„Poreikis buvo apskaičiuotas, kad mes galėtume įrengti 55 blokavimo punktus, žiūrint į rytinę miesto teritoriją, žinant visą specifiką, kad, tarkime, viename kelyje galėtų būti apie 3 blokavimo postai", – trečiadienį pristatydamas priemonių parką kalbėjo V. Benkunskas.
„Galbūt tai nepadėtų visiškai sustabdyti priešo, bet pagrindinis tikslas yra užtikrinti, kad esant poreikiui mes, gavę karinį nurodymą, galėtume padėti kariuomenei sustabdyti priešo fizinę invaziją“, – pridūrė jis.
Meras pažymėjo, kad parko įrengimas kainavo 766 tūkst. eurų, jame bus saugomos tokios kontrmobilumo priemonės kaip „drakono dantys“, kelio „ežiai“ ir blokadai skirto betoniniai blokai.
Pasak jo, šios priemonės bus išbandytos rudenį, kai vyks plataus masto karinės pratybos.
„Galėsime pažiūrėti savo mobilumus, kaip greitai mes juos galėtume nugabenti, kaip galime greitai įvykdyti kariuomenės pavedimus dislokuoti juos ir panašiai“, – teigė meras.
V. Benkunsko teigimu, parko priemonės bus saugomos Vilkpėdėje esančioje „Grindos“ teritorijoje, taip pat ir kitoje įmonės bazėje Naujojoje Vilnioje.
Vilniaus vadovas taip pat pabrėžė, kad šį projektą inicijavo pats miestas, priemonės įsigytos savivaldybės lėšomis – „Vilniaus skydas“ nepriklauso Vyriausybės kontrmobilumo priemonių parkų sąrašui, nors ir buvo suderintas su Krašto apsaugos ministerija (KAM).
„Mūsų tikslas prisidėti prieš krašto gynybos ir šitas kontrmobilumo parkas yra viena iš mūsų Vilniaus gynybos politikos dalių“, – kalbėjo V. Benkunskas.
Pasak jo, Vilnius nėra tiesiogiai pasienio savivaldybė, tačiau poreikis pasiruošti galimoms grėsmėms vis tiek yra reikšmingas dėl sąlyginai netoliese esančios Baltarusijos.
Kaip jau skelbė KAM, siekiant didinti kontrmobilumo priemonių projekto apimtis, civilinės saugos stiprinimo programoje šiam tikslui numatyta skirti 9 mln. eurų iki 2030 m.
Karo komendantūrų valdyba įvertino, kad savivaldybės privalo turėti inžinerinių priemonių parkus, kuriuos sudarytų 11,6 tūkst. vienetų „drakono dantų“, 4,5 tūkst. surenkamų „ežių“ ir 720 kilometrų koncertinos.
ELTA primena, kad praėjusių metu rugpjūtį Pabradėje buvo atidarytas pirmasis kontrmobilumo priemonių parkas.
Tuo metu iki 2027 m. pabaigos numatoma pietvakarinėje šalies dalyje atlikti maždaug 280 kilometrų melioracijos griovių ir sureguliuotų upelių projektavimo, atstatymo darbus iki pradinių techninių parametrų. Už tai būtų atsakingos Šakių, Vilkaviškio ir Marijampolės rajonų savivaldybės.
Taip pat iki 2027 m. gruodžio 31 d. kariuomenės nustatytose kelių atkarpose ketinama suformuoti medžių ruožus, įrengti kitas eismo saugumo užtikrinimo priemones.
Pernai Krašto apsaugos ministerija (KAM) teigė, jog iš viso šalyje ketinama steigti 27 kontrmobilumo priemonių parkus, kuriuose bus laikomos pagrindinės inžinerinės kliūtys – „drakono dantys“, surenkami „ežiai“, „ispaniški arkliai“, kelio užtvarai.
Tuo metu L. Kasčiūnas teigė, jog kontrmobilumo priemonių įsigijimui per dešimtmetį prireiks 600 mln. eurų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!