• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus miesto savivaldybė sukūrė savo pagalbos planą kovojant su koronaviruso pandemija. Jame dėmesys skiriamas keturioms kryptims: pagalba asmeniui, pagalba verslui, pagalba kultūrai ir galimybių išnaudojimas.

Vilniaus miesto savivaldybė sukūrė savo pagalbos planą kovojant su koronaviruso pandemija. Jame dėmesys skiriamas keturioms kryptims: pagalba asmeniui, pagalba verslui, pagalba kultūrai ir galimybių išnaudojimas.

REKLAMA

„Vilniaus 4x3 planas“ – taip pavadintą dokumentą antradienį pristatė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius ir savivaldybės Administracijos direktorius Povilas Poderskis.

Plane, kurį rengė savivaldybės, verslo, kultūros sričių atstovai, numatytos jau naudojamos bei dar tik planuojamos Vilniaus priemonės, taip pat įtraukti pasiūlymai Vyriausybei, kurie savivaldai leistų efektyviau kovoti su krizės pasekmėmis. Itin didelis dėmesys skirtas kultūrai – jos gelbėjimui Vilnius artimiausiu metu planuoja skirti apie milijoną eurų.

Šis planas ir toliau bus pildomas naujomis priemonėmis, o jų visų įgyvendinimui reikalingas biudžetas šiuo metu tikslinamas.

REKLAMA
REKLAMA

Nori suteikti meškerę, ne tik žuvį

„Šiandien pristatome mūsų planą, skirtą išeiti iš pandemijos situacijos, padėti vilniečiams ir sutelkti jėgas“, – kalbėjo R. Šimašius.

REKLAMA

Pirmąjį paketą, susijusį su ekonomika, Vilnius priėmė jau kovo 25 d. Jame numatytos priemonės susijusios su mokesčiais, atleidimu nuo patalpos nuomos mokesčio.

„Šiandien pristatome sistemišką ir viską apimantį paketą“, – sakė Vilniaus meras.

Paketas bus įgyvendinamas 3 etapais. Pirmasis, kuris, anot R. Šimašiaus, jau įgyvendintas. Viena iš priemonių – miesto erdvių suteikimas lauko kavinėms – nuskambėjo ir viso pasaulio žiniasklaidoje.

REKLAMA
REKLAMA

Antrasis etapas, tai, ką savivaldybė ruošiasi daryti artimiausiu metu. Trečiasis – siūlymai ir prašymai Vyriausybei. R. Šimašiaus teigimu, plane išskirtos keturios svarbiausios sritys. Pirmiausia, pagalba žmogui.

„Konkrečiam žmogui, kuris susidūrė su virusu, apribojimais, jo pasekmėmis“, – pasakojo R. Šimašius.

Tai, anot sostinės vadovo, pirmiausia socialinių priemonių paketas, kuriame numatytos ir vienkartinės išmokos, kurios gali siekti iki 935 eurų, ir periodinės išmokos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kita sritis – pagalba verslui. R. Šimašiaus teigimu, planas orientuotas į paklausos paskatinimą.

„Tai susiję ir su mūsų viešųjų pirkimų planais. Mes perdėliojame tuos planus ir žiūrime, kaip būtų galima efektyviau pirkti tuos dalykus, paskatinti ekonomiką čia ir dabar. Pirkti daugiau ir neatidėlioti tų dalykų“, – teigė R. Šimašius.

Verslą Vilnius planuoja skatinti spartinant daugiabučių renovaciją, skatinant vietinį turizmą, numatyta sumažinti biurokratiją pristabdytiems projektams.

REKLAMA

Trečioji sritis – kultūra ir kultūros verslas. Mero teigimu, kultūros sritis yra viena iš labiausiai paveiktų karantino, o, jei nieko nebus daroma, tikėtini ir kultūros sektoriaus dalyvių bankrotai.

„Miesto kūrybingumui, gyvybingumui, konkurencingumui ateityje tai yra kertinė sritis“, – teigė R. Šimašius.

Mero tvirtinimu, kai kurios priemonės kultūros sektoriui susijusios ir su papildomomis išmokomis, kurių suma siekia apie 1 mln. eurų. Vilniaus miestas kultūros sektorių gelbės ir lengvatomis, atleidimais nuo mokesčių, viešų erdvių suteikimais.

REKLAMA

Ketvirtoji sritis – galimybių.

„Tai klausimas, kokie mes išeisime iš šios krizės. Man labai norėtųsi, kad mes išeitume sustiprėję“, – sakė R. Šimašius.

Mero teigimu, kiek tiksliai kainuos miestui šios priemonės, kol kas neaišku. Tai paaiškės, kai bus tvirtinamas patikslintas Vilniaus biudžetas.

„Be abejo, daug kas priklauso nuo Vyriausybės priemonių. <...> Mes derinamės ir prie Vyriausybės priemonių plano“, – tvirtino R. Šimašius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus mero tvirtinimu, savivaldybė siūlys ateityje ne tik sprendimus, kurie, mero žodžiais, bus susiję su „pinigų lietumi“, bet ir su išmaniais sprendimais.

„Kurie leidžia suteikti galimybes – meškerę, o ne tik žuvį“, – tvirtino sostinės vadovas.

Nuo išmokų iki psichologinės pagalbos

Vilnius pagalbą savo miestiečiams pradėjo teikti pirmosiomis karantino savaitėmis – buvo skirta socialinė parama, atleidimas nuo mokesčių už darželius, mokėjimų už komunalinius mokesčius atidėjimas tiems, kas negali susimokėti. Medikų gyvenimo sąlygoms gerinti buvo sukurtas atskiras paketas.

REKLAMA

Artimiausiu metu Vilnius planuoja įgyvendinti naujas priemones, kurios padės vilniečiams: užimtumo didinimas, palaikomojo gydymo ir slaugos apmokėjimas, psichologinės pagalbos prieinamumo didinimas, pagalba su būsto nuoma neįgaliesiems ir be globėjų likusiems bei kitas priemones.

Tarp prašymų Vyriausybei sostinė siūlo švelninti išmokų gyventojams taisykles, dirbantiems su individualia veikla didinti išmokas iki minimalios mėnesinės algos lygio.

REKLAMA

Didins užsakymus iš verslo

Vilniaus miesto savivaldybė verslo gyvybingumą jau bando palaikyti atleisdama jį nuo įvairių rinkliavų – nuomos, NT, gatvių užtvėrimo darbų ir kitų mokesčių. Taip pat praėjusią savaitę stiprus pagalbos paketas buvo pasiūlytas viešojo maitinimo įstaigoms, iš kurių plačiausiai net ir pasaulyje nuskambėjusi idėja – laisvė lauko kavinėms.

Tačiau sostinė tuo neapsiriboja – ketina plėsti pagalbą verslui didindama užsakymus iš įmonių, inicijuodama daugiabučių renovacijos spartinimą, vietinio turizmo skatinimą, biurokratijos naikinimą pristabdytiems projektams. Parama verslui žadama ir kitomis formomis – leidžiant išnaudoti savivaldybės turimus komunikacijos kanalus bei formuojant informacinius paketus įmonėms, kurie padėtų paspartinti jų grįžimą į aktyvią veiklą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tarp pasiūlymų Vyriausybei Vilniaus plane numatyti ir tokie konkretūs žingsniai, kaip Viešųjų pirkimų tarnybos vadovo paskyrimas, ar didžiųjų Vilniaus projektų, kaip Daugiafunkcio komplekso arba sostinės Bendrojo plano, patvirtinimas, kas verslui taip pat būtų šviežio oro gūsiai.

Kultūrą skatins dotacijomis ir naujomis erdvėmis

Ypatingas dėmesys plane skiriamas kultūrai. Vilnius jau paskelbė, kad nestabdo kultūros renginių organizatorių finansavimo, taip pat naikina nuomos mokestį kultūros įstaigoms bei palaiko naujas kultūrines veiklas, sugebančias prisitaikyti prie karantino sąlygų.

REKLAMA

Finansinė parama kultūrinėms ir kūrybinėms industrijoms, dalinis atšauktų renginių kompensavimas, vienkartinė parama scenos menams, atleidimas nuo rinkliavų, švietimo įstaigų įtraukimas į kultūrines edukacijas, festivalių stiprinimas vietiniais kūrėjais – šios ir kitos priemonės, kurių paramos vertė siekia 1 mln. eurų, Vilniaus kultūrai turėtų leisti greičiau atsistoti ant kojų po karantino ribojimų. Ši dalis visame Vilniaus plane išsiskiria gausumu – numatytas net 21 punktas, skirtas kultūros sektoriaus pagalbai.

Planas parengtas remiantis išsamia Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ parengta ekosistemos analize, konsultuojantis su verslo ir kultūros ekspertais, įvertinus šiuos sektorius skirtingais pjūviais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų