Kai kurių pralaimėjusių partijų vadovai įsitikinę, kad balsus iš jų nugvelbė neva populistiniais pažadais ir skambiais šou rinkėjus užhipnotizavęs „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis.
Sostinės Pilaitės mikrorajone esančiame viešbutyje „Green Vilnius Hotel“ rinkimų naktį rezultatų laukė prokremliško, draugystės su Rusija siekiančio Eduardo Vaitkaus vadovaujama Lietuvos liaudies partija.
Sprendžiant iš šakočių ir kitais užkandžiais nukrautų stalų, partija ruošėsi švęsti. Tik po vidurnakčio, paaiškėjus, kad partija į Seimą nepatenka, E. Vaitkus štabą paliko. Lietuvos liaudies partija surinko 2,64 proc. balsų. Už juos balsavo 33 tūkst. rinkėjų.
Mano, kad rezultatai – suklastoti
Tik štai E. Vaitkaus bendražygiai savo nesėkme patikėti atsisako. Porinkiminėje diskusijoje politiniai nelaimėliai dėl visko kaltina neva neskaidrius rinkimus. Su E. Vaitkaus sąrašu į didžiąją politinę areną žengti troško ir Tatjana Savickaja. Ji mano neva balsai – suklastoti.
„Aš manau, kad čia netikri rezultatai, nes vienas mūsų vienmandatininkas Aleksejus Zanemanskis iš Naujos Vilnios, jis ten gimė, turi daug draugų, jį visi ten žino ir jis gavo tik 2 procentus balsų“, – tvirtino buvusi kandidatė į Seimą.
Štai ir anksčiau lentpjūvėje dirbęs kandidatas iš Zarasų Gerdvidas Rolinskis – nusivylė. Sako, kad E. Vaitkus buvo jo įkvėpimas keisti Lietuvą.
„Aš tiesiog jo klausiausi, jis mano mūza“, – teigė buvęs kandidatas į Seimą.
Esą labiausiai apmaudu, kad partija negalės skleist savo idėjų apie draugystę su Rusija.
„Ukraina yra geopolitinė įkaitė šiuo klausimu, o Rusija ne veltui neleido jos pasiimti Vakarams, to negali būti. – Jūs sakote, mes turime draugauti su Rusija? – Žinoma“, – dėstė G. Rolinskis.
Rinkimų rezultatai susprogdino ir Darbo partijos gaivinti grįžusio Viktoro Uspaskich ambiciją. Nors dar liepą jis kalbėjo taip:
„Ten, kur aš ateinu, visada būna pergalė, aš nepralaimėjau nei vienų rinkimų.“
Tačiau nugalėti garsėjantis nepadėjo net koalicija su Mindaugu Puidoku ir Žemaičių partija. Taikos koalicija vos perlipo 2 procentus. Už juos balsus atidavė 27 tūkst. rinkėjų.
Save laiko alternatyva populistams
O ir Petrui Gražuliui dainomis prikelti Lietuvos irgi nepavyko. Tautos ir teisingumo sąjunga tesurinko 1,38 proc. arba 17 tūkst. balsų. Europarlamentaras dar rinkimų naktį atviravo, kad laimėti net nesitiki.
„Nusiteikę pralaimėjimui, tai nėra liūdna, o jei laimėsim, džiaugsimės“, – kalbėjo P. Gražulis.
Jono Pinskaus vadovaujama Regionų partija surinko mažiau nei 2 proc. balsų. Partijos pirmininkas minėjo, kad jų rinkėjus nugvelbė Remigijus Žemaitaitis su populistiniais pažadais ir skandalinga retorika.
„Yra kaip yra. Žmonės pasirenka kartais populistus, radikalus“, – apgailestavo politikas.
Rimtyje ir susikaupime su tradiciniais lietuviškais šakočiais, kaip priklauso Lietuvos nacionalistų partijai, Nacionalinis susivienijimas ir partijos sąrašo į Seimą vedlys Vytautas Sinica rinkimų naktį susikaupę laukė, kol išauš jų valanda. Tačiau, išaušo ne Nacionalinio susivienijimo valanda, o Žemaitaičio „Nemuno aušra“. Tai, kad ši partija atims daugelį balsų ir iš Nacionalinio susivienijimo, mato ir partijos pirmininkas Vytautas Radžvilas.
„Esame iracionalaus populistinio tos partijos maištingumo alternatyva“, – pabrėžė buvęs kandidatas į Seimą.
„Nežinau, kuo čia baigsis, anksti sakyt, kad antras turas“, – kalbėjo V. Sinica.
Na ir antras turas V. Sinicai užtikrintas, jis Pilaitės-Karoliniškių apygardoje dėl mandato varžysis su konservatorių kandidate, sau vietą Seime daugiamandatėje užtikrinusia Radvile Morkūnaite-Mikulėniene. Už Nacionalinį susivienijimą balsą atidavė 36 tūkst. rinkėjų. Tai – trečia partija po Laisvės partijos ir Lenkų rinkimų akcijos, neperžengusi 5 proc. kartelės.
„Mes esam nusivylę tuo, kad nepavyko to tikslo pasiekti. Bet šalia to buvo tikslas, apie ką kalbėjom rinkimų naktį – paskleisti žinią, atkreipti dėmesį žmonių ir tautos į tai, kad šiandien turim kolonizacijos grėsmę, kad tai yra rimta, valstybės išlikimo klausimas“, – tikino V. Sinica.
Triuškinantį fiasko patyrė Artūras Zuokas ir jo vadovaujama partija „Laisvė ir teisingumas“, nesurinkę 1 proc., pelnę virš 9 tūkst. rinkėjų balsų.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.