• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aukštesnės klasės dviejų asmenų kambarys viename prašmatniausių Miuncheno viešbučių buvo rezervuotas vienai moteriai iš Rusijos. „Mandarin Oriental“ didžiuojasi savo penkių žvaigždučių įvertinimu bei prabangiu baru ant stogo ir savo svečiams žada „nesenstantį ir įmantrų žavesį“, kartu su „aukščiausio lygio aptarnavimu“. Tai tokia aplinka, kurioje net paties įtakingiausio žmogaus Rusijoje dukra gali pasijausti lyg namuose.

Aukštesnės klasės dviejų asmenų kambarys viename prašmatniausių Miuncheno viešbučių buvo rezervuotas vienai moteriai iš Rusijos. „Mandarin Oriental“ didžiuojasi savo penkių žvaigždučių įvertinimu bei prabangiu baru ant stogo ir savo svečiams žada „nesenstantį ir įmantrų žavesį“, kartu su „aukščiausio lygio aptarnavimu“. Tai tokia aplinka, kurioje net paties įtakingiausio žmogaus Rusijoje dukra gali pasijausti lyg namuose.

REKLAMA

Rusijos prezidento Vladimiro Putino dukra Katerina Tichonova „Mandarin Oriental“ apsistojo 2016 m. gruodžio 22 d. – ketvirtadienį. Tai galima sužinoti iš viešbučio rezervacijos įrašų, kuriuos gavo „Der Spiegel“ ir Rusijos tyrimų portalas „IStories“.

Kartu su pakeleivių duomenimis, pasų kopijomis ir elektroniniais laiškais, kuriais apsikeitė Rusijos saugumo aparato darbuotojai, šie dokumentai parodo, kad K. Tichonova per pastaruosius kelerius metus į Vokietiją keliavo daugiau nei 20 kartų. Tiesa, Vokietijos pareigūnai to niekada nepastebėjo. Nepaisant to, kad ją nuolat supa greičiausiai ginkluoti sargybiniai, dirbantys Federalinei apsaugos tarnybai (FSO), kuri rūpinasi Rusijos prezidento ir kitų aukščiausių pareigūnų saugumu.

REKLAMA
REKLAMA

Vokiečių žvalgyba nieko nežinojo

Dažnos V. Putino dukters ir jos palydos kelionės kelia svarbių diplomatinių ir saugumo klausimų. Priešingai nei įprasta tarptautinei praktikai, rusai nematė būtinybės informuoti Vokietijos institucijų apie K. Tichonovos bei jos asmens sargybinių keliones. Tai ne tik prieštarauja etiketui, bet ir parodo, kad Kremlius mažai paiso Vokietijos saugumo interesų.

REKLAMA

Nerimą kelia ir tai, kad Vokietijos žvalgybos tarnybos nežinojo apie beveik visus V. Putino dukters ir jos palydos apsilankymus Vokietijoje. „Mums tikrai būtų buvę pravartu apie juos žinoti“, – sakė vienas vyresniųjų Vokietijos pareigūnų.

Tačiau buvusio CŽA Rusijos operacijų vadovo Johno Sipherio ši situacija tikrai nenustebino: „Visos žvalgybos tarnybos dirba pagal savo politinių lyderių įsakymus. Vokietijos politika Rusijos atžvilgiu ilgą laiką buvo: „Jokių bangų“. Atrodė, kad niekas valdžioje nesiekė sužinoti dalykų apie Rusiją dėl nuogąstavimų, kad tai išprovokuotų nepageidaujamą akistatą. Taigi kodėl kas nors turėtų tikrinti V. Putino dukrą?“

REKLAMA
REKLAMA

Vokietijos žvalgybos trumparegystė pastebima jau seniai. Daugelį metų Vokietijoje mažai kas rodė susidomėjimą įtakingų rusų veikla – jų įsigyjamas nekilnojamas turtas ir verslo sandoriai buvo suprantami kaip jų asmeniniai reikalai. Dabar šio abejingumo pasekmės tampa akivaizdžios. Kadangi institucijos neturi aiškaus jų tinklų suvokimo, dabar yra ypač sunku įvesti veiksmingas sankcijas V. Putino sąjungininkams ir draugams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet kokiu atveju, 35-erių K. Tichonova su savo palyda keliavo į turtingų rusų, ieškančių Bavariško svetingumo, mėgstamą vietą. Ji apsistojo Miuncheno centre, o vėliau ant alpių papėdėje tyvuliuojančio Tegernse ežero kranto, esančio į pietus nuo šio miesto.

Yra daugybė įrodymų, kad K. Tichonova su savo vaiku ir asmens sargybiniais į Bavarijos alpes keliavo ir 2019 m. gruodį. Įrašai rodo, kad į Miuncheną ji atvyko „Aeroflot“ oro linijomis, o jos dukra, kuriai tuo metu buvo dveji, į miestą buvo atskraidinta kompanijos „Air Hamburg“ privačiu lėktuvu, trys dienos prieš atvykstant jos motinai. Jos sargybinis, FSO darbuotojas, pats užsirezervavo sau kambarį prie Tegernse ežero.

REKLAMA

Tai nebuvo ilga kelionė. K. Tichonova į Maskvą grįžo po savaitės. Panašu, kad namo ją lydėjo kitas asmens sargybinis, į Bavariją atvykęs iš Rusijos. Tačiau moters skrydžiai tarp šių dviejų valstybių nenutrūko.

Skraido dėl mylimojo Zelenskio

Galima jos dažnų kelionių priežastis yra 53-ejų Igoris Zelenskis, su kuriuo K. Tichonova susitikinėja jau kurį laiką. Rusijos menininkas, kuris nepaisant tokios pačios pavardės neturi jokių giminystės ryšių su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, iki balandžio mėnesio ėjo Bavarijos valstybinio baleto direktoriaus pareigas.

REKLAMA

Manoma, kad jis taip pat yra K. Tichonovos dukros, kuriai dabar yra ketveri, tėvas. 2013 m. išduoto I. Zelenskio paso kopija yra tarp dokumentų, kuriuos gavo „Der Spiegel“. Tikėtina todėl, kad K. Tichonovos sargybiniai rūpindavosi ir jo lėktuvo bilietais. K. Tichonovos santykius su I. Zelenskiu „Der Spiegel“ ir „IStories“ atskleidė gegužės mėnesį.

V. Putinas detales apie savo šeimą slepia tarytum valstybines paslaptis. Iki šiol jis vis dar nėra paviešinęs savo dviejų santuokoje gimusių dukrų vardų. Vienintelė informacija, kurią jis atskleidė interviu metu, yra tai, kad jos gyvena Rusijoje, kalba trimis užsienio kalbomis ir kad jis jomis didžiuojasi. Manoma, kad dažnai skraidanti K. Tichonova, jaunesnioji iš dviejų dukterų, perims Maskvos valstybinio universiteto inovacijų ir intelektualinio vystymosi instituto vairą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rinkdami informaciją apie šią istoriją, „Der Spiegel“ ir „IStories“ žurnalistai kalbėjosi su daugybės viešbučių vadovais ir darbuotojais. Vienas jų – ant Tegernse ežero kranto įsikūręs „Hotel Leeberghof“. Apartamentai, kuriuose, manoma, apsistojo ir V. Putino dukra, turi tokius pavadinimus kaip „Sisi namelis“, pavadintą pagal Austrijos imperatorę Elžbietą iš Bavarijos karališkosios Wittelsbachų šeimos, taip pat „Hercogo rezidencija“. Viena nakvynė čia gali kainuoti ir 300 eurų. Viešbučio vadovas pabrėžia, kad visi svečiai mėgaujasi „visišku anonimiškumu“.

REKLAMA

Galbūt dėl pasitikėjimo vokišku diskretiškumu, o galbūt dėl tingumo, K. Tichonova net nesistengė nuslėpti savo kelionių į Miuncheną. Ant bilietų ji nurodydavo savo tikrąjį vardą ir naudodavosi Italijos išduota Europos Sąjungos viza, kurios numeris – ITA031963667.

Atvykusi, oro uoste patruliuojantiems federalinės policijos pareigūnams ji turėjo parodyti savo pasą ir vizą. Tiesa, yra neįmanoma detaliai atkurti akimirkų, kai ji kirsdavo sienos kontrolės punktus. Vokietija neišsaugo šių įrašų, todėl tikriausiai nėra jokių federalinės policijos įrašų apie K. Tichonovos keliones. Pagrindinis Vokietijos federalinės policijos tikslas – nelegalaus sienos kirtimo prevencija, o ne žinomų asmenų atvykimo fiksavimas.

REKLAMA

Sargybinis su dviem diplomatiniais pasais

Už užsienio agentų veiklą Vokietijoje atsako kuklaus dydžio kontržvalgybos departamentas Federalinėje Konstitucijos apsaugos tarnyboje (BfV) – Vokietijos vidaus žvalgybos tarnyboje. Departamento misija yra apibūdinama gana siaurai: aptikti ir, idealiu atveju, išvengti užsienio galių šnipinėjimo. Rusijos slaptosios tarnybos GRU, FSB ir SVR yra šios institucijos akiratyje, tačiau prezidentinės apsaugos tarnybos FSO pareigūnai į jį nepatenka. „Mums pakanka ir tikrųjų agentų“, – sakė vienas pareigūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl to praėjo visai nemažai laiko, kol Vokietijos saugumo tarnybos sužinojo apie vieną iš K. Tichonovos kelionių. Ir net tai įvyko atsitiktinai. 2019 m. rudenį jie gavo informacijos, kad V. Putino dukra planavo atvykti į Miuncheną kartu su keturių FSO asmens sargybinių palyda. Pareigūnai sunerimo, nes buvo pastebėta tam tikrų neatitikimų jos palydovų dokumentuose. Vienas iš jų pateikė prašymą vizai, su kuria galima keliauti po visą Europos Sąjungą. Nors tokią vizą gauti yra paprasčiau, oficialiai tai nebuvo tinkamas sprendimas: juk į Vokietiją jis vyksta ne atostogauti, o dirbti.

REKLAMA

Kitas sargybinis turėjo du diplomatinius pasus. Abiejuose dokumentuose buvo pateikiamas identiškas vardas, tačiau skirtingos gimimo datos. Vokietijos pareigūnai susimąstė, ar tai negali būti kokią nors apgaulė. Ar šis asmens sargybinis turi dvi tapatybes, kad galėtų šnipinėti?

2020 m. sausio mėnesį žvalgyba sugebėjo sužinoti tik tai, kad K. Tichonova po Bavariją važinėjo sunkiaisiais limuzinais. Visgi ekspertai nustatė, kad vienas jos sargybinių yra Aleksejus S. – numanomas komandos lyderis. Jį lydėjo Dmitrijus D., Aleksandras K. ir dar vienas rusas. Vokietijos pareigūnų manymu, šie vyrai taip pat priklauso FSO. Taip manoma todėl, kad D. ir K. žaidžia Maskvos ledo ritulio komandoje „Feniks“. Klubo interneto svetainėje pažymima, kad jie yra „aktyvūs ir rezerve esantys FSO darbuotojai“. Tai, kad Dmitrijus D. turi tiesioginių ryšių su Rusijos lyderiais įrodo ir 2015 m. daryta nuotrauka, kurioje jis, dėvintis tamsiu kostiumu, stovi šalia V. Putino, jam kalbant su žiniasklaida.

REKLAMA

Tačiau policija šios informacijos niekada negavo, nepaisant to, kad Bavarijos pareigūnams buvo svarbu žinoti apie K. Tichonovos atvykimą: iš vienos pusės, kad galėtų apsaugoti svečius iš užsienio, o iš kitos, kad apsaugotų ir Vokietijos piliečius. „K. Tichonova gali tapti kokio nors išpuolio taikiniu, pareigūnams net negavus progos įvertinti galimo tokios atakos masto“, – sakė vienas saugumo pareigūnas, pridurdamas, kad šias keliones būtų buvę įdomu panagrinėti ir šalies žvalgybai. Tačiau pasak jo, Vokietijoje nėra jokios „įsitvirtinusios praktikos“, kaip reiktų stebėti atvykstančias užsienio lyderių atžalas.

REKLAMA
REKLAMA

Maskva turėjo pranešti apie K. Tichonovos palydovų atvykimą, kad jos sargybiniai galėtų teisėtai su savimi nešiotis ginklus. Tačiau tokie pranešimai nei prieš vieną jos kelionę nebuvo išsiųsti. Berlyno pareigūnai mano, kad taip galimai buvo pakartotinai pažeisti Vokietijos ginklų kontrolės įstatymai. Ekspertai atmeta galimybę, kad būdami Vokietijoje asmens sargybiniai iš Rusijos buvo neginkluoti.

„Ginkluoti Rusijos prezidento apsaugos tarnybos sargybiniai nepastebėti keliauja po Bavariją ir tai niekam nerūpi“, – piktinosi Vokietijos parlamento narys Sebastianas Fiedleris – vidaus politikos ekspertas iš kanclerio Olafo Scholzo socialdemokratų partijos. Jo teigimu, šis atvejis puikiai parodo, kad „paskutiniaisiais dešimtmečiais mes neturime strategijos, kaip reiktų atsakyti į Rusijos agentus ir jų veiklą. Mes negalime to tęsti.“

S. Fiedleris sakė, kad režimo, kuris pradeda agresyvų karą Europoje, egzistavimas turi skatinti „reikšmingą saugumo agentūrų operatyvinių gebėjimų padidinimą.“

„Vizų draudimas yra mūsų saugumo interesų klausimas“

Roderichas Kiesewetteris, konservatyviųjų Krikščionių demokratų užsienio politikos ekspertas Vokietijos parlamente, reikalauja nutraukti liberalią vizų Rusijos piliečiams išdavimo politiką. Pasak jo, K. Tichonovos kelionės parodo, kad reikia kuo skubiau keisti šią tvarką. R. Kiesewetteris norėtų, kad Šengeno laisvo judėjimo zonoje rusams nebebūtų išduodamos vizos. Jis pridūrė, kad vieninteliai rusai, kurie vis dar keliauja vakaruose, yra arba V. Putino pataikūnai, arba tie, kurie pelnosi iš jo sistemos: „Dėl to vizų draudimas yra ne tik moralinis, bet ir mūsų saugumo interesų klausimas.“

REKLAMA

Remiantis skrydžių duomenimis, K. Tichonovos kelionės į Miuncheną prasidėjo 2015 m. Po metų I. Zelenskis – vienas sėkmingiausių Rusijos baleto šokėjų – tapo Bavarijos valstybinio baleto direktoriumi. Manoma, kad maždaug tuo pat metu K. Tichonova išsiskyrė su tuometiniu savo vyru, oligarchu Kirilu Šamalovu.

Bavarijos valstybiniame balete visi žino, kad I. Zelenskis turi įtakingų bičiulių Rusijoje. Dar prieš šį pavasarį, kai jis susilaukė kritikos dėl nenoro atsiriboti nuo Rusijos pradėto karo, jis yra pasirodęs Kryme šalia V. Putino. Jis taip pat buvo paskirtas į Rusijos nacionalinio kultūros paveldo fondo stebėtojų tarybą. Jo artumas režimui niekada nebuvo slepiamas. Ir iki karo pradžios jis nebuvo laikomas problema.

Putino dukra turi pasą kitu vardu

K. Tichonova keliavo ne tik į Bavariją. Remiantis skrydžių informacija ir viešbučių rezervacijomis, V. Putino dukra su savo palyda aplankė ir kitas populiarias vietas: Granadą, Milaną, Londoną, Boloniją ir Kicbiuhelį.

Tiesa, lieka neaišku, kas už visa tai sumokėjo. Vien už nakvynes Bavarijos viešbučiuose 2018–2020 m. ji turėjo sumokėti 50 000 eurų. Negana to, nutekinti duomenys parodė daugiau nei 300 skrydžių. Daugumą šių kelionių vykdė Rusijos „Aeroflot“ avialinijos, tačiau tarp įrašų galima aptikti ir kelis privačių lėktuvų užsakymus. Nepaisant to, Rusijos prezidentas mėgsta viešai plūsti Vakarus už jų tariamą nuosmukį.

REKLAMA

Kremlius atsisakė pakomentuoti K. Tichonovos keliones ir paaiškinti, kas už jas sumokėjo. K. Tichonova ir I. Zelenskis neatsakė į nei vieną „Der Spiegel“ bandymą su jais susisiekti.

Vienas keistesnių šios istorijos faktų yra tai, kad tarp nutekintų duomenų yra ir netikras K. Tichonovai priklausantis pasas. Jame yra nurodytas Jekaterinos Kuznecovos vardas – slapyvardis, apie kurį Vokietijos pareigūnai prieš tai nieko nežinojo. O štai pase su K. Tichonovos tikruoju vardu yra kita gimimo data ir gimimo vieta, nei duomenyse, kuriuos galima rasti Europos duomenų bazėse. Nėra aišku, ką šie neatitikimai galėtų reikšti.

Tokios technikos ir triukai K. Tichonovai ateityje gali tapti labai svarbūs. Atsakant į Rusijos įsiveržimą į Ukrainą, Europos Sąjunga įvedė daugybę sankcijų ir kelionių draudimų V. Putino rate esantiems asmenims. Bavariją, panašu, labai mylinti K. Tichonova į šį sąrašą buvo įtraukta balandžio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų