Pasak valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos, tenka apgailestauti, kad net sveikatos priežiūros įstaigos pandemijos akivaizdoje, kai svarbu susitelkimas, elgiasi neatsakingai.
„Mokslininkai jau yra pateikę pirmines išvadas, kad žmonės ar įmonės, šiuo metu pasitelkusios greituosius testus pirminiam vertinimui, ar žmogus yra užsikrėtęs, tai daro visiškai netikslingai, o gaunami rezultatai gali būti visiškai klaidingi. Tad labai svarbu sulaukti galutinių išvadų ir vertinimų“, – sako ministras A. Veryga.
Savo ruožtu, Akreditavimo tarnybos vadovė Nora Ribokienė pabrėžia, kad bet kokiai veiklai, bet kokiems tyrimams atlikti įstaigos privalo turėti licencijas. Antraip – tai nelegali veikla.
„Licencijos atlikti vadinamuosius greituosius testus koronavirusinei infekcijai nustatyti neturi nė viena įstaiga. Tai reiškia, kad bet koks toks siūlymas yra neteisėtas ir už jį gresia atsakomybė. Raginu žmones būtie sąmoningiems ir nesinaudoti tokiomis paslaugomis“, – sako N. Ribokienė.
SAM yra pavedusi Akreditavimo tarnybai atlikti greitųjų testų (IgM/IgG) koronavirusinei infekcijai testų jautrumo ir specifiškumo vertinimą. Tai reiškia, kad, pasitelkus ekspertus medikus, bus nustatytos aiškios šių testų naudojimo indikacijos bei rekomendacijos dėl šių testų tinkamumo.
Be to, SAM yra kreipusis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą (VVTAT), prašydama įvertinti galimybes keisti teisinę bazę, numatant, kad greitaisiais testais internetu nebūtų galima prekiauti. Jie yra skirti tik sveikatos priežiūros specialistams, t. y. profesionaliam naudojimui, tad namų sąlygomis, be sveikatos priežiūros specialisto, neturėtų būti naudojami.