• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš 57 metus Palangą nusiaubė galingiausia šalyje buvusi vėjo audra. Tai savo socialiniuose tinkluose praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) atstovai, kurie savo įraše pasidalino ir vaizdais iš stichijos paveikto pajūrio miesto.

8

Prieš 57 metus Palangą nusiaubė galingiausia šalyje buvusi vėjo audra. Tai savo socialiniuose tinkluose praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) atstovai, kurie savo įraše pasidalino ir vaizdais iš stichijos paveikto pajūrio miesto.

REKLAMA

„PRIEŠ 57 METUS PRASLINKO GALINGIAUSIAS „URAGANAS“. Uraganas parašyta kabutėse, nes tikrų uraganų (t. y. tropinių ciklonų) Lietuvoje nebūna. Mūsų šalies pajūryje kartais pasitaiko tik uraganinio stiprumo vėjo audros, kurios tradiciškai būna pavadinamos uraganais“, – socialiniuose tinkluose rašo LHMT.

Jie teigia, kad vienas tokių „uraganų“ vardu Lena Lietuvoje buvo užfiksuotas 1967 m. spalio 17-18 d. Anot LHMT, tuomet šios tarnybos valdyba išplatino perspėjimą, kad prognozuojama 10-11 balų (25-33 m/s) vėjas, kitaip vadinamas stipriu štormu.

Visgi vėliau paaiškėjo, jog vėjas yra žymiai stipresnis ir netgi prilygo uraganui.

„1967 m. vėjo audra buvo tokia baisi, kad jos stiprumas galėjo prilygti net 2–3 uragano kategorijai. Spalio 18 d. Klaipėdoje užfiksuotas vėjas, kurio greitis siekė iki 40 m/s (144 km/h arba 78 mazgų). Visai šalia Lietuvos, Latvijoje esančioje Liepojoje, gūsiai siekė iki 48 m/s.

REKLAMA
REKLAMA

Manoma, jog pavieniai vėjo gūsiai (virš jūros) galėjo siekti net iki 55 m/s (198 km/h arba 107 mazgų). Taigi, savo jėga 1967 m. audra buvo baisesnė už uraganą „Anatolijų“ (1999 m. gruodžio 4 d., gūsiai – iki 40 m/s) ir „Erviną“ (2005 m. sausio 9 d., gūsiai – iki 34 m/s), kurių vėjai gūsiuose maždaug atitiko pirmos kategorijos uraganą“, – dalinasi LHMT. 

REKLAMA

Tragiški padariniai pajūrio miestams

Dėl kilusio uraganinio vėjo, katastrofiškų padarinių neišvengė ir vienas populiariausių pajūrio miestų – Palanga. Audringa Baltijos jūra sugriovė Palangos tiltą, paplovė kopagūbrius, o pajūryje kilo potvynis.

Žalos, anot LHMT,  neišvengė ir uostamiestis, kur vandens buvo pakilęs rekordiškai.

„Gūsingi vėjai sukėlė vandens lygį Klaipėdos laivybos kanale. Vanduo pakilo net iki 1,86 metro žymos – taip aukštai (pagal turimus istorinius duomenis) vanduo dar niekada nebuvo pakilęs. Danės (Dangės) upė senamiestyje užtvindė gatves ir aikštes, namų rūsius. Na o visoje Žemaitijoje išvertė daugybę medžių – per 3–4 mln. m³ medienos. Maždaug tiek medienos tais laikais būdavo numatyta kirtimui per trejus metus“, – pasakojama įraše. 

REKLAMA
REKLAMA

LHMT savo socialiniuose tinkluose taip pat pasidalino ir vaizdais iš nusiaubtų pajūrio miestų, kuriuose matyti nugriautas Palangos tiltas, patvinusios gatvės ir suniokota gamta.

Tiesa, LHMT atstovai priduria, kad su audra taip pat pasitaikė ir šiltas oras. Spalio 17-18 d. oro temperatūra siekė 15-20 laipsnių šilumos, o daug kur buvo fiksuoti nauji aukščiausi paros oro temperatūros rekordai, iš kurių dauguma laikosi ir iki dabar. 

„Be to, spalio 16–19 d. (per 4 paras) palijo visoje šalyje, tačiau Vakarų Lietuvoje lietaus buvo daugiausia, iki 30–50 mm (arba maždaug iki pusės spalio mėn. normos)“, – prideda LHMT. 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų