Tai BNS patvirtino advokatas Darius Raulušaitis, nurodęs, kad įtarimai pareikšti bendrovės „Ados-Tech“ vadovui Robertui Grikšui, „Ados pro“ buvusiam vadovui ir dviem darbuotojams: vienam – pastarosios bendrovės, vienam – dirbusiam abiejose.
„Pats R. Grikšas buvo sulaikytas, vėliau tas sulaikymas pripažintas neteisėtu ir atmestas prokuroro prašymas jį suimti“, – kalbėjo D. Raulušaitis.
Viešasis pirkimas vyko beveik prieš dvejus metus
VSAT paskelbtas viešasis pirkimas naktinio matymo prietaisams įsigyti vyko beveik prieš dvejus metus.
Prietaisus pardavė jį laimėjusios „Ados-Tech“ ir „Ados pro“, veikdamos kaip partnerės. Kaip nurodė D. Raulušaitis, reikalavimų teisėsaugos manymu neatitiko įrenginių komponentai – vaizdo stiprintuvai.
„Ir vėliau vieno iš komponentų gamintojas, bendradarbiaudamas su Ados-Tech“ ir „Ados pro“ pagrindiniu konkurentu „Brolis Semiconductors“, pradėjo kelti klausimus, kad į prietaisus sudėti vaizdo stiprintuvai, kurie neatitinka VSAT pirkimo dokumentuose nurodytų techninių specifikacijų. Ir gamintojas sako, „Ados-Tech“ tuos stiprintuvus pirko iš mūsų, ir tie stiprintuvai neatitinka tų specifikacijų“, – sakė D. Raulušaitis.
Jo teigimu, stiprintuvų gamintojas juos pagal savo vidinę klasifikaciją laikė žemesnių techninių charakteristikų, bet „Ados-Tech“, nusipirkę didesnį komponentų kiekį ir pamatavę savo laboratorijoje, „atrinko tuos, kurie atitinka VSAT keltus reikalavimus, ir būtent juos sudėjo į tuos prietaisus“.
„Brolis Semiconductors“ dalyvavo tame konkurse, jų pasiūlyti prietaisai buvo brangesni keliasdešimt tūkstančių ir jie liko antroje vietoje“, – teigė advokatas.
Anksčiau pirmadienį išplatintame pranešime „Ados-Tech“ tvirtino, kad įrenginiai atitinka VSAT pirkimo sąlygas, o dėl ikiteisminio tyrimo kaltino konkurentus.
D. Raulušaitis taip pat stebėjosi, kad esą nebuvo atliktas nepriklausomas prietaisų tyrimas prieš sulaikant įtariamuosius. Advokato manymu, „kažkas prokurorais manipuliuoja ar jie klaidas daro per dideles“.
Europos prokuratūra ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) beveik prieš dvi savaites pranešė tiriančios galimą įmonių ir asmenų sukčiavimą bei dokumentų klastojimą už 1,2 mln. eurų parduodant naktinio matymo prietaisus VSAT.
Tyrimo duomenimis, 2022-ųjų pradžioje valstybinė institucija po viešojo pirkimo procedūrų sudarė pirkimo ir pardavimo sutartį su dviem bendrovėmis dėl naktinio matymo prietaisų įsigijimo. Pasirašius sutartį institucijai perduoti 234 prietaisai, kurie galimai neatitinka pirkimo sąlygų.
Europos prokuratūros duomenimis, tik vienas prietaisas atitiko pirkimo sąlygose nurodytus techninius reikalavimus.
Įtarimai šiame tyrime pareikšti keturiems fiziniams asmenis ir įmonėms „Ados pro“ bei „Ados-Tech“.
Kaip skelbė FNTT ir Europos prokuratūra, tyrime apklausta 13 liudytojų, atlikti kiti būtini procesiniai veiksmai. Šiuo metu suimtų asmenų nėra.
Paskelbus apie tyrimą, VSAT atstovas Giedrius Mišutis BNS nurodė, kad nė vienam tarnybos darbuotojui įtarimai nepateikti. Ikiteisminis tyrimas vykdomas nuo pernai, tuo metu patys naktinio matymo prietaisai, pasak VSAT, naudojami ir yra veikiantys.