• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) siūlo keisti nacionalinio stadiono komplekso Vilniuje koncesijos sutartyje numatytą indeksuotos kainos pasidalijimą tarp valstybės ir projekto bendrovės, taip pat neindeksuoti apie 7,2 mln. eurų vertės  nekilnojamojo turto

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) siūlo keisti nacionalinio stadiono komplekso Vilniuje koncesijos sutartyje numatytą indeksuotos kainos pasidalijimą tarp valstybės ir projekto bendrovės, taip pat neindeksuoti apie 7,2 mln. eurų vertės  nekilnojamojo turto

REKLAMA

Tarnyba trečiadienį pranešė Vilniaus savivaldybei bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai pateikusi poziciją dėl gegužės viduryje sostinės tarybos patvirtintų komplekso koncesijos sutarties pakeitimų. 

„Mūsų nuomone, į indeksaciją nenumatytų aplinkybių kontekste neturėtų būti traukiami iki indeksavimo atlikti darbai ir  vadinamasis naujas turtas, kilnojami daiktai – baldai, sporto inventorius ir panašiai. Tuo tarpu suteikiančiosios institucijos (Vilniaus savivaldybė ir ministerija – BNS) laikosi pozicijos, kad nenumatytų aplinkybių kontekste reikėtų indeksuoti viską“, – BNS trečiadienį sakė VPT direktoriaus pavaduotojas Ramutis Prišmantas. 

„Kadangi, savivaldybės duomenimis, prisikalkuliuoja naujas turtas apie 7,2 mln. eurų, tai yra ganėtinai reikšminga suma, kuri turi įtakos indeksuojant“, – pridūrė jis. 

REKLAMA
REKLAMA

Pasak R. Prišmanto, VPT vertinimu,  įgyvendinant projektą naujo turto įsigijimo išlaidos nėra tiesiogiai paveiktos nenumatytų aplinkybių, pavyzdžiui, karo Ukrainoje. 

REKLAMA

Anot jo, Vilniaus savivaldybei bei Vyriausybei pateiktos dvi alternatyvos dėl indeksuotos projekto kainos pasidalijimo tarp sutarties šalių: pasidalyti per pusę nepaskirstytą padidėjusios kainos likutį arba sudaryti naują jos pasidalijimo formulę. 

„Kita alternatyva – apskritai peržiūrėti tą visą formulę nuo pat pradžių bandant susidėlioti taip, kad abiem šalims ji tiktų ir neleistų vienai ar kitai šaliai užsidirbti ar gauti už dyką kažką iš kitos ar gauti pajamų daugiau negu jai priklauso ir panašiai“, – teigė R. Prišmantas.  

REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, gegužę koncesijos sutarties pakeitimus parengusi Vilniaus savivaldybė neatsižvelgė į ankstesnius VPT siūlymus. 

„Savivaldybė teigia, kad atsižvelgė į VPT pirminėje pozicijoje išdėstytus siūlymus ir jau indeksaciją siūlo pritaikyti taip, kaip VPT manė, bet mes su tuo nesutinkame. Mūsų nuomone, padaryta ne taip, kaip mes siūlėme“, – teigė R. Prišmantas. 

Savo ruožtu savivaldybė trečiadienį teigė palankiai vertinanti VPT nuomonę, tačiau pažymėjo, kad skiriasi institucijų taikomos metodikos. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Esminiai išsiskyrimai susiję su indeksavimo baze ir naujo turto įtraukimu į indeksavimą, t.y. nuo ko turėtų būti skaičiuojamas kainų pokytis. Esame dėkingi VPT už konstruktyvų ir išsamų darbą. Tikimės, kad netrukus sulauksime ir Europos Komisijos patvirtinimo, o tuomet projektas galės sparčiai judėti į priekį“, – pranešime teigė miesto meras Valdas Benkunskas.

Pasak savivaldybės, VPT atlikti skaičiavimai, įvertinus derybose su būsima koncesininke „Hanner“ išsiderėtas nuolaidas, „kurios, tikėtina, gali būti peržiūrėtos, iš esmės nesiskiria nuo gegužę miesto taryboje patvirtinto indeksavimo susitarimo finansinės išraiškos“.

REKLAMA

Nekilnojamojo turto bendrovės „Hanner“ savininkas Arvydas Avulis sako dėl dalyvavimo projekte galutinai apsispręsiantis po Europos Komisijos (EK) sprendimo dėl valstybės pagalbos.

Komisija tikrina, ar koncesijos sutarties pakeitimais nėra suteikiama neteisėta valstybės pagalba. Vilniaus savivaldybės atstovai anksčiau tikėjosi, jog EK išvada bus gauta birželį.

„Čia labai geras klausimas, kiek čia tos kantrybės dar reikia turėti. Pats nežinau... Kartais atrodo, kad reikėtų dėti tašką ir palikti jį (projektą – BNS), bet paskui pasidaro gaila – pusę metų jau įdėjau darbo“, – BNS trečiadienį sakė A. Avulis. 

REKLAMA

„Labai apmaudu, kad dabar, kai yra geriausias laikas dirbti, mes nedirbame“, – pridūrė jis. 

„Hanner“ savininkas teigė, kad stadioną dar įmanoma, kaip žadėta, pastatyti iki 2026 metų pabaigos, tačiau iki to laiko užbaigti viso komplekso gali nepavykti. 

„Dar teorinių galimybių sužaisti futbolą 2026 metų pabaigoje, manau, kad gali būti“, – teigė jis. 

A. Avulis anksčiau yra sakęs, kad stadiono koncesininkės įmonės „Vilniaus daugiafunkcis kompleksas“ pagrindinės akcininkės „Venetus Capital“ akcijas iš investicijų bendrovės „BaltCap“ išpirktų tik gavus palankią Komisijos išvadą dėl sutarties pakeitimų.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus taryba gegužės viduryje pritarė koncesijos sutarties pakeitimams, projekto kainą indeksuojant beveik 20 tūkst. eurų mažiau nei patvirtinta vasarį. Savivaldybė teigė naują projekto vertę pakoregavusi atsižvelgiant į balandį pateiktas VPT pastabas. 

Pagal naujus pakeitimus indeksuojant kainą mažėtų savivaldybės ir Vyriausybės dalis, bet didėtų projekto bendrovės dalis, taip pat mažiau brangtų komplekso statyba. 

REKLAMA

Komplekso statybos kainą, kaip ir anksčiau, būtų indeksuota 40,35 proc. Tačiau pritarus sutarties pakeitimams savivaldybės ir Vyriausybės dalis sumažinta nuo 28,7 iki 26,12 proc., o projektą ketinančios perimti „Hanner“ dalis padidinta nuo 11,6 iki 14,23 proc. (nuo 9,5 mln. eurų iki 10,9 mln. eurų, be PVM).

Tačiau dėl šių pakeitimų projektą ketinanti perimti bendrovė „Hanner“ atsisakė dalies anksčiau suteiktų statybos finansavimo nuolaidų.

Dėl to sumažėtų savivaldybės sutaupytų palūkanų suma, o jas perskaičiavus ir padidėjus finansavimo kaštams, miestui 2,5 mln. eurų pabrangtų papildomi darbai (3 tūkst. stadiono vietų bei universali arena), taip pat reikėtų mokėti dalį (900 tūkst. iš 2,4 mln. eurų) refinansavimo mokesčio.

Jau ne laivas, durniu stadionas. Gatvių šaligatviai duobeti, visos gatvės iškasinėtas. Pinigų nėra , mokesčiai didėja, o stadiono reikia.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų