Jau daugiau negu parą vyksta gesinimo darbai Vilniuje, Gariūnų rajone. Sekmadienį užsidegė bendrovė „Energesman“ ir ugniagesiai tebekovoja su ten kilusiu gaisru. Atliekos, kurios buvo paruoštos deginimui, dabar yra kraunamos į vilkikus ir bus išvežamos iš ten.
Kai kurios atliekos dar yra karštos, kyla dūmai, o kvapas riečia nosį. Sekmadienį ryte kilęs gaisras pažadino vilniečius pilku dūmų kamuoliu. Tik po beveik 10 valandų gaisrą pavyko lokalizuoti, kad šis neplistų toliau. Šiandien pagrindinis ugniagesių darbas – su darbininkų pagalba perkasti, vandeniu perpilti smilkstančias atliekas ir jas išvežti.

„Kai kur degimas vyko paviršiuje, kai kur jis prasismelkė šiek tiek giliau, kai kur tiesiog susiformavo kieta pluta, nes atliekų tipas, matyt, buvo plastikai ar besilydančios medžiagos ir tas smilkimas vyksta kažkur gilumoje, tai dėl šių priežasčių mums reikia naudoti sunkiąją techniką“, – pasakoja ugniagesių štabo atstovas Marius Pavalkis.
„13 valandų 44 minutės šiandien paskelbta gaisro likvidacija. Darbai dar šiek tiek užtruks, bet jau tikrai pavojaus gyventojams nėra“, – prideda Vilniaus ugniagesių viršininkas Nerijus Statkus.
Sekmadienį kilusį gaisrą gesino 13 autocisternų ir 80 ugniagesių, Vilniaus gelbėtojams padėjo ir Panevėžio, Utenos ir Anykščių regionų ugniagesiai. Šiandien pluša jau tik sostinės ugniagesiai, jų – 50.
„Iš esmės jų greitis, efektyvumas padėjo užkardyti dar didesnę nelaimę, kuri galėjo būti“, – tikina Vilniaus meras Valdas Benkunskas.
„Išdegė gaisro metu maždaug 7,5 tūkstančio kvadratinių metrų. Daugiau nei pusę pastato pavyko išsaugoti“, – pasakoja M. Pavalkis.
Nuostoliai gali siekti šimtą milijonų eurų
Bet nuostoliai, tikėtina, bus didžiuliai, nes būtent sudegusioje pastato dalyje buvo vertingiausi įmonės rūšiavimo įrenginiai. Užsimenama, kad nuostoliai gali siekti ir šimtą milijonų eurų. Neaišku, ar liko kas iš daugiau nei du milijonus eurų kainavusios vos prieš du mėnesius pradėjusios veikti musių lervų auginimo ir jų maitinimo atskirtomis maisto atliekomis įrangos, taip pat neaišku, ar kas liko ir iš pačių musių ir jų lervų.
Įvykio vietoje lankosi ir policijos pareigūnai, toliau renka medžiagą jau pradėtam ikiteisminiam tyrimui. Pati įmonė paskelbė, kad rimtai vertina padegimo versiją – naktis iš šeštadienio į sekmadienį yra vienintelis metas, kai įmonėje neveikia įrenginiai ir nedirba rūšiuotojai. Aplinkosaugininkai neatmeta, kad gaisrą galėjo sukelti ir gyventojų su mišriomis atliekomis išmestos baterijos, akumuliatoriai ar elektronika.
„Komunaliniam sraute yra ličio jonų baterijos, kurios visame pasaulyje pastaraisiais metais yra labai padidėjęs kaip pagrindinė gaisro priežastis“, – pasakoja aplinkos apsaugos departamento direktorius Giedrius Kadziauskas.
Skelbia ekstremalią situaciją
Sudegus atliekų rūšiavimo įmonei, dabar teks sukti galvą, kur rūšiuoti ne tik Vilniaus, bet ir aplinkinių rajonų atliekas. Vilniaus meras mieste skelbia ekstremalią situaciją, kol pavyks susitarti, kur, ką ir kaip įmanoma padaryti su vilniečių atliekomis. Vilnius šiuo metu svarsto, ar gali deginti nerūšiuotas atliekas, ar jas vežti rūšiuoti į kitus miestus, kraštutinis variantas – vežti atliekas į sąvartynus.
„Kad Vilnius neapsipiltų atliekomis, šiukšlėmis – yra didelis iššūkis, nes kiekis yra milžiniškas atliekų ir net pusdienio sustojimas atliekų rinkime ir tvarkyme gali sąlygoti ir ekologines, sveikatos problemas, todėl dabar yra labai intensyvus ir svarbus. Dėl to Vilniuje kurį laiką bus ekstremali situacija“, – teigia V. Benkunskas.
Per paskutiniu dvejus metus, tai jau antras atliekų tvarkymo įmonės gaisras. 2023 m. vasarą degė taip pat Gariūnų rajone veikiantis bendrovės „Ecoservice“ rūšiavimo cechas.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
VISAS TV3 ŽINIAS ŽIŪRĖKITE ČIA:









































































































































































































































































