Antradienį Vilniaus Lukiškių aikštėje bus atidarytas paplūdimys. Nors vandens telkinio prie vienos svarbiausių miesto aikščių nėra, pliažo atmosferą Vilniaus valdžia miestiečiams kurs gultais, skėčiais, paplūdimio tinklinio aikštele, jūros vaizdais ir garsais didžiuliame ekrane.
Pirmadienį į aikštę jau pradėtas gabenti smėlis, o tai pro akis neužkliuvo daliai politikų, kurie neslepia pasipiktinimo tokiu sostinės valdžios sprendimu.
„Supilkime ką nors Lukiškių aikštėje“. Matyt taip galima pavadinti realizuojamą viziją. O nebuvo galima savo vizijai pasirinkti Neries pakrantės, kaip Paryžiuje Senos krantinės savo laiku buvo panaudotos, ar kitos adekvatesnės vietos, nes smėliuką vis tiek reikės nukasti? O gal tiesiog norima užpilti smėliuku istorinę atmintį? Ar visi miesto tarybos nariai palaiko tokią viziją ir pinigų švaistymą, nes kitame Neries krante baigiamas įrengti visas pliažo tinklinio centras ir kitos poilsio zonos? Šiame klausime ir yra atsakymas. Belieka užkalti KGB aukų pavardes (esančias už 10 metrų nuo „pliažo“) fanera ir nelabai kuo skirsimės nuo pasaulyje siautėjančių vandalų – svarbiausia nematyti komunizmo aukų“, – rašė konservatorius Arvydas Anušauskas.
Pasipiktinimo neslėpė ir A. Anušausko kolegos frakcijoje.
„Kai nesugebi skaidriai futbolo stadiono sostinėje pastatyti, nusprendi išpilti smėlį reprezentacinėje valstybės aikštėje“, – ironizavo Laurynas Kasčiūnas.
„Valstybės sostinėje nematyti valstybės! Aikštėje, kurios specialų statusą patvirtino Seimas, aikštėje, kur buvo žudomi valstybės laisvės gynėjai.... pliažas. Visiško mankurtizmo jaunose miesto vadovų galvose pavyzdys“, – pasipiktinimo neslėpė Audronis Ažubalis.
Istorinėje aikštėje – maudymukai
Nuostabos neslėpė ne tik konservatoriai Seime, bet ir Vilniaus miesto taryboje. Vilniaus miesto savivaldybės istorinės atminties komisijos pirmininko pavaduotoja Kamilė Šeraitė naujienų portalui tv3.lt teigė, kad sprendimas paversti Lukiškių aikštę pliažu su miesto politikais derintas nebuvo.
Konservatorė svarstė, kad tai galbūt yra administracijos direktoriaus sprendimas. Tačiau, anot K. Šeraitės, nors tokiam sprendimui tarybos pritarimo nereikia, pasikonsultuoti buvo galima.
„Visų pirma, tai jautrus klausimas, nes tai mūsų valstybinė reprezentacinė aikštė. Mes puikiai suprantame, kad tai pakankamai kontroversiška erdvė. <...> Tikrai būtų buvę gražu, jei tas sprendimas būtų priimtas su tame kompetencijos turinčiais asmenimis“, – kalbėjo politikė.
Jos nuomone, Vilniaus mieste yra daugybė puikių vietų, kuriose gali būti patenkintas miestiečių noras pabūti paplūdimyje, tad paversti vieną svarbiausių miesto aikščių pliažu nėra būtina.
„Turime puikius ežerus ir sutvarkytus paplūdimius, turime visą erdvę Neries pakrantės. Bet iš istorinės reikšmės aikščių tokio dalyko nereikėtų daryti. Daugelis, kas supranta šitos vietos istorinę reikšmę ir vertina kaip laisvės kovoms įamžinti būtiną vietą, tai jie nepritaria tokiems sprendimams. Ir juo labiau, kad jie priimti vienasmeniškai ir vienašališkai“, – sakė tarybos narė.
Visgi, Lukiškių aikštėje yra įrengtas fontanas, skaitykla po atviru dangumi, vyksta koncertai, žiemą įrengiama čiuožykla. K. Šeraitė tikina, kad tai yra puikios iniciatyvos, tačiau pliažui miesto valdžia galėjo rasti tinkamesnę erdvę.
„Tai ne tas pats, kas į istorinę aikštę suvežti toną smėlio ir padaryti iš jos kažkokią juokingą iniciatyvą. Ten visi dabar vaikščios su maudymukais ir deginsis miesto centre? Dabar, kas bandoma padaryti, yra per daug. Viskam yra ribos. Aš nesakau, kad tą erdvę reikia įpaminklinti ir ten nieko nedaryti. Reikia, kad šita erdvė būtų gyva, bet tam reikia ieškoti tinkamų sprendimų pasitariant su savo kolegomis“, – kalbėjo K. Šeraitė.
Pašnekovės teigimu, konservatorių frakcija miesto taryboje dar nespėjo apsitarti, kokių veiksmų planuoja imtis.
Mato tik pozityvą
Kita miesto tarybos narė, Laisvės partijai atstovaujanti Donalda Meiželytė naujienų portalui tv3.lt patvirtino, kad apie paplūdimio idėją su tarybos nariais diskutuota nebuvo, apie ją sužinojo iš socialinių tinklų. Tačiau, kitaip nei konservatoriai, D. Meiželytė idėją įkurti pliažą miesto centre palaiko.
„Praėjo karantinas, reikia grąžinti gyvybę į miestą. Miestas ir šiaip vasaromis gana aptuštėja. Ne visi galės išvažiuot į užsienius, ne visi galės leisti sau išvykti ar sodybą kokią išsinuomoti. Ta Lukiškių aikštė ir taip visą laiką gyva. Riedlentininkai važinėja, knygas žmonės skaito, paskaitos vyksta, vaikų darželio grupės ateina pažaisti. Visada veiksmas vyksta. Fontane vaikai žaidžia, čiuožykla žiemą būna, koncertai. <...> Dabar pora mėnesių pabus paplūdimio imitacija, visai smagu“, – sakė tarybos narė.
D. Meiželytė tikino, kad matė idėjai oponuojančiųjų argumentus, tačiau, politikės nuomone, reikia apsispręsti, ar Lukiškių aikštėje turi vykti veiksmas, ar ji turi būti gyva.
„Ten žmonės nuolatos būna, bet ten niekas neklūpi ant kelių ir nerauda“, – aiškino politikė.
D. Meiželytės teigimu, tarybos pritarimo šiam sprendimui nereikėjo, nes, pavyzdžiui, nebūdavo balsuojama ir dėl kitų iniciatyvų aikštėje, pavyzdžiui, žiemą įrengiamos čiuožyklos. Pašnekovė taip pat nesutinka, kad pliažas yra nepagarba kovojusiems už Lietuvos laisvę.
„Man patiko vienos moters komentaras. Kai ji prie Lukiškių aikštės skaitė ištremtų žmonių pavardes, pamatė, kaip fontane taškosi vaikai ir pagalvojo, kad čia didžiausia laimė, kad visos tos aukos nebuvo perniek. Man irgi ta pati emocija. <...> Nematau čia nieko blogi, tik pozityvą“, – kalbėjo D. Meiželytė.
Ant smėlio bus galima stebėti filmus
Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė, kad siekdama konkuruoti dėl turistų bei priartinti vilniečiams jūrą, nuo antradienio sostinė visą vasarą turės savo smėlio pliažą pačiame miesto centre – Lukiškių aikštėje. Paplūdimio gultai, skėčiai, persirengimo būdelė, paplūdimio tinklinio aikštelė ir jūros vaizdas ekrane bei garsas – visos detalės padės kurti vasaros kurorto įspūdį.
„Pietiniai Europos kurortai privėrė duris, o Baltijos jūros paplūdimiai šiemet bus pilni, todėl skubame padėti vilniečiams ir miesto svečiams – ilsėkitės Vilniuje. Šią vasarą Vilnius virs kurortu, tuo galėsite įsitikinti jau rytoj“, – teigė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
1660 kv. m ploto paplūdimys pirmadienio rytą pradėtas pilti Lukiškių aikštės dalyje prie Gedimino prospekto, tam bus panaudota apie 300 kubinių metrų smėlio. Paplūdimys aikštėje bus visą vasarą. Greta jo iki liepos pabaigos stovės didžiulis ekranas, kurio turiniu rūpinasi projekto partneris „Telia“ – kiekvieną vakarą čia bus rodomi išskirtiniai „Telia TV“ filmai, serialai, koncertai, o dieną – Baltijos jūros vaizdai.
„Per karantiną Vilnius tapo pasaulinio garso miestu, o Lietuva – dideliais mūsų namais. Ofisas Palangoje, o pliažas – sostinėje yra dalis naujosios realybės, kuri teigiamai keičia mūsų gyvenimą. Darbas ir pramogos dabar yra ten, kur esame mes patys“, – sakė Birutė Eimontaitė, „Telia Lietuvos“ komunikacijos vadovė.
Kovodama su karantinu Vilniaus miesto savivaldybė jau suteikė laisvę lauko kavinėms ir pavertė miestą vienu dideliu restoranu. Liepos pradžioje sostinė virs ir viena didele meno galerija po atviru dangumi – projektas „Menas be stogo“ menininkams dovanoja 100 lauko reklamos stenduose, kuriuose nuo liepos 7 d. bus eksponuojami šimto menininkų darbas.