Kasmet 1-12 klasių moksleiviams vyksta savaitę trunkančios pavasario atostogos. Per jas yra vykdomi užsienio (anglų, prancūzų, vokiečių) kalbos valstybinio brandos egzamino kalbėjimai.
Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA) internetiniame puslapyje informavo, kad nuo praėjusių mokslo metų pasikeitus brandos egzaminų tvarkai, užsienio kalbų valstybinis brandos egzaminas kaip ir kiti buvo padalintas į dvi dalis: pirmą egzamino dalį, kuri vadinosi tarpiniu patikrinimu, mokiniai laikė III gimnazijos klasėje, o antrą – IV gimnazijos klasėje, kuriuos laiko šiais mokslo metais.
Mokytojo kritika dėl dvyliktokų egzaminų atostogų metu
Biologijos mokytojas Paulius Sungaila savo feisbuko paskyroje dalijosi mintimis, jog dvyliktokams nėra sąžininga laikyti egzaminus atostogų savaitę.
„19 tūkstančių abiturientų egzaminai vėl vyksta per moksleivių atostogas. Balandžio 23–25 d. per moksleivių atostogas vėl vykdomi užsienio kalbos kalbėjimo egzaminai. Ir vėl ribojamos mokinių atostogų galimybės: mokiniai negali planuoti kelionių ar poilsio su šeima, negali dalyvauti stovyklose ar kitose išvykose.
Atostogos turėtų būti skirtos poilsiui, tačiau dalis mokinių neišvengiamai daug laiko skirs pasirengimui, kuris gali sukelti psichologinį ir emocinį nuovargį. Mokiniai per atostogas turi papildomų įsipareigojimų nuo neformaliojo ugdymo veiklų, sporto iki reabilitacijos procedūrų, kurios bus sutrikdomos“, – komentavo jis.
Neteisybė prieš abiturientus
Mokytojo teigimu, kitos įstaigos – tokios kaip NŠA ar Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) – savo atostogų metu nedirba. Tiesa, vaikams, šiuo atveju, galioja kitokios taisyklės.
„Švietimo ministerijos ir NŠA darbuotojai per atostogas nedirba. Jei ministerijos darbuotojams būtų pasakyta, kad per jų atostogas jie privalo atlikti svarbias darbo užduotis, tai būtų laikoma mažiausiai neteisėta arba neetiška.
Bet vaikų atveju galioja kitos taisyklės, kurios laikytinos rimtu vaikų teisių pažeidimu. Vykstant lietuvių kalbėjimui tėvų bendruomenė jau pateikė skundą vaiko teisių apsaugos kontrolieriai. Ji ministeriją paragino neorganizuoti egzaminų per atostogas, nes tai pažeidžia vaiko teises, net jei atostogų diena kompensuojama“, – rašė P. Sungaila.
Biologijos mokytojas taip pat atkreipė dėmesį, kad mokiniai dalijosi, jog dar ir ne visiems tą vieną egzamino dieną mokytojai sąžiningai kompensuos.
ŠMSM komunikacijos skyrius naujienų portalui tv3.lt komentavo, kad abiturientų egzaminai yra vykdomi per mokinių atostogas tam, kad nesitrikdytų tolesnis mokymasis. Tiesa, egzaminų tvarkos ir datos šiuo metu keisti negalima, bet ŠMSM yra atviri diskusijoms.
„Kai kurių egzaminų dalių laikymas, ir jau ne vienerius metus, organizuojamas per mokinių atostogas dėl to, kad nebūtų trikdomas visos mokyklos ugdymo procesas.
Šiuo metu egzaminų tvarkos keisti nebegalima. Tačiau numatoma kviesti švietimo bendruomenę diskusijai ir kartu ieškoti galimybių, kad egzaminų dalys būtų organizuojamos ne per mokinių atostogas“, – atsakė ŠMSM atstovai.
NŠA: egzaminų struktūra išliko tokia pati
Pagal NŠA, egzamino (užsienio: anglų, prancūzų, vokiečių kalbų) struktūra išliko tokia pati – ją sudaro kalbėjimas, klausymas, skaitymas, rašymas. Klausymo ir skaitymo užduotis abiturientai atliko praėjusiais metais, o rašymo dalį jie laikys birželio 9 d.
Kalbėjimo užduotį sudaro kalbėjimas monologu (3–4 min.) ir kalbėjimas dialogu (4–5 min.). Šios egzamino dalies metu tikrinama, kaip kandidatas geba kurti sakytinį tekstą, paaiškinti savo požiūrį, pasikeisti informacija, palaikyti pokalbį. Kalbėjimo dalies trukmė vienam kandidatui – iki 30 min., iš jų 15 minučių skiriama užduoties atlikimo pasiruošimui.
Atidedami istorijos ir geografijos brandos egzaminų pakeitimai
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad, reaguodama į mokyklų bendruomenių susirūpinimą, ŠMSM nusprendė trejais metais nukelti istorijos egzamino pokyčius ir rašinio dalį įvesti tik 2029 m.
ŠMSM Ramintos Popovienės pasirašytame įsakyme taip pat nurodoma atidėti geografijos egzamino užduotį, skirtą tiriamosios veiklos ir duomenų interpretavimo pasiekimams patikrinti.
„Tai leis tiek mokytojams, tiek mokiniams be streso, pamažu pasirengti naujoms užduotims. Vėliname anksčiau suplanuotus pokyčius istorijos ir geografijos mokytojų asociacijų prašymu, nes mokytojai nuogąstauja, kad per trumpas laikas tinkamai pasiruošti. Nuimkime nereikalingą skubą ir stresą, ruoškimės nuosekliai“, – pranešime cituojama R. Popovienė.
ŠMSM teigimu, taip pat patvirtinta, kad į istorijos Valstybinio brandos egzamino (VBE) pirmos dalies užduoties turinį „Istoriko, istorijos ir istorinės kultūros“ tema ir į to paties egzamino antros dalies užduoties turinį „Religijos ir mentalitetų“ tema būtų įtrauktos nuo 2027–2028 mokslo metais.
Iki šiol buvo planuota, kad visi minėti pakeitimai VBE užduotyse atsiras nuo kitų mokslo metų. Atsižvelgiant į istorijos mokytojų pastabas, kad dalyko programa per plati, ŠMSM taip pat rengiasi peržiūrėti bendrąją programą. Numatoma, kad darbo grupė programai peržiūrėti ir koreguoti bus sudaryta jau gegužę.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!