G. Megelinskienė informavo, kad COVID-19 infekcijos atvejų skaičius šioje įstaigoje nepakito. Jų yra 36 – 15 darbuotojų ir 21 pacientas. Nors pirmadienį skelbta, kad mirė 7 koronavirusu sirgę šios ligonines pacientai, specialistė patikslino, kad jų skaičius padidėjo iki 9.
„Iš viso jau yra nustatyti 9 mirties atvejai. 7 asmenys buvo perkelti į Santaros klinikas ir jie ten mirė, jų mirties priežastis buvo nustatyta COVID-19 liga. 2 asmenys mirė Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje, prieš mirtį jiems buvo išskirtas ligos sukėlėjas, tačiau mirties priežastis yra kita. Visų mirusiųjų amžius svyruoja nuo 57 iki 83 m., visi jie turėjo gretutinių ligų", – kalbėjo ji.
Dėl pažeidimų kreiptasi į prokuratūrą
Kartu NVSC specialistė priminė, kad informaciją apie pažeidimus ir nurodymus, kaip juos taisyti, NVSC Vilniaus miesto klinikinei ligoninei teikė ir raštu, ir žodžiu.
„Nurodymai buvo išdėstyti, tiek raštais, kurių nesuskaičiuojamą kiekį rengėme sveikatos priežiūros įstaigai, tiek žodžiu“, – teigė G. Megelinskienė.
Praėjusią savaitę vykdyta operatyvioji kontrolė. Patikrinimo aktas parengtas ir pateiktas įstaigai raštu vakar, pridūrė ji.
Taip specialistė reagavo į Vilniaus klinikinės ligoninės direktoriaus Narimanto Markevičiaus pirmadienį išsakytus teiginius, jog gydymo įstaiga nesulaukė jokių oficialių kaltinimų dėl galimų pažeidimų ligoninėje.
„Jokių kaltinimų mes neturime, tik žiniasklaidos priemonėse, ir jokių raštiškų nurodymų, ar pas mus yra pažeidimų, ar nėra, mes neturime. Ligoninėje prieš dvi savaites buvo planinis Nacionalinio visuomenės sveikatos centro patikrinimas, patikrinti visi skyriai ir buvo pasakyta, kad viskas tvarkoje“, – BNS pirmadienį kalbėjo N. Markevičius.
Dėl infekcijų kontrolės pažeidimų NVSC pirmadienį kreipėsi į prokuratūrą. Jos prašoma įvertinti, kas yra atsakingas už ligoninėje susidariusią situaciją.
„Kadangi praėjusią savaitę vykusio patikrinimo metu aptikta pažeidimų, galimai sąlygojusių infekcijos išplitimą gydymo įstaigoje, tai tiesiog prašome atlikti tyrimą, ginant viešąjį interesą“, – BNS antradienį sakė G. Megelinskienė.
Nustatė ne vieną pažeidimą
Pabrėžiama, kad pateiktas ir patikrinimo aktas, kuriame nurodyti pažeidimai.
„Nurodyta, kad yra tam tikri dalykai, kurie viršija mūsų kompetencijos ribas, todėl reikalingas gilesnis įvertinimas“, – pridūrė ji.
Pasak NVSC atstovės, visuomenės sveikatos specialistai nustatė, kad ligoninės Priėmimo skyriuje neatskirti karščiuojančių ir nekarščiuojančių pacientų srautai, nesudarytos atskiros medicinos personalo komandos karščiuojantiems ir nekarščiuojantiems pacientams.
Taip pat NVSC pastebėjo, kad darbuotojai netinkamai dėvi asmens apsaugos priemones, jų nekeičia nustatytu periodiškumu, o Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose yra „nelengvai dezinfekuojamų paviršių“, be to, kyla įtarimų dėl personalo darbo grafikų.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga antradienį sakė, kad NVSC apsisprendimas kreiptis į prokuratūra yra „labiau išimtinis atvejis“.
„Nacionalinis visuomenės sveikatos centras nepiktnaudžiauja ta galimybe, nes tai yra papildomas krūvis. Pirmiausia yra ieškoma sprendimų vietoje, nes tikslas yra ne kažką apkaltinti, o suvaldyti infekcijos plitimą“, – kalbėjo jis.
Lietuvoje per pirmadienį iš viso laboratorijose nustatyti 37 teigiami koronaviruso atvejai laboratorijose, tačiau, Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, dėl techninių gedimų kol kas nėra aišku, kiek iš jų yra nauji, o kiek gauta pakartotinių teigiamų COVID-19 tyrimų rezultatų.
Per pirmadienį Lietuvoje atlikti 6496 tyrimai dėl koronaviruso, bendras atliktų tyrimų skaičius siekia 237,6 tūkst.