Sako, kad dovanas su Seimo atributika įteikdavo per bendruomenių šventes, eidamas į švietimo įstaigas – esą tokiais atvejais smulkintis nereikia, nes žmonės, matydami daiktą su Seimo atvaizdu, Seimą visada prisimins geruoju.
Parlamentarai savo potencialiems rinkėjams, ar svečiams, iš Seimo sandėlio gali dovanoti ir skėčių, ir kavos, ir išorinių baterijų, ir saldainių, net šachmatų. Ir kai kurie Seimo nariai į sandėliuką užsuka itin dažnai.
Pasiėmė 3,5 tūkstančio tušinukų
Parlamentaras Valius Ąžuolas per 3 kadencijos metus iš Seimo sandėlio pasiėmė daiktų už maždaug 30 tūkst. eurų. O populiariausias daiktas buvo – rašikliai. Jų Seimo narys iš Seimo sandėlio pasiėmė apie 3,5 tūkstančio.
Rašikliais seimūnas neapsiribojo. Sandėlį tuštino pasiimdamas ir 650 saldainių rinkinių, 570 kavos pakelių, kas prilygsta ketvirčiui tonos kavos, taip pat 200-us puodelių su lėkštutėmis. Ir daug įvairiausių kitų Seimo lobyno gėrybių.
„Akivaizdžiai, pagal visas ataskaitas, buvo sandėlio lyderis, ir tikrai iš sandėlio paimti įvairių daiktų už beveik 30 tūkst. eurų yra rimtas pasiekimas. Aišku, turbūt niekas neabejojam, kad ponas Valius nepardavinėjo tų dalykų kur nors turgely ar nedalijo giminėms. Jis yra vienmandatininkas, tai tie visi dalykai turbūt keliavo vienmandatės rinkėjams“, – dėstė žurnalistas Andrius Tapinas.
Prilygsta minimaliai algai
Tik kyla klausimas.
„Kodėl mes, mokesčių mokėtojai, turim savo lėšomis apmokėti Valiaus Ąžuolo dovanas rinkėjams?“ – klausė žurnalistas.
29 tūkst. eurų iš sandėlio dovanoms yra daugiau nei per tuos pat trejus metus uždirba žmogus, gaunantis minimalią algą. Mat minimali alga dabar siekia 710 eurų į rankas. Tad suma per trejus metus siektų 25,5 tūkst. eurų, 4 tūkst. mažiau nei Ąžuolo dovanos.
„Na, žinot, yra posakis – geriau mažytė dovanėlė, nei didelis ačiū“, – tvirtino valstietis V. Ąžuolas.
Pats parlamentaras dėl savo dosnumo už valstybės pinigus blogio nemato, sako, kad dovanos vykstant į renginius, bendruomenės šventes, mokyklas – būtinybė, ir kuklintis reikalo nemato.
„Nueini kad ir į švietimo įstaigą, su vienu rašikliu nenueisi, 20, 30, 40 nešiesi, ir kai tų įstaigų daug – rašikliai išsidalina“, – aiškino Seimo narys.
Ąžuolas: žmonės prisimins Seimą
Parlamentaras sako, kad parlamentines išlaidas taupo kitur.
„Kurą piluosi iš atlyginimo, o dovanas su Seimo atributika imu iš sandėlio, nes kitur tokių įsigyt negaliu. Telefonus, kompiuterius naudoju savo asmeninius“, – teisinosi valstietis.
Kai kurie daiktai, kuriuos Ąžuolas ėmė iš sandėlio, gana egzotiški: kvapniosios žvakės, gintariniai vėriniai ir apyrankės, staltiesės.
„Suprantu, vėliavos, Konstitucijos kopijos, knygos apie parlamentarizmą. Bet ketvirtis tonos kavos, gintarinės apyrankės, namų kvapai, sojų vaško rankų darbo žvakės“, – kalbėjo A. Tapinas.
Tačiau Ąžuolas aiškina, kad svarbu žmogui skiepyti meilę Seimui, ir būtent tokios dovanos tą daro.
„Saldainį suvalgei ir jo nėra, o kvepianti žvakė gana ilgai, kaskart uždegus, primins apie Seimą, nes ji yra su Seimo simbolika“, – paaiškino Seimo narys.
Aiškinasi Džiugelio santykius su padėjėju
O kito į skandalą įsivėlusio Seimo nario, konservatoriaus Justo Džiugelio reikalai, panašu, tik rimtėja. Prieš savaitę paaiškėjo, kad Džiugelis 26 tūkst. mokesčių mokėtojų eurų sumokėjo šiuo metu lošimų bendrovėms atstovaujančiam lobistui, savo draugui. Tačiau įrodymų, už ką mokėjo pinigus, seimūnas rasti vis dar nesugebėjo.
„Mes jau suprantam, kad buvo išrašinėjamos klaidingos sąskaitos. Jokių Seimo nario ataskaitų jis neruošė. Ardišauskas darė jam kitus darbus, pranešimus spaudai, kokius – Džiugelis negali atsakyti jau savaitę“, – dėstė žurnalistas A. Tapinas.
Džiugelio istoriją su abejotinais mokėjimais nagrinėti ėmėsi Seimo Antikorupcijos komisija. Pirmininkas Stončaitis sako, kad per posėdį Džiugelis pripažino, jog turi tik vieną ataskaitą už jo padėjėjui Ardišauskui apmokėtą sąskaitą, nors sumokėta formaliai už 5 ar 7 ataskaitas.
„Pripažino kad ataskaita tėra viena, o neva po ataskaitos parašymų jis mokėjo už straipsnių parengimą, feisbuko postus, bet čia yra kiti dalykai“, – kalbėjo demokratas A. Stončaitis.
Taip pat, situacija komplikuojasi ir dėl minimo padėjėjo, kuriam buvo mokėti pinigai, veiklos. Ardišauskas dabar – lošimų lobistų organizacijos vadovas. Tačiau aiškėja, kad lošimų verslo įmonę jis konsultavo dar dirbdamas Džiugeliui.
„Skandalinga, nes didžioji dalis Džiugelio praeitų metų publikuotų pranešimų spaudai yra apie lošimų verslą ir, ką bekalbėtų Seimo narys, ten panaudotos lošimų verslo lobistų frazės ir jiems reikalingi argumentai“, – pabrėžė A. Tapinas.
„Iš viešos erdvės mačiau, kad jis konsultavo juos, bet ne tuo pačiu metu, kai konsultavo mane. – Bet sako, kad tuo pačiu. – Jūs jo klauskit“, – tvirtino Seimo narys J. Džiugelis.
O ar Džiugelis sako tiesą – panašu, aiškinsis generalinė prokuratūra. Į ją nutarė kreiptis Antikorupcijos komisija.
Iniciatyvos „Skaidrinam“ akiratyje atsidūręs Seimo narys Justas Džiugelis suspenduoja savo narystę Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijoje ir traukiasi iš frakcijos.
Daugiau detalių – aukščiau esančiame vaizdo įraše.