• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasariški orai tik ir traukia pabūti gamtoje, tačiau sveikatos specialistai įspėja saugotis vos pastebimų, bet labai pavojingų padarų – erkių. Kraujo ištroškę gyviai platina ne tik klastingą Laimo ligą – Lietuvoje kaip niekur kitur išplitęs erkinis encefalitas. Tačiau retas žino, kad juo užsikrėsti galima ir vartojant nepasterizuotą užkrėstų gyvulių pieną ir jo produktus.

Vasariški orai tik ir traukia pabūti gamtoje, tačiau sveikatos specialistai įspėja saugotis vos pastebimų, bet labai pavojingų padarų – erkių. Kraujo ištroškę gyviai platina ne tik klastingą Laimo ligą – Lietuvoje kaip niekur kitur išplitęs erkinis encefalitas. Tačiau retas žino, kad juo užsikrėsti galima ir vartojant nepasterizuotą užkrėstų gyvulių pieną ir jo produktus.

REKLAMA

Nors pastaruosius dvejus metus tokių susirgimų fiksuota nebuvo, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyr. specialistė Milda Žygutienė pasakojo, kad istoriškai užsikrėtimų erkiniu encefalitu per pieną pasitaikydavo kasmet.

„Paskutinius porą metų nebuvo registruota užsikrėtimų erkiniu encefalitu per pieną. Bet jei pažiūrėtume istoriškai, nuo senų senovės praktiškai kasmet buvo registruojami pavieniai tokie atvejai“, – sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA

Dažnesni užsikrėtimai – per ožkų pieną

Užsikrėsti erkiniu encefalitu galima vartojant nepasterizuotą ir nevirintą avių, ožkų, ar karvių pieną ir jų produktus.

REKLAMA

Pašnekovės aiškinimu, situacija su laiku kiek keitėsi. „Iš pradžių susirgimai dažniau buvo nustatomi pavartojus karvių pieno. Tą galima paaiškinti paprastai – kažkada kiekvienas namų ūkis turėjo karvę ir senolis paganydavo ją kažkur pakrūmėmis, pamiškėmis ar net miške ir joms dažniaus įsisiurbdavo erkės. 

Tam tikromis bangomis ožkų pienas tampa kaip panacėja nuo visų ligų, taigi paskutiniu dešimtmečiu fiksuoti susirgimai tik per ožkų pieną

REKLAMA
REKLAMA

Dabar rasti kažkur pavienę karvę kaimo teritorijoje turbūt būtų sudėtinga, šiuo metu jos laikomos ūkiuose, banda laikoma saugiai, kažkur po stogu, bet ne pamiškėje. Taigi per tokį pieną užsikrėsti tapo sudėtinga. 

Bet vėliau, kaip sakoma, tuščia vieta nebūna, atsirado daugiau namų ūkių, kurie laiko ožkas. Tam tikromis bangomis ožkų pienas tampa kaip panacėja nuo visų ligų, taigi paskutiniu dešimtmečiu fiksuoti susirgimai tik per ožkų pieną“, – dėstė M. Žygutienė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išguldo šeimas, kaimynus

Specialistė pasakojo, kad klinikinė ligos eiga, nesvarbu, ar ja užsikrėsta vartojant pieną, ar įsisiurbus erkei, yra lygiai tokia pati. Tai pat ir susirgti gali visi – ir maži, ir suaugę, ir vyresni asmenys. 

„Virusui visiškai vienodai, kokiu būdu jis pakliuvo į organizmą. Gali sirgti šeima, kaimynai, kurie pasisvečiuoja vieni pas kitus, gali susirgti išvis skirtingi asmenys, kai nusiperka pieno iš ūkininko, kuris nebuvo pasterizuotas, o jame buvo virusas.

REKLAMA

Jis yra labai jautrus karštai temperatūrai, tad jei pieną pasterizuotume, jį užvirinus virusas žūsta per porą minučių. Pieną pašildžius iki 70 laipsnių, tokioje temperatūroje reikėtų palaikyti 5 minutes. Tokį pieną yra saugus vartoti. Galiausiai jei jau būtinai norima gerti nepasterizuotą pieną, reikėtų pasiskiepyti nuo erkinio encefalito ir būti ramiam“, – kalbėjo M. Žygutienė.  

Ji pasakojo, kad vienas didžiausių erkinio encefalito protrūkių vartojant pieną buvo fiksuotas 2018 metais.

REKLAMA

„Buvo fiksuoti 5 židiniai ir visur dominavo ožkų pienas, sirgo nuo 2 iki 4 asmenų vienoje ar kitoje vietovėje, amžius varijavo nuo 3 iki 70 metų. Susirgimai fiksuoti skirtingose vietovėse. Jei jau susirgo du asmenys vienoje šeimoje, tada jau įtariame atvejį, apklausiame.

Jei pienas skirtas ne pardavimui, susirgimai taip ir apsiriboja iki 4–5 asmenų, o jei pardavimui – gali būti ir daugiau susirgusių“, – komentavo NVSC specialistė. 

Situacija Lietuvoje negerėja

Portalas tv3.lt primena rašęs, kad pagal sergamumo erkiniu encefalitu rodiklį Lietuva jau ne vienerius metus lyderiauja Europoje. Per pastaruosius 30 metų erkinio encefalito atvejų skaičius visuose endeminiuose Europos regionuose išaugo beveik 400 proc. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, kasmet vidutiniškai šia erkių platinama liga suserga apie 400–500 šalies gyventojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovė konstatavo, kad sergamumas erkių platinamomis ligomis šiemet tik įsibėgėja – duomenys dar nėra informatyvūs, nes didžioji dalis atvejų yra registruojama nuo birželio iki spalio. 

„Situacija šalyje nesikeičia – erkių nemažėja, jų visur yra pakankamai. Žmonės skiepijasi, bet tikrai nepakankamai. Laukiame dabar rugsėjo 1 d., gal bus skiepijimo apimčių šoktelėjimas, kai 50–55 metų žmonėms skiepai taps nemokami“, – pastebėjo ji.

REKLAMA

M. Žygutienė akcentavo, kad be skiepų efektyviausios priemonės yra nuo ankstyvo pavasario palaikoma tinkama parkų, kiemų priežiūra, atitinkama apsauga susiruošus į gamtą, kruopštus kūno apžiūrėjimas grįžus iš jos.

Erkių purškimas chemija – legenda

Nors ne vienas gyventojas viešojoje erdvėje linkęs pastebėti, kad geriausia priemonė nuo erkių būtų cheminis jų naikinimas, esą kaip buvo daroma anksčiau, specialistė išsklaidė mitą teigdama, kad taip niekada nebuvo.

REKLAMA

„Ši legenda gyva, bet purškimų Lietuvoje niekada nebuvo. Europoje niekur netaikomas cheminis purškimas, nes tai yra neekologiška. Erkę labai sunku nužudyti – gali nužudyti viską aplinkui, bet tik ne erkę. Be to, tai yra brangu, nes reikia vaikščioti ir purkšti. 

Nėra taip, kaip žmonės įsivaizduoja, kad iš dangaus turėtų purkšti, nes viskas nusės ant medžių, o erkė tai juk apačioje. Juo labiau Lietuvoje net nėra registruoto biocido erkėms naikinti. Tad reikia saugotis, skiepytis ir tvarkytis įprastomis priemonėmis, kad ir kaip jos žmonėms gali atrodyti pabodusios“, – konstatavo M. Žygutienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiemet – jau 3 mirtys nuo erkinio encefalito

Naujausiais NVSC duomenimis, šiemet nuo erkinio encefalito jau mirė 3 žmonės, 2 iš jų – gegužės mėnesį. Iš viso per šį mėnesį liga nustatyta arti 80-ies žmonių, didžioji dalis gydyta ligoninėje. Pernai per visus metus fiksuotos dvi mirtys.

Jei sausio–kovo mėnesiais fiksuota vos po kelis užsikrėtimus erkiniu encefalitu, nuo balandžio skaičiai ėmė augti. Jei tuomet erkiniu encefalitu susirgo 22 asmenys, 1 jų mirė, o 8 gydyti ligoninėje, per gegužės mėnesį jau fiksuoti 76 susirgimai. Infekcija pareikalavo net 2 žmonių gyvybių, ligoninėje gydyti 49 asmenys.

REKLAMA

Palyginimui, pernai gegužės mėnesį fiksuotas 31 susirgimas erkiniu encefalitu.

Tuo metu kitu erkių platinamu susirgimu – Laimo liga – gegužę susirgo virš 1169 gyventojai, tačiau hospitalizuota buvo tik 11. Pernai gi šį mėnesį nustatyti tik 199 Laimo ligos atvejai.

Vilnietis papasakojo apie Laimo ligos simptomus: „Tirpimas sąnariuose, skausmas, galbūt nuovargis“:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų