Šeštadienį naujienų portalui tv3.lt Vaikų ligoninės atstovė spaudai Jolanta Normantienė patvirtino, kad mirties atvejis tikrai užfiksuotas, tačiau tikslios priežasties įvardyti negalėjo – ji paaiškės po detalesnių tyrimų pirmadienį. Visgi patikslino, kad pirmiausia vaikui buvo įtariamas meningokokas, tačiau diagnozė nepasitvirtino. Po tyrimų paaiškėjo, kad mergaitė mirė nuo žaibinio sepsio, kurį, greičiausiai, sukėlė pneumokokinė infekcija. Išsamesni tyrimų rezultatai paaiškės pirmadienį.
J. Normantienė taip pat pridūrė, kad motinos teigimu, mergytė buvo paskiepyta nuo meningokoko.
Lietuvoje nuo pneumokokinės ir meningokokinių infekcijų mažiausi vaikai skiepijami nemokamai.
Pneumokokinė infekcija – vaikų ir suaugusiųjų liga
Pneumokokinė infekcija – ūmi bakterinė infekcija, kurią sukelia Streptococcus pneumoniae. Dažniausiai šis sukėlėjas yra plaučių ir viduriniosios ausies uždegimo priežastis, tačiau gali sukelti ir meningitą, endokarditą, anginą bei kitas ligas. Pneumokokinė infekcija plačiai paplitusi tarp vaikų ir suaugusiųjų.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, didžiausia rizika susirgti pneumokokine infekcija yra vaikams, jaunesniems nei 2 m., bei vyresnio amžiaus (65 m. ir vyresniems) asmenims.
Rizika susirgti šia infekcija didėja, jei asmuo turi žalingų įpročių: rūko, nesaikingai vartoja alkoholinius gėrimus. Taip pat asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, bronchine astma, širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu.
Streptococcus pneumoniae galima aptikti ir sveikų asmenų nosiaryklėje, apie 40–60 proc. vaikų ir 3–4 proc. suaugusiųjų yra pneumokokų nosiaryklėje nešiotojai.
Kas yra meningokokinė infekcija?
Meningokokinė infekcija - tai ūmi bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas).
Ligos sukėlėjas
Šią infekciją sukelia Neisseria meningitidis – gramneigiama bakterija. Ši bakterija sukelia beveik pusę bakterinių meningitų. Išskiriama daugiau nei 13 jos tipų, tačiau labiausiai paplitę A, B, C, Y ir W135. Ši infekcija paplitusi visame pasaulyje. Afrikoje labiausiai paplitęs A tipas, sergamumas dažnai pasiekia epidermį lygį Subsacharinėje Afrikoje, šis regionas vadinamas „meningito juosta“. A tipas Europoje susirgimus sukelia retai, čia labiausiai paplitę B ir C tipai. Susirgimai dažnesni šaltuoju sezonu: rudens –žiemos-pavasario mėnesiais.
Kaip užsikrečiama meningokokine infekcija?
Infekcija plinta oro lašeliniu būdu, imlūs asmenys artimo kontakto metu užsikrečia per kvėpavimo takus. Užkrėsti gali tiek sergantis asmuo, tiek sveikas bakterijų nešiotojas. Bakterijų nešiojimas gali tęstis iki kelių savaičių. Inkubacinis periodas svyruoja 1-10 dienų (vidutiniškai 4 dienos).Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Pavojus susirgti yra ir kitiems: esant susirgimams virusinėmis respiracinėmis infekcijomis, nusilpus imunitetui, stresui ir kita.
Kokie yra simptomai?
Ankstyvieji meningokokinės ligos požymiai panašūs į peršalimo ligų: karščiavimas, galvos skausmas, šaltkrėtis, sprando raumenų sustingimas, vėmimas. Ligai progresuojant ligos eiga sunkėja - išryškėja odos bėrimas.Skiriamos šios klinikinės formos: lokalizuotos – lengvos (meningokokų nešiojimas, ūminis nosiaryklės uždegimas); generalizuotos – sunkios (meningokokcemija, meningitas, meningoencefalitas); retos formos (perikarditas, endokarditas, artritas, poliartritas, pneumonija ir kita).
Koks gydymas?
Meningokokinės infekcijos gydymui naudojami antibiotikai.Susirgus rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, savo šeimos gydytoją, kuris skirs atitinkamą gydymą.
Kaip apsisaugoti nuo meningokokinės infekcijos?
Kaip ir kitų infekcijų atveju, svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis. Antimikrobinė profilaktika rekomenduojama tik asmenims, glaudžiai kontaktavusiems su ligoniu.Siekiant sumažinti užsikrėtimo riziką rekomenduojama:
reguliariai plauti rankas;
laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas – išmesti į šiukšliadėžę);
reguliariai vėdinti ir valyti patalpas;
svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis.
Skiepai?
Meningokokinės vakcinos įskiepijimas rekomenduojamas asmenims, vykstantiems į didelės meningokokinės infekcijos rizikos šalis.Lietuvoje ir Europoje naudojamos vakcinos, kurios apsaugo nuo A, B, C, Y ir W meningokokinės infekcijos tipų. Skiepytis rekomenduojama visiems, keliaujantiems į kraštus, kur ši infekcija yra paplitusi. Tėvams ar globėjams pageidaujant paskiepyti savo vaiką ar pasiskiepyti patiems nuo meningokokinės infekcijos reikėtų kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą.
Pastebėjus ligos simptomus – nedelskite, o imkitės veiksmų:
kreipkitės į gydymo įstaigą, nesvarbu ar tai būtų diena ar naktis;
papasakokite apie simptomus, kuriuos pajutote Jūs pats ar Jūsų vaikas;
gydytojui pasiūlius, atlikite visus tyrimus, siekiant išsiaiškinti Jūsų ar jūsų vaiko negalavimo priežastį;
jei po apžiūros Jūs ar Jūsų vaikas buvo išleistas į namus, stebėkite savo ar savo vaiko būklę, esant būklės pablogėjimui, nedelsiant pakartotinai kreipkitės į gydymo įstaigą, nesvarbu ar tai būtų diena ar naktis.