Y. Benoit pasakoja, kad net jai pačiai reikėjo laiko įsitikinti, kad aseksualumas yra normalus dalykas, nes apie tai yra labai mažai informacijos viešoje erdvėje. Pasak merginos, Jungtinėje Karalystėje ar Jungtinėse Valstijose apie aseksualumą šiek tiek kalbama, bet informacija apie tai nėra įtraukta į švietimo programas, todėl žinias iš esmės reikia gaudyti internete. Nors įprastai būtų galima tikėtis, kad būtent suaugusieji vaikui paaiškintų, kas tas aseksualumas.
„Plačiausiai priimtinas apibrėžimas yra, kad aseksualumas reiškia, jog nėra jokio seksualinio potraukio bet kam, nepriklausomai nuo lytinės tapatybės. Tai yra A raidė LGBTQIA+, tai seksualinė orientacija, kuri nesiorientuoja į nieką, jeigu suprantate, ką turiu mintyje. Man tai yra buvimas nei homoseksualia, nei heteroseksualia, nei biseksualia – žodžiu, nė vienas iš tų dalykų“ – viešėdama Vilniuje „Login 2024“ konferencijoje kalbėjo Y. Benoit.
Pasak moters, labai dažnai žmonėms atrodo, kad aseksualūs asmenys yra vargšiukai, kurie nepatiria seksualinio potraukio, kurie save riboja, slopina arba tiesiog nesupranta savęs. „Žmonės galvoja, kad tu tiesiog dar nesugebėjai atskleisti savo seksualumo, nors nėra taip, nes nors aš nesu turėjusi sekso, bet yra daugybė aseksualių žmonių, kurie turėjo. Techniškai aseksualūs žmonės gali užsiimti seksu, todėl neesmė, kad tu tiesiog neturėjai gero sekso“, – pasakoja Y. Benoit.
Paaiškindama, kodėl kai kurie aseksualūs žmonės vis tik gyvena seksualinį gyvenimą, nors nejaučia jokio potraukio, Yasmin sako, jog kai kada šie žmonės būna užmezgę santykius su plačiuosius standartus atitinkančiais asmenimis, o kai kada jie užsiima seksu, nes tiesiog jiems vienodai. „Pavyzdžiui, gal tu ir nefantazuoji apie indų plovimą, bet jeigu išplausi indus, tai nebus pasaulio pabaiga“, – sako mergina.
Y. Benoit pasakoja, kad kartais sulaukia tokių keistų pasvarstymų, jog aseksualumas gali pasikeisti arba gali būti išgydomas mediciniškai arba galbūt reikia užsiimti kažkokiu ypatingu seksu ir tuomet tai neva „pataisys“ aseksualų asmenį. Mergina sako susidurianti su požiūriu, kad su aseksualiais žmonėmis kažkas yra blogai fizine arba psichologine prasme, taip pat kad tokie žmonės tiesiog nemėgsta sekso ir žmonių arba galvoja, kad patys yra geresni už kitus.
„Dauguma žmonių nežino, kas yra aseksualumas, jie turi įvairių nuomonių apie tai ir yra toks susiformavęs polinkis tau apie tai paaiškinti. Šiaip jeigu kažkam pasakai, kad esi aseksualus, tai patikėkit manimi, esi daug apie tai galvojęs. Bet žmonės vis tiek mėgsta pateikti įvairius paaiškinimus, kodėl tu esi aseksualus. Tai arba tave bando nuo to atkalbėti, arba bando paaiškinti, kodėl tu tapai aseksualus. Ir nė vienas iš tų dalykų nėra korektiškas“, – teigia mergina.
Yasmin sako, kad statistiškai jaunimas šiais laikais rečiau užsiima seksu, nei kad mes galvojame arba palyginus su ankstesnėmis kartomis, taigi tas visuotinis seksualizavimas viešumoje iš tiesų yra netikslus.
„Aš tiesą sakant maniau, kad mes jau nuėjome nuo idėjos, jog žmonės pateikia save tam tikru būdu dėl to, kad jie nori sekso su kuo nors, bet nuo tada, kai dirbu savo darbą ir tapau viešesnė, nuolat susiduriu su žmonėmis, kurie klausia, kodėl tu pasidažei, jeigu tu nenori turėti sekso su vyrais, kodėl tu susitvarkei gražiai plaukus, jeigu nenori sekso, kodėl dėvi sijoną, kodėl dėvi aptemptus džinsus. Šiaip žmonės dėvi tam tikrus drabužius, nes jiems patinka juos dėvėti“, – juokėsi Yasmin.
Pasak Y. Benoit, nieko tokio pastebėti gražų, patrauklų žmogų ir apie jį fantazuoti, bet tai neturėtų tapti apsėdimu ir to konkretaus žmogaus nervinimu. Pati mergina sako visai nesukanti galvos, jei kažkas pažiūrėjęs į jos nuotrauką pagalvos, kad ji atrodo seksualiai, bet problemos prasideda, kai nepažįstamas ar pažįstamas asmuo pradeda rašyti žinutes socialiniuose tinkluose ir kabinėtis.
Kaip pasakoja Yasmin, aseksualai jaučia visus jausmus ir emocijas bei gali trokšti romantinių santykių, tačiau ji pati sakosi netrokštanti ir romantiško ryšio. Paklausta, ar kada nors buvo užmezgusi romantišką ryšį, Y. Benoit sako, kad galbūt yra pajautusi tai pradinėje mokykloje su vienu vaikinu, kuris, kaip paskui paaiškėjo, buvo homoseksualus. „Aš manau, kad mes abu melavome. Mes buvome draugai ir žmonės nuolat sakydavo, jog jūs turėtumėte susitikinėti, nes esate mergina ir vaikinas“, – sako mergina.
Yasmin teigia vėliau mokykloje visiškai nesidomėjusi priešinga lytimi ir praktiškai visi tai pastebėjo. Tuo metu ant bangos buvo dainininkas Justinas Bieberis, merginos žavėjosi filmu apie vampyrus „Saulėlydis“, o Yasmin buvo abejinga, todėl aplinkui visi ėmė klausinėti, gal ji serga, gal ji yra homoseksuali, gal nepritaria kitų merginų elgesiui, gal nesivysto seksualine prasme. Pasak jos, tuo metu ji paniro į apmąstymus apie save ir internete ieškojo informacijos, kas su ja yra.
Bet kai mergina suprato esanti aseksuali, lengviau nepasidarė, nes aplinkiniai žmonės paprasčiausiai tuo netikėjo. Anot Yasmin, nors jos tėvai buvo ganėtinai atviri idėjai apie dukters aseksualumą, bet jautėsi, kad jie irgi iki galo netiki, mat mergina neatrodė taip, kaip žmonės įsivaizduoja aseksualų asmenį.
Y. Benoit rekomendavo pažiūrėti lietuvių režisierės Marijos Kavtaradze filmą „Tu man nieko neprimeni“, kuris kaip tik ir kalba apie aseksualius asmenis.