Vyriausybė yra numačiusi galimybę taikyti daugiau atlaisvinimų žmonėms, kurie yra persirgę COVID-19 ir ši diagnozė buvo patvirtinta PGR tyrimo ar antigeno testo rezultatu ir yra praėję ne daugiau kaip 180 dienų nuo jo gavimo. Taip pat asmenims, kurie yra pilnai paskiepyti nuo koronaviruso.
Asmenys, turintys imunitetą nuo COVID-19, jau gali susitikti grupėse iki 10 asmenų.
Jiems jau leista lankyti gyventojus stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose, asmens sveikatos priežiūros įstaigose.
Taip pat jau leidžiamos ekskursijos atvirose erdvėse, ribojant asmenų skaičių.
Taip pat jie gali dalyvauti ekskursijose, būti transporte ir viešose vietose, palaikyti artimus kontaktus ir rengti asmenines šventes.
Taip pat asmenines šventes leidžiama rengti viešose ir privačiose uždarose erdvėse, tačiau jose gali dalyvauti tik viena šeima ar vienas namų ūkis, arba ne daugiau nei 10 imunitetą turinčių asmenų.
Atvirose erdvėse gali dalyvauti ne daugiau nei dvi šeimos ar du namų ūkiai, arba ne daugiau nei 10 imunitetą turinčių asmenų.
Pradėjo veikti kavinės ir barai
Primename, kad nuo ketvirtadienio jau leidžiama veikti viešojo maitinimo įstaigoms – restoranams, kavinėms, barams, tačiau tik nuo 7 iki 21 val.
Užsisakytas maistas ir gėrimai gali būti vartojami tik prie atvirose erdvėse esančių staliukų ir tik po ne daugiau nei du asmenis, išskyrus vienos šeimos ar vieno namų ūkio narius.
Nuo gegužės 3 dienos galės veikti visos parduotuvėms, įskaitant ir esančios prekybos centruose, išskyrus tas, kurios įsikūrusios turgavietėse.
Nuo balandžio 26 dienos leidžiama rengti sporto renginius, veikti sporto klubams, užtikrinant papildomas saugumo priemones.
Sporto klubai privalės užtikrinti bent po 20 kv. m asmeniui bei kitas privalomas saugumo ir higienos priemones.
Grupinės treniruotės galės vykti ne daugiau nei 5 asmenų grupėms.
Abiturientai grįš į klases
Nuo gegužės 3 dienos abiturientai grįš į klases mokytis kontaktiniu būdu. Taip pat nuo balandžio 19 dienos ir gegužės 3 dienos gyvose konsultacijose galės dalyvauti nebe 5, o 10 abiturientų.
„Turėjome daug diskusijų tiek su gimnazijų asociacijos nariais, tiek su profsąjungomis, tiek su moksleivių sąjunga, nusprendėme siūlyti grąžinti abiturientus nuo gegužės 3-iosios į kontaktinį ugdymą, derinant kasdienį ugdymą su nuotoliniu ugdymu“, – posėdyje kalbėjo švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.
Klasėse bus organizuojama ne mažiau nei 50 proc. ugdymo proceso.
Brandos egzaminai bus vykdomi patalpose, kur bus ne daugiau nei 10 abiturientų, išlaikant tarp jų ne mažesnį nei 2 metrų atstumą, arba 11–50 abiturientų, išlaikant tarp jų bent 2 metrų atstumą ir užtikrinant bent po 10 kv. m. asmeniui.
Dulkys: ligoninės gali spręsti, ar įsileisti imunitetą turinčius lankytojus
Įsigaliojus leidimui globos įstaigose ir ligoninėse pacientus lankyti imunitetą įgijusiems žmonėms, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sako, jog dėl to galės nuspręsti kiekviena įstaiga.
„Jokių prievartų nėra, bet Vyriausybė nustatė tokią galimybę ir būtent kiekvienos įstaigos vadovas nustato savo tvarką“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė A. Dulkys.
„Kaip žmogus, gyvenimiškai aš suprantu kiekvienos įstaigos vadovo nuogąstavimą dėl lankytojų, tačiau turime suprasti, kad pandeminis nuovargis ir sveikatos apsaugos įstaigose ir kitur, globos įstaigose, yra labai daug vienišų žmonių ir jiems yra tas lankymas labai svarbus, todėl tikiu, kad bendromis jėgomis mes nustatysime tokias tvarkas, kurios padės užtikrinti tai daryti saugiai“, – pridūrė ministras.
Vyriausybės nutarime dėl karantino numatyta, jog draudžiamas asmens sveikatos priežiūros įstaigų pacientų lankymas, išskyrus įstaigos vadovo ar kito jo įgalioto asmens leidimu terminalinės būklės pacientų, pacientų iki 14 metų ir gimdyvių lankymą ir kai pacientus lanko imunitetą turintys asmenys.
Taip pat nurodyta, jog draudžiamas gyventojų lankymas visose stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose, išskyrus terminalinės būklės gyventojų lankymą ir asmenis, kurių lankymasis įstaigoje susijęs su pareigų atlikimu, taip pat kai gyventojus lanko imunitetą turintys asmenys.
Ligoninių sprendimai skirtingi
Respublikinė Panevėžio ligoninė BNS informavo, jog kol kas galimybės lankyti pacientus, atsižvelgus į sudėtingą epidemiologinę situaciją, nesudarys.
„Mūsų ligoninė kol kas susilaikys nuo šito, ryšium su sudėtingesne epidemiologine situacija Panevėžio ir Utenos apskrityse: čia turime omenyje ir Anykščius, ir visa kita. Kol kas nuo šio veiksmo mes susilaikysime“, – sakė ligoninės atstovas Vytautas Riaubiškis.
Anykščiuose prieš kelias savaites užfiksuotos kelios dešimtys koronaviruso atvejų, siejamų su nauja atmaina, kuri gali būti atsparesnė skiepams.
Ligoninės atstovo teigimu, jeigu situacija apskrityse pagerėtų, sprendimas būtų persvarstomas.
Tuo tarpu Klaipėdos universitetinė ligoninė planuoja leisti imunitetą turintiems žmonėms lankyti pacientus, bet tvarka, kokiomis sąlygomis jie bus įleidžiami, dar ruošiama ir bus paskelbta per artimiausias kelias dienas.
„Bus leidžiama ir šiuo metu yra ruošiama tvarka. (...) Detalių, kokiomis aplinkybėmis bus leidžiama lankyti, kol kas komentuoti negaliu“, – BNS sakė ligoninės atstovė Aušra Pikelytė.
Ji pabrėžė, kad tvarka ruošiama „ypatingai atsakingai“, ir siekiant užtikrinti maksimalų saugumą.
A. Pikelytės teigimu, ligoninės vadovai mato riziką leisti lankymą, nes vakcina nėra šimtaprocentinė apsauga nuo viruso.
„Verta paminėti, kad paskiepyti pacientai ar norintieji lankyti pacientus taip pat gali sirgti koronavirusu arba būti jo nešiotojais, todėl irgi gali užkrėsti“, – sakė ji.
Santaros ir Kauno klinikos savo poziciją dėl pacientų lankymo žadėjo pateikti vėliau.
Vyriausybė yra numačiusi galimybę taikyti daugiau atlaisvinimų žmonėms, kurie yra persirgę COVID-19 ir ši diagnozė buvo patvirtinta PGR tyrimo ar antigeno testo rezultatu ir yra praėję ne daugiau kaip 180 dienų nuo jo gavimo. Taip pat asmenims, kurie yra paskiepyti nuo koronaviruso.