• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus savivaldybei ilgiau nei planuota derinant nacionalinio stadiono koncesijos sutarties pakeitimus su Europos Komisija (EK), sostinės valdžia bei projektą ketinančios perimti NT bendrovės „Hanner“ vadovas viliasi, kad prieš daugiau nei metus sustabdytos jo statybos bus atnaujintos dar šį pusmetį. 

Vilniaus savivaldybei ilgiau nei planuota derinant nacionalinio stadiono koncesijos sutarties pakeitimus su Europos Komisija (EK), sostinės valdžia bei projektą ketinančios perimti NT bendrovės „Hanner“ vadovas viliasi, kad prieš daugiau nei metus sustabdytos jo statybos bus atnaujintos dar šį pusmetį. 

REKLAMA

Pasak Vilniaus mero Valdo Benkunsko, šiuo metu su EK vis dar vyksta išankstinio derinimo (angl. pre-notification) etapas. Atsakius į visus Komisijos klausimus apie sutarties pakeitimus bei gavus jos leidimą oficialiai būtų kreipiamasi dėl jų patvirtinimo (angl. notification). 

Mero teigimu, išvadą, ar koncesijos sutartimi suteikiama teisėta valstybės pagalba, Briuselis turėtų priimti per du mėnesius nuo oficialaus kreipimosi.

Atsakyti į EK klausimus tikisi iki kovo pabaigos

„Jis (išankstinio derinimo procesas – BNS) juda tikrai į pabaigą. Didžioji dalis klausimų jau yra uždaryta ir atsakyta. Manau, kad šių metų pirmas ketvirtis yra tas, kai mes jau tikrai turėsime galutinę baigiamąją stadiją. Bent jau aš tikiuosi, kad iki šio ketvirčio pabaigos mes tikrai jau būsime pabaigoje. Negaliu pasakyti, ar tikrai būsime jau gavę notifikaciją, bet kad užsidarę tą klausimų-atsakymų sesiją, tai manau, tikrai“, – BNS sakė V. Benkunskas.

REKLAMA
REKLAMA

Meras nenorėjo spėlioti, kada galima būtų sulaukti galutinio Komisijos sprendimo, leisiančio atnaujinti daugiafunkcio komplekso statybas, tačiau neatmetė, kad tai galėtų įvykti anksčiau nei birželį. 

REKLAMA

„Greičiau, greičiau... Nenoriu spekuliuoti, nes kiekvienu atveju buvo klausimas kada, kada... Kadangi mes niekaip negalime šitos jėgos valdyti, o Komisija veikia nepriklausomai ir šiuo atveju nei itin paspartinti, nei pagreitinti neturime jėgų, tai dėl to nenoriu tų terminų sakyti“, – BNS teigė V. Benkunskas. 

Anot jo, notifikacijos etapas, kuriame Komisija priimtų galutinį sprendimą, būtų tik formalumas. 

REKLAMA
REKLAMA

Nacionalinio stadiono projektą ketinančios perimti „Hanner“ savininkas Arvydas Avulis teigė tiesiogiai derybose su EK nedalyvaujantis. Vis dėlto jis tikisi, kad komplekso statybas pavyks atnaujinti jau pavasarį. 

„Manau, kad mes išvažiuosim (su technika – BNS) pavasarį. Vis tiek kažkada turi būti priimtas sprendimas. Juolab, kad, mano žiniomis, tiek Vilniaus savivaldybės vadovai, tiek kai kurie Lietuvos politikai nesėdi sudėję rankų, jie kažką ten bando daryti. Bet aš nežinau, ką jie daro, aš esu vienas iš šito viso proceso dalyvių, gaunu labai ribotą informaciją“, – BNS aiškino A. Avulis.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kažkada vis tiek reikia pradėti tą projektą ir kažkaip jį reikia padaryti. Aš manau, kad labai būtų logiška, metai vasario mėnesį jau bus (nuo savivaldybės, Švietimo ir mokslo ministerijos ir investicijų bendrovės „BaltCap“ susitarimo su „Hanner“ – BNS), tai po metų vis tiek turi būti sprendimas“, – pridūrė jis. 

EK Spaudos tarnyba BNS teigė, jog Briuselis dirba su Lietuvos institucijomis dėl valstybės paramos kompleksui sąlygų. 

REKLAMA

„Europos Komisijos tarnybos bendradarbiauja su valstybe nare dar iki jai pateikiant oficialų pranešimą apie valstybės pagalbos priemonės pakeitimą, kad jame būtų tinkamai atsižvelgta į valstybės pagalbai taikomus reikalavimus. Paprastai bendravimo su valstybe trukmė priklauso nuo įvairių veiksnių, pavyzdžiui, pateiktos informacijos kokybės ir laiko, valstybės pagalbos priemonių ir jos pakeitimų kompleksiškumo“, – komentare BNS teigė Komisija. 

REKLAMA

Koncesijos sutarties pakeitimams Vilniaus taryba paskutinįkart pritarė pernai rugpjūtį. Praėjusių metų vasarį tarybai jiems pritarus pirmą kartą, Komisijos patvirtinimo tikėtasi sulaukti dar birželį. Tačiau vėliau, atsižvelgus į Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) pastabas, Vilniaus valdžiai keisti sutartį teko dar du kartus.

V. Benkunskas: Komisija neleido anksčiau pradėti notifikacijos proceso   

Dialogas tarp Lietuvos bei EK dėl koncesijos sutarties pakeitimų vyksta nuo 2024 metų kovo – netrukus po to, kai pirmąkart buvo patvirtinti sutarties pakeitimai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Po to, aišku, vis iš naujo buvo keliami dokumentai, kai jie buvo modifikuojami jau pagal mūsų vidinius pakeitimus, suderinus pozicijas su Viešųjų pirkimų tarnyba. Tai tas bendravimas yra nuolatinis. Tiesiog pagal visas procedūras formaliai tą derinimą ir darome. Jie duoda užklausas, mūsų pusė atsakinėja ir panašiai“, – BNS teigė V. Benkunskas. 

Jo teigimu, Komisijai reikia paaiškinti infliacijos bei karo Ukrainoje įtaką išaugusiai projekto kainai.

REKLAMA

„Šiuo atveju mums galbūt tikrai norėtųsi greičiau ir atrodė, kad tikrai greičiau mes išsispręsime. Bet šiuo atveju Komisija daro savo darbą, nelabai mes čia kuo galime procesą greitinti. Bet kai gauname klausimus, mūsų pusė tikrai atsako operatyviai ir greitai“, – tikino sostinės meras.

„Kelis kartus esame patys klausę Komisijos leidimo – vasarą, man atrodo, rugpjūčio mėnesį – pradėti notifikacijos (patvirtinimo – BNS) procedūrą. Mes prašėme, kad mes tuos klausimus toliau atsakinėjame, informacija keičiamės, bet galbūt galime pradėti notifikaciją (...), kad tie terminai įsijungtų. Jų atsakymas buvo ne“, – aiškino meras.  

REKLAMA

Tiek jo, tiek A. Avulio teigimu, derinimą su Briuseliu komplikavo rudenį vykęs naujos EK Komisijos sudėties formavimas, užtrukę nesutarimai su VPT, taip pat dalies politikų vieši pareiškimai apie galimai korupcinius sostinės valdžios veiksmus keičiant koncesijos sutartį. 

„Komisija, aišku, mato ir viešąją erdvę, ir tas spekuliacijas, ir melus, kuriuos viešojoje erdvėje suinteresuoti asmenys yra paskleidę. Tam tikrus mitų arba melų paneigimus arba melų iššifravimus mes turime jėgų įdėti, kad tuos dalykus paneigtume“, – teigė V. Benkunskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Čia buvo praeitų metų pusmetis – pusė metų, kai mes praradome ginčydamiesi Lietuvoje. Ir tai apmaudu. Pavyzdžiui, Viešųjų pirkimų tarnyba ir pora politikų tiesiog spekuliavo, kad bus permokėta, čia labai brangu. Aš dešimtis kartų siūliau – suraskit kompaniją, kuri gali padaryti pigiau ir aš pasitraukiu“, – BNS sakė A. Avulis. 

A. Avulis: pastatyti iki 2026 metų pabaigos – nerealu 

Anksčiau apie galimą pasitraukimą iš stadiono projekto kalbėjęs A. Avulis dabar teigia, kad to daryti neketina. 

REKLAMA

„Kadangi tikslas yra didelis, tai reikia turėti daug kantrybės. Aš nesu toks galingas ir stiprus, kaip Lietuvos politikai, nes jie gali daryti ką nori, ir aš tikrai negaliu nei kovoti, nei bylinėtis. (...) Mes galime dar kartą pasakyti, kad mes pasirengę padaryti šitą projektą, jeigu tam bus duoti leidimai“, – sakė „Hanner“ savininkas. 

Vis dėlto, jo teigimu, užtrukus sutarties pakeitimo procesui anksčiau planuotas stadiono statybų pabaigos terminas – 2026 metų pabaiga – yra nerealus. 

REKLAMA

„Jis absoliučiai nerealus. Neįmanoma to padaryti. Čia tiesiog mes praleidome vasarą, per kurią buvo galima padaryti labai labai daug darbų. Čia yra prarastas laikas. Teks susitaikyti su kitais terminais“, – teigė A. Avulis. 

Jis neatmetė rizikos, jog brangstant projektui sostinės valdžiai vėl gali tekti spręsti dėl koncesijos sutarties pakeitimų. 

Vilniaus miesto taryba pernai rugpjūtį pritarė nacionalinio stadiono koncesijos sutarties pakeitimams. Pakeitus rizikų pasidalijimą, projektas savivaldybei ir valstybei kainuos 155,1 mln. eurų – 2,54 mln. eurų mažiau nei buvo sutarta gegužę.

REKLAMA
REKLAMA

A. Avulis yra sakęs, kad stadiono koncesininkės įmonės „Vilniaus daugiafunkcis kompleksas“ pagrindinės akcininkės „Venetus Capital“ akcijas iš „BaltCap“ jis išpirktų tik tuomet, kai bus išspręstas VPT išvadų klausimas ir projekto sutarties pakeitimus patvirtins EK.

Daugiafunkciniame komplekse su nacionaliniu futbolo stadionu numatyta 15 objektų – 18 tūkst. vietų stadionas, arena, konferencijų centras, muziejus, vaikų darželis ir kita.

tv3.lt

Procesą turi perimti prokuratūra..
Procesą turi perimti prokuratūra..
Jie negali atsakyti į paprastus klausimus:
- kodėl statybų kaina x3 didesnė už realią ?
- kodėl Benkunskas atstovauja Baltcap ir Avulį , o ne Vilniečius ?
- kodėl neskelbė naujo konkurso, kai Baltcap neįvykdė sutarties (išgrobstė 40 mln ir nieko nepastatė) ?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų