sakė ji.
Maždaug dešimties ūkininkų grupė trečiadienį protestavo prie Žemės ūkio ministerijos, reikalaudami K. Navicko atsistatydinimo. Anksčiau tą padaryti ministrą ragino Žemės ūkio taryba.
Sako, kad jaučia prezidento palaikymą
O štai Žemės ūkio ministras sako jaučiantis prezidento pasitikėjimą. Susitikime su G. Nausėda jis aptarė socialinį dialogą su žemdirbiais, žaliąją transformaciją, investicijas, būtinybę išsaugoti darbo vietas, smulkius vidutinius ūkius.
„Tiesmukai neklausiau, bet jaučiu palaikymą (...) Aptarėme ir tai, kad reikia konstruktyvumo dialoge su žemdirbiais“, – BNS po susitikimo trečiadienį sakė ministras.
Kaip K. Navickas anksčiau sakė tv3.lt, į jo daržą mestus akmenis, priekaištus, vertina skeptiškai. „Vertinu kaip nepagrįstus ir be turinio, nes, tiesą pasakius, ten kaltinimai yra metami už tendencijas žemės ūkyje, kurios buvo ir susiklostė per dešimtmečius“, – sakė jis.