Štai „Eurovaistinė“ didžiosiose savo vaistinėse kviečia nemokamai atlikti veido odos, plaukų, venų amžiaus, vitaminų ir mikroelementų tyrimus. Grožio vaistinių vadovės Aušros Vareikienės teigimu, šie tyrimai tampa vis populiaresni.
„Pasitelkus išmaniuosius įrenginius vaistinėse dar 2019 metais buvo pradėtos teikti nemokamų tyrimų paslaugos, kurios kasmet sulaukia vis daugiau susidomėjimo. Skaičiuojame, kad per šiuos metus susidomėjimas tyrimais vaistinėse išaugo daugiau nei dvigubai ir vien šiemet jau atlikome beveik 5000 tyrimo procedūrų“, – komentavo ji.
Jos aiškinimu, visi tyrimai atliekami specialiais įrenginiais ir rezultatus žmogus gali matyti iškart. Nurodoma, kad juos profesionaliai pakomentuoja vaistininkas arba konsultantas.
Remiasi elektroakupunktūros metodika
Pasak A. Vareikienės, tarp populiariausių iš šių paslaugų yra vitaminų ir mikroelementų tyrimas – 58,8 proc. tyrimus atlikusių vaistinės pacientų rinkosi būtent šį tyrimą.
„Atliekant šį tyrimą vaistinės konsultantas specialiu įrenginiu, elektromagnetiniais impulsais, išmatuoja, kiek organizme yra biotino, vitamino C, magnio, cinko, seleno, vitamino E, folio rūgšties bei B grupės vitaminų.
Rezultatai iškart matomi išmanioje planšetėje – jie atvaizduojami itin paprastai, o tikslumas – 70 proc. Tyrimas remiasi elektroakupunktūros metodika – nustatyta, kad akupunktūros taškai skiriasi nuo aplinkinės odos ir turi didesnį elektros laidumą. Elektros laidumas šiuose taškuose susijęs su vitaminų ir mikroelementų balansu, kuris ir matomas tyrimo metu“, – aiškino vaistinės atstovė.
Pasak jos, šiemet vaistinėse net atsinaujintos turimos planšetės, padidintas įrenginių kiekis bei dar labiau išplėstas tyrimus teikiančių vaistinių skaičius.
Dar vienu tyrimu siūloma įsivertinti venų amžių. Nurodoma, kad tai padaroma specialiu aparatu išmatavus kraujo greitį venoje – tereikia tam skirtą kraujo spaudimo matuoklį užsidėti ant rankos.
Populiarūs odos tyrimai
BENU vaistinių tinklo rinkodaros ir komunikacijos vadovė Rita Šelekaitė-Ivaškevičienė taip pat pasakojo, kad daugelyje tinklo vaistinių galima atlikti nemažai sveikatos būklę apibūdinančių tyrimų.
„Šiuo metu vienareikšmiškai populiariausias yra veido odos būklės įvertinimas, po to rikiuojasi galvos ir plauko būklės bei kūno kompozicijos tyrimai. Atliekant veido odos būklės vertinimą yra nustatomas odos drėgmės lygis, porėtumas, raukšlėtumas, pigmentacija ir elastingumas.
„Fiziškai tai nėra įmanoma. Kada pasaulyje atsiras būdas nustatyti kažkokios medžiagos kraujyje kiekį neimant kraujo, tai bus didžiausias proveržis medicinoje per turbūt kokius 50 metų“, – sakė gydytoja E. Šukė.
Atliekant galvos odos ir plauko būklės tyrimą diagnozuojamas plaukų nuplikimas, suintensyvėjęs galvos odos ir plaukų riebaluotumas ar išsausėjimas, taip pat – galvos odos niežėjimas ir pleiskanojimas. Vaistinėse atliekamo kūno kompozicijos įvertinimo metu nustatomas kūno masės indeksas, bazinė medžiagų apykaita, įvertinamas kūno sudėjimas, atliekamas segmentinis viso kūno riebalų matavimas bei kiti tyrimai“, – vardijo ji.
Tiesa, visi paminėti tyrimai nemokamai atliekami tik turintiesiems vaistinės kliento kortelę.
R. Šelekaitė-Ivaškevičienė pridūrė, kad keliose tinklo vaistinėse Vilniuje ir Kaune taip pat yra galimybė nemokamai pasitikrinti ir klausą.
Kviečia pasitikrinti vaistų suderinamumą
„Gintarinė vaistinė“ savo ruožtu kaip vieną svarbiausių savo klientams siūlomų nemokamų paslaugų įvardijo nuo 2017 metų įdiegtą vaistų suderinamumo sistemą.
„Pasaulinių tyrimų duomenimis, 20–30 proc. vaistų nesuderinamumų sudaro receptinių ir nereceptinių vaistų vartojimas vienu metu, o tai – didelė grėsmė sveikatai. Įdiegta sistema leidžia stebėti pacientų perkamų ir vartojamų vaistų tarpusavio sąveikas ir taip užkirsti kelią galimiems sveikatos pavojams.
Tyrimai rodo, kad žmonėms, vartojantiems 5–9 vaistus, tikimybė susidurti su bent viena neigiama vaistų sąveika siekia 50 proc. Tai itin aktualu tarp vyresnio amžiaus žmonių. Pasaulinių tyrimų duomenimis, 20–30 proc. vaistų nesuderinamumų sudaro receptinių ir nereceptinių vaistų vartojimas vienu metu, galintis sukelti rimtų pasekmių sveikatai“, – komentavo „Gintarinės vaistinės“ rinkodaros vadovė Irena Tėvelienė.
Ji pridūrė, kad visi norintys pacientai vaistinėse taip pat gali pasimatuoti kraujo spaudimą, yra galimybės pasimatuoti temperatūrą, pulsoksimetru pasitikrinti deguonies įsisotinimą kraujyje.
„Camelia“ vaistinių tinklo marketingo direktorė Kristina Veštortienė nurodė, kad be galimybės pasimatuoti kraujospūdį ir temperatūrą irgi teigia papildomų paslaugų: „Kiekvienas pageidaujantis pacientas gali atlikti testą, kuris padeda sužinoti odos tipą, taip pat vaistinėse atliekamas regos aštrumo nustatymo testas, abu šie tyrimai yra rekomendacinio pobūdžio ir neatstoja gydymo įstaigose atliekų tyrimų.“
Gydytoja: tokių stebuklų nebūna
Nors vaistinės pačios pažymi, kad tokio pobūdžio savikontrolės tyrimai kaip odos ar plaukų būklės, mikroelementų stygiaus nustatymas yra rekomendacinio pobūdžio, o dėl tikslaus gydymo reikėtų kreiptis į mediką, portalo tv3.lt kalbinti gydytojai neslėpė skeptiško požiūrio į tokius neinvaziniu būdu atliekamus tyrimus.
Komentuodama siūlomą galimybę vaistinėje nepaėmus kraujo išsitirti tam tikrų mikroelementų stygių, šeimos gydytoja Elena Šukė neslėpė skepsio.
„Fiziškai tai nėra įmanoma. Kada pasaulyje atsiras būdas nustatyti kažkokios medžiagos kraujyje kiekį neimant kraujo, tai bus didžiausias proveržis medicinoje per turbūt kokius 50 metų“, – pastebėjo ji.
Gydytoja pridūrė kad su tuo yra dirbama, yra startuoliai, kurie bando tą padaryti. „Šiuo metu labiausiai orientuojamasi į gliukozės kiekį kraujyje, nes jis yra labai svarbus diabetu sergantiems žmonėms, o tokiu yra labai daug. Tai kad jiems nereikėtų durti adatos 3 kartus per dieną, yra kuriami neinvaziniai matuokliai.
Bet kas jau dabar pristatoma, tai daugiau yra spekuliacijos, padaryti kažkokie labai mažos apimties klinikiniai tyrimai. Tai yra per mažai, kad būtų alima jais pasitikėti. Pati tikrai niekada nenorėčiau darytis tyrimo, kurio tikslumas yra 70 proc., tai, įsivaizduokime, kas trečias rodmuo yra neteisingas. Tai kur yra kraujo tyrimas, kurių specifiškumą ir tikslumą turime 99,9, 99,2 proc. skamba kaip stebuklas, bet stebuklų medicinoje nelabai būna“, – kalbėjo E. Šukė.
Šeimos gydytojas Andrius Bleizgys tai pat nepatarė užsiimti tokiais dalykais. „Vaistinės nėra tos įstaigos, kurios užsiima ligų diagnostika ir juo labiau gydymu. Jei yra sveikatos problemos, reikėtų kreiptis į gydytoją, o ne vaistininką, nepasikliauti tokiais testais.
Sveikinimo veikla niekada neprilygs gydymo įstaigose atliekamiems tyrimams arba sertifikuotoms laboratorijoms manau, kad tai daugiau yra komercija“, – komentavo jis.
Pirma stotelė padėti susigaudyti
Inovatyvios dermatologijos centro gydytoja dermatovenerologė Neringa Globytė savo ruožtu teigė, kad kai kuriais atvejais vaistinė gali būti pirma stotelė siekiant įsivertinti odos būklę.
„Nėra blogai, kai pacientai nueina į vaistinę, aišku, viskas priklauso nuo specialisto, kuris apžiūri žmogų, ir naudojamų aparatų. Jei tai yra kokybiškas aparatas, galbūt tikrai galima pasitikėti. Ir kartais tai gali būti kaip pirma pagalba žmogui, kuris nieko neišmano, neturi, kur nueiti, juo labiau galbūt ir finansai neleidžia iškart pasikonsultuoti su gydytoju. Tada tikrai galima nueiti ir gauti tokią paslaugą“, – komentavo ji.
Gydytoja svarstė, kad komentarai apie odos būklę ir kažkokios pasiūlytos procedūros dažniausiai nieko blogo nepadarys, tačiau jau turint problemų verčiau reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju.
„Galbūt neišgydys žmogaus, bet daugiau mažiau pataiko į problemą. Gal atsargiau žiūrėčiau dėl plaukų, skalpo problemų. Jei tai yra kažkokie stipriai nevarginantys simptomai iš pradžių galima pasikliauti ir vaistinės specialisto komentaru, bet jei plikimas gana stiprus, atsiranda niežuliai, bėrimai, siūlau nelaukti ir eiti pas gydytoją.
Taigi nieko tame blogo nėra, bet jei kas neaišku, rutina, kurią sudėlioja vaistinėje, nepadeda, norisi daugiau, išsamiau pasitarti, tada jau siūlome ateiti pas gydytojus ir išsiaiškinti, ar yra kažkokia problema ir kaip ją spręsti“, – kalbėjo N. Globytė.
Vaistinės atstovė: dabar žmonės įsigyja tai, ko nereikia
„Eurovaistinės“ atstovė Rolanda Lipnevičiutė neprieštaravo, kad jei tik yra galimybė atlikti išsamius tyrimus pas gydytoją, tą ir reikėtų padaryti. Juo labiau į gydymo įstaigą reikia kreiptis jau jaučiant kažkokius nusiskundimus.
Vis tik ji akcentavo, kad galimybė išsitirti vaistinėje daugiau yra edukaciniais tikslais, kad žmogus susirūpintų sveikata ir tikslingai rinktųsi kažkokius preparatus, jei jų reikia.
„Manau, geriau apskritai pasidaryti kokį nors tyrimą, nes nueiti pas gydytoją pasidaryti kraujo tyrimą yra sudėtingiau, reikia užsirašyti, sulaukti, o vaistinėje viskas yra labai paprasta. Juo labiau gamintojas nurodo, kad mikroelementų tyrimo tikslumas yra 70 proc., tai vis tiek rodo kažkokią kryptį, kur gali savo sveikatą prižiūrėti, ką gali dėl savo savijautos padaryti.
Taigi tai bet kokiu atveju geriau negu nieko. Jei turime galimybę išsitirti kraują ir gauti gydytojo rekomendacijas, tai vienareikšmiškai yra labai gerai. Bet didžioji dalis žmonių to nedaro, vitaminus perka akluoju būdu ar išgirdę, kad kaimynei padėjo. Svarbu paskatinti edukuotis, kad reikia tirtis, reikia žinoti, ko organizmui trūksta“, – komentavo vaistinės atstovė.
Ji atkreipė dėmesį, kad po pandemijos žmonės apskritai labiau perka maisto papildus, domisi savo sveikata, todėl, jos manymu, vitaminų pirkimas pagal kažkokio tyrimo logiką yra kur kas geresnis žmogui.
Mikroelementų ir vitaminų tyrimas vaistinėje (nuotr. Eurovaistinės)„Mums nereikėtų vartoti to, ko nereikia. Būna, kad žmonės prisiklauso reklamų, bet pasidarius tyrimą pamato, kad to mikroelemento visai nereikia, o gal trūksta visai kito. Skirtingų mikroelementų stygiaus požymiai gali būti labai panašūs.
Taigi toks tyrimas padeda pastebėti, ką išties verta gerti, o negerti bet ko. Mes komunikuojame, kad gyventojai nepripirktų visko, kas papuola po ranka. Taip pat labai svarbu ir žinoti, kaip vartoti vitaminus, kokiu eiliškumu, todėl dėl to reikėtų pasikonsultuoti su vaistininku.“
Tinkamai maitinantis jokių papildų nereikia
Paklausta, ar po tokio, pavyzdžiui, vitaminų ir mikroelementų tyrimo, žmonės dažniausiai ir įsigyja tam tikrų papildų, R. Lipnevičiūtė teigė, kad taip yra ne visada.
„Kai žmogus pasidaro kokį nors tyrimą, jam yra surašomos rekomendacijos, kad jis nepamirštų. Yra tokių, kurie iškart įsigyja kažkokių priemonių, kiti galbūt apgalvoja, ko jiems reikia, ką jie jau vartoja ar turi namuose.
Bet matome tokią tendenciją, kad jei vieną kartą pasidarė vitaminų ir mikroelementų tyrimą, grįžta jo pakartoti, įsivertinti po kurio laiko ir pagal tai perka vitaminus. Naują klientą, kuris nežino, kas tai yra, prisivilioti sunkiau nei tuos, kurie bent kartą jau pasidarė“, – komentavo ji.
Gydytoja E. Šukė sutiko, kad iniciatyva skatinti nevartoti papildų be reikalo sveikintina, tačiau vis tik tą siūlė išsiaiškinti atliekant patikimesnius tyrimus.
„Visuomet geriau išsiaiškinti, ko reikia, bet tam, kad žmogui parinkti tinkamą papildą ir atsakyti į klausimą, ar jam išvis kažkokio papildo reikia, tam visada reikia platesnių tyrimų. Reikia išsiaiškinti, kiek yra mikroelementų, ar žmogus neserga lėtinėmis ligomis, kokie išvis jo skundai, nes visiškai sveikam žmogui, kuris neturi skundų ir jo mityba visavertė, išvis nereikia jokių papildų.
Bet nepasikliaučiau tokiais aparatais, kurie nustato ne iš kraujo tyrimo, o kažkokiais biomechaniniais būdais, kurie nėra patvirtinti pasauliniu lygiu“, – patarė šeimos gydytoja.