Visgi, baimintis reikėtų, nes neatsargūs įžeidžiantys žodžiai gali jums kainuoti 1300 litų. Būtent tokią sumą Vilniaus miesto apylinkės teismo sprendimu turės sumokėti interneto komentatorė Lina Šermukšnienė, ją į teismą dėl garbės ir orumo įžeidimo padavė Inga Bunkienė.
Apie tokio pobūdžio bylas kalbamės su advokate Inga Abramavičiūte.
- Ar dažnai teismų praktikoje būna tokių bylų?
- Tokio pobūdžio bylų teismuose daugėja, kadangi asmenys vis labiau linkę ginti savo garbę ir orumą teisme ir būtent baudžiamosiose bylose. Esant nusistovėjusiai praktikai dėl komentatoriaus identifikacinių duomenų nustatymo, ką atlieka policija, privatiems asmenims nėra sudėtinga sužinoti konkretų komentarą parašiusį asmenį ir patraukti šį asmenį įstatymų nustatyta tvarka atsakomybėn. Vertinant komentatorių ir jų išsakomų komentarų turinio bendrą vaizdą, tikėtina, jog tokių bylų teismuose tikrai daugės.
- Kokia dažniausiai tokių bylų baigtis?
- Įvertinti dažniausią tokių bylų baigtį yra sudėtinga, kadangi konkreti byla ir jos aplinkybės yra individualios, teismų praktika dėl šmeižimo ir įžeidimo nėra labai nuosekli. Kadangi šiuo metu yra padaryti Baudžiamojo proceso kodekso pakeitimai, ir privataus kaltinimo baudžiamosiose bylose yra numatyta kasacijos galimybė, galima numatyti, jog Lietuvos Aukščiausiajam Teismui ėmus nagrinėti šias bylas, jis suformuos nuoseklesnę ir aiškesnę šių bylų nagrinėjimo teismuose praktiką. Pastebima, jog bylos nagrinėjimo baigtis pirmos ir apeliacinės instancijos teismuose gali skirtis kardinaliai, t.y. vienas teismas išteisina, kitas nuteisia, arba atvirkščiai. Bendra tendencija vis tik tai išlieka apkaltinamųjų nuosprendžių tokio pobūdžio bylose.
- Ar dabar žmonės labiau linkę skųstis dėl garbės ir orumo įžeidimo? Ar tokio pobūdžio bylų gausėja?
- Atsakymas į šį klausimą turbūt daugiausiai priklauso nuo konkretaus advokato turimos praktikos patirties, tačiau galėčiau įžvelgti tendenciją, jog garbės ir orumo gynimo bylų teismuose daugėja. Mano nuomone, tai susiję ir su komentatorių atsakomybės viešinimu, t.y. vis daugiau žiniasklaidoje yra viešinama ši problema, kas savo ruožtu skatina tiek asmenų norą daugiau ginti savo garbę ir orumą, ir taip pat komentarus rašančių asmenų atsakomybės suvokimą.
- Kaip manote, ar tokie pavyzdžiai galėtų sutramdyti kitus komentatorius ir sulaikyti nuo įžeidžiančių komentarų rašymo?
- Mano nuomone, platesnis tokio pobūdžio bylų aptarimas, paviešinimas, nors kartais tai susiję ir su privačiu asmenų gyvenimu, kas tokiu atveju apriboja tokių bylų viešumo galimybę, tikrai prisideda prie to, kad komentarą internete rašantis asmuo, prieš rašydamas įžeidžiamąją nuomonę, pagalvos apie galimai gresiančią atsakomybę, taip pat pagalvos, jog internetas nėra nuasmeninta erdvė, kurioje galima rašyti bet ką, kadangi už tai nėra numatyta jokios atsakomybės. Mano įsitikimu, tokių pavyzdžių viešinimas yra viena iš priemonių sutramdyti tokius komentatorius.