Šie ministro sprendimai įsigalios nuo vasario 7-osios, šeštadienio.
Privalomos kaukės ir respiratoriai
Kontaktiniu būdu teikiamų paslaugų teikėjai, ūkinės veiklos ir prekybos parduotuvėse, turgavietėse ir kitose prekybos vietose, esančiose uždarose erdvėse, vykdytojai uždarose erdvėse negalės aptarnauti vyresnių nei 6 metų amžiaus asmenų, kurie nedėvės medicininių kaukių arba respiratorių.
Reikalavimas dėvėti kaukes netaikomas neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei, asmenims, kai jie sportuoja ar paslaugos teikimo metu, kai paslaugos negalima suteikti paslaugos gavėjui būnant su kauke.
Srautų valdymas
Taip pat paslaugų teikimo vietose privaloma užtikrinti paslaugų gavėjų srautų valdymo sąlygas. Tai yra, užtikrinti, kad klientai laikytųsi saugaus ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo vienas nuo kito arba atskirti paslaugų gavėjus vieną nuo kito pertvaromis.
Vietose, kuriose susidaro eilė, privaloma pažymėti privalomus atstumus tarp eilėje stovinčių paslaugų gavėjų ir užtikrinti šio reikalavimo laikymąsi.
Tarp prekiautojų, paslaugų teikėjų darbo vietų būtina išlaikyti bent 2 metrų atstumą, išskyrus transporto priemonėse ir atvejus, kai tarp darbo vietų įrengiamos ne žemesnės nei 140 cm aukščio pertvaros, atskiriančios tiek darbuotojus, tiek eilėje laukiančius paslaugų gavėjus.
Saugos priemonės
Taip pat būtina prie įėjimo į paslaugų teikimo vietą gerai matomoje vietoje pateikti informaciją apie būtinybę paslaugų gavėjui uždarose erdvėse dėvėti kaukę, paslaugų gavėjų asmens higienos laikymosi būtinybę (rankų higiena, kosėjimo, čiaudėjimo etiketas ir kt.), apie prekybos vietoje vienu metu aptarnaujamų pirkėjų skaičių. Jeigu yra techninės galimybės, periodiškai skelbti tokią informaciją per garsiakalbius.
Į paslaugų teikimo vietas negalima įleisti paslaugų gavėjų, turinčių ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų požymių (sloga, kosulys, čiaudulys, pasunkėjęs kvėpavimas).
Privaloma sudaryti galimybę paslaugų gavėjų rankų higienai ir (ar) dezinfekcijai – prie įėjimo į paslaugų teikimo patalpą arba paslaugų teikimo vietą atviroje erdvėje ir sanitarinį mazgą gerai matomoje vietoje pakabinti rankų dezinfekcijai skirtą priemonę.
Reikalavimai darbuotojams
Taip pat būtina nuolat stebėti darbuotojų sveikatą. Sudaryti sąlygas matuoti darbuotojų kūno temperatūrą tik atvykus į darbą.
Darbuotojai, kuriems pasireiškia ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymiai (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.), turi būti nedelsiant atskirti nuo kitų darbuotojų ir vykti namo.
Kontaktiniu būdu teikiamų paslaugų negali teikti darbuotojai, kuriems privaloma izoliacija, izoliacijos laikotarpiu, išskyrus teisės aktuose numatytais atvejais.
Būtinai užtikrinti, kad kontaktiniu būdu paslaugas teikiantis asmuo laikytųsi griežtos rankų higienos: kiekvieną kartą prieš teikiant paslaugą plauti rankas skystu muilu ir šiltu tekančiu vandeniu, dezinfekuoti jas specialiomis rankų dezinfekcinėmis priemonėmis, vengti liesti rankomis veidą, akis, nosį, burną ir kt., laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo.
Išvykose dirbantys paslaugų teikėjai, kurių darbas susijęs su išvyka į kitus objektus, turi vengti tiesioginio fizinio kontakto su kitais asmenimis ir laikytis ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo nuo kitų asmenų, uždarose erdvėse dėvėti kaukes.
Paslaugų teikėjai bendrose darbo uždarose patalpose, taip pat gyvai organizuojamų susirinkimų, posėdžių, pasitarimų, susirinkimų metu turi dėvėti kaukes. Kaukės galima nedėvėti neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukės dėvėti negali ar jos dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei.
Pagal galimybes būtina riboti darbuotojų srautus: organizuoti darbą pamainomis, brigadomis, grupėmis, kurių darbuotojai nesikeičia ir nesimaišo, skirtingiems darbuotojų srautams taikyti skirtingą darbo pradžios, pabaigos ir pietų pertraukos laiką, užtikrinti, kad skirtingų srautų asmenys neturėtų kontaktų bendro naudojimo patalpose.
Erdvių priežiūra
Dažnai liečiamus paviršius (durų rankenas, laiptinės turėklus, elektros jungiklius, kėdžių atramas ir kt.) būtina valyti ir dezinfekuoti ne rečiau kaip 2 kartus per dieną.
Panaudotą laisvalaikio ir sporto paslaugoms teikti skirtą inventorių ir priemones reikia valyti ir dezinfekuoti po kiekvieno panaudojimo.
Tai pat būtina užtikrinti paslaugų teikėjų veiklos vykdymo patalpų maksimalų vėdinimą, atsižvelgiant į technines pastato galimybes ne rečiau kaip 1 kartą per valandą.