„Man daug žinant apie covidą ir neturint jokių skeptiškų nuostatų dėl vakcinacijos, net ir man ji (kampanija – aut. past.) atrodo sunkiai įkvepianti. Aišku, tikrai nenoriu priekaištauti žmonėms, kurie tai neatlygintinai darė ir stengėsi – gerai bent tiek ir geriau nei neturėti jokios kampanijos.
Tačiau ten viskas yra keista – pradedant spalvomis. Violetinė spalva lietuviškame kontekste labiau asocijuojasi su laidotuvėmis, kurios dabar net ir laidojimo namai vengia. Daug kam ji turi neigiamas asociacijas“, – naujienų portalui tv3.lt teigia A. Veryga.
Vyriausybės vykdomai vakcinacijos komunikacinei kampanijai „Patys už petį“ klipus neatlygintinai sukūrė Lietuvos Šaulių sąjungos Pelėdų būrys, kurį sudaro ir visuomeniniai veikėjai.
A. Verygos nuomone, pasirinkti galbūt ne patys tinkamiausi reklaminės kampanijos veidai – medikai, mokslininkai, – tai auditorija, kuriais pasitiki žmonės neturintys skeptiškų nuostatų.
„Toje kampanijoje nematau žmonių, kurie būtų autoritetai visoms kitoms visuomenės grupėms. Kurie galbūt klausosi kitų žmonių, o ne tik mokslininkų ir pan.
Manau, kad yra daug trūkumų ar neapgalvojimų toje kampanijoje. Kai matai Izraelį, kuris atėjusiems pasiskiepyti dalina ledus – tai visiškai kita žmonių nuotaika kvietimo į vakcinaciją ir paties proceso pristatymas bei pasitikėjimo didinimas šiomis vakcinomis“, – pažymi A. Veryga.
Buvęs ministras pabrėžia, kad jis nėra komunikacijos specialistas, tačiau jo nuomone, komunikacijos specialistai tikrai turėtų, ką pasiūlyti Vyriausybei, jei ši tik kreiptųsi.
„Reikėtų jų tik paprašyti ir sudaryti sąlygas dalyvauti tokioje kampanijoje. Tikrai nebūtinai čia reikia ieškoti neatlygintinų variantų. Man atrodo, kad negalime mes amžinai gyventi tik su visuomeninėmis iniciatyvomis. {...} Valstybė turi mechanizmus ir įrankius, kuriuos turėtų naudoti.
Tikrai yra žmonių, kurie tiki ir pasitiki kunigų žodžiu, vietos politikais, kurie žmonėms mažesniuose miesteliuose turi didesnį pasitikėjimo kreditą negu tik daliai žmonių pažįstami medicinos ar mokslo veidai“, – teigia A. Veryga ir pažymi, kad galima rasti kalbančių žmonių – ar tai būtų valstybės vadovai, krepšininkai ar kiti asmenys, kuriais žmonės pasitiki.
Politiko nuomone, reikėtų detalesnio požiūrio į visuomenės grupes, kurios turi skepticizmo vakcinacijos klausimais, nes dabartiniai kampanijos veidai nėra tie, kurie galėtų įtikinti persigalvoti prieš skiepus nusiteikusius kai kuriuos asmenis.
„Kodėl nepirkti tos kampanijos, kuri galbūt būtų paveikesnė, profesionalesnė, daugiau įtrauktų įvairių aspektų. Apsimesti kažkokius taupymus, kai iš to taupymo turime tokią situaciją, kai stringa pati vakcinacija dėl nepasitikėjimo. Ypatingai tam tikromis vakcinomis.
Man atrodo, kad mes nieko čia nesutaupysime ir siūlyčiau tai daryti profesionaliai. Tai ne pirmas kartas, kai užsispiriama ir to laikomasi. {...} Vyriausybė tikrai gali skirti tam lėšas ir nežaisti. Gali ir patys įsidarbinti komunikatorius, jei tam poreikis yra“, – sako A. Veryga.
A. Veryga prakalbo ir apie kai kurių gyventojų nenorą skiepytis kompanijos „AstraZeneca“ sukurta vakcina.
„Kitaip kaip komunikacinėmis problemomis turbūt mes to nepaaiškinsime. Žmonės turbūt negalime sakyti, kad labai yra specialistai ir patys įsigilinę į vakcinos kūrimo niuansus arba įsigilinę į klinikines studijas. Žmonės gi sprendžia labai paprastai.
Pirma labai didelė klaida, kuri buvo padaryta su šita vakcina – tai, turbūt prisimenate, pradžioje ministerija klaidingai komunikavo keldama klausimus dėl jos saugumo. Pasakė, kad neskiepys vyresnių žmonių, bet skiepys mokytojus. Tai sukėlė tam tikrų klausimų daliai visuomenės – kur čia problemos su saugumu? Nors jų nebuvo, ten buvo dėl efektyvumo klausimai vyresnio amžiaus kategorijai.
Po to nebuvo komunikacijos, kad tinkamai ta klaida būtų ištaisyta. Jau tada siūlėme, jei norite nuimti įtampas – tai paskiepykite žmones, kurie yra matomi visuomenėje, padarykite tai viešai. Tokiu būdu daliai visuomenės tas abejones gal nuimsite. Bet buvo įsikalta tos susidėliotos tvarkos ir nei žingsnio į šoną“, – sako eksministras.
A. Veryga teigė, kad jau anksčiau siūlė viešai paskiepyti prezidentą, Vyriausybę, Seimo narius. Tai galėtų būti pavyzdžiu daliai visuomenės ir padėtų lengviau apsispręsti.
„Taip kaip darė Amerikos prezidentas skiepydamasis viešai prieš kamerą. Manau, kad daliai visuomenės tam tikrų klausimų ar baimių atkristų“, – sako pašnekovas.
Pats A. Veryga pažymėjo, kad ir šiandien pasiskiepytų „AstraZeneka“ ar bet kuria kita vakcina, jei tik būtų leista.