Kaip praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), apsilankymų pas šeimos ir vaikų ligų gydytojų skaičius sumažėjo daugiau nei 30 proc. Tai reiškia, kad medikai dabar gali daugiau dėmesio skirti pacientų problemoms, o ne popierizmui.
„Ugdymo įstaigoms teiktą 094/a formos pažymą, kuria būdavo teisinamas vaikų nelankomumas, galima laikyti tikru, dešimtmečius augintos biurokratijos simboliu. Ji panaikinta nuo pernai rugsėjo.
Tenka pripažinti, kad nemažai batalijų kilo dėl šios pažymos panaikinimo, bet tikrai buvo verta. Aistrų yra ir iki šiol, pavyzdžiui, Vilniaus miesto savivaldybėje, kuri vis bando tėvelius priversti lankomumą teisinti kitokiais medicininiais išrašais - iš e. sveikatos, kur pilna asmens sveikatos duomenų. Bet, esu tikras, ilgainiui ir ši problema bus išspręsta.
Naikinti minėtą pažymą nusprendėme, nes to tikėjosi ir norėjo medikų bendruomenė. Juk medikai ilgus metus studijavo ne tam, kad pildytų nereikalingus popierius ir išrašinėtų pažymas.
Ačiū medikų bendruomenei, padėjusiai ir prisidėjusiai prie biurokratinės naštos mažinimo, įgyvendinant minėtą naujovę. Kartu mes galime daugiau!
O štai ir rezultatai – mažėjantis apsilankymų skaičius pas šeimos gydytojus! Tai reiškia, kad mažėja ateinančių tik dėl pažymų ir gydytojas gali skirti daugiau kokybiško laiko pacientų gydymui!" – savo socialinėje paskyroje rašė A. Veryga.
Teigiamus pokyčius sakosi pastebėjusi ir Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos pirmininkė, šeimos gydytoja Toma Kundrotė.
„Šeimos gydytojų bendruomenė teigiamai vertina perteklinių pažymų atsisakymą. Darbo tikrai nepritrūkstame, tačiau tikrai jaučiame, kad pacientų, kurie ateina ne dėl bėdų, bet dėl visiškai perteklinių, anksčiau galiojusių reikalavimų, sulaukiame mažiau. Jų sąskaita dabar žymiai daugiau dėmesio galime skirti pacientų problemoms. Kitaip tariant, biurokratijos mažinimas yra laimėjimas visiems – ir medikams, ir pacientams“, – sako gyd. T. Kundrotė.
SAM duomenimis, panaikinus pažymos formos 094/a teikimą ugdymo institucijoms, 3–17 metų amžiaus vaikų apsilankymų pas šeimos gydytojus per pusmetį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu, kai tokias pažymas pristatyti buvo būtina, sumažėjo 31 proc., pas vaikų ligų gydytojus – 42 proc.