• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apie penkiasdešimt savanorių, nevyriausybinių organizacijų narių ir kitų asmenų penktadienį prie Prezidentūros surengė piketą, siekdami dėmesį į politiką migrantų atžvilgiu bei kritikuodami Seimo priimtas ir prezidento Gitano Nausėdos pasirašytas apgręžimą įteisinusias pataisas.

17

Apie penkiasdešimt savanorių, nevyriausybinių organizacijų narių ir kitų asmenų penktadienį prie Prezidentūros surengė piketą, siekdami dėmesį į politiką migrantų atžvilgiu bei kritikuodami Seimo priimtas ir prezidento Gitano Nausėdos pasirašytas apgręžimą įteisinusias pataisas.

REKLAMA

„Norime atkreipti dėmesį į tai, jog priimtos įstatymo pataisos yra labai rimtas nusikaltimas žmogaus teisėms ir, na, gaila, kad niekas iš valdančiųjų išskyrus aštuonis politikus, kurie balsavo prieš, nesureagavo į tarptautinės bendruomenės susirūpinimą dėl įstatymo pataisų“, – BNS sakė viena iš mitingą surengusios organizacijos „Sienos grupės“ savanorių 28-erių Emilija Švabaitė.

Seimas antradienį priėmė Valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo pataisas, jos įstatymo lygiu įteisino migrantų apgręžimą pasienyje valstybės lygio ekstremaliosios situacijos ir nepaprastosios padėties metu. Numatyta, kad jos įsigalios gegužės 3 dieną. 

REKLAMA
REKLAMA

Renginys S. Daukanto aikštėje organizuotas teigiant, jog prezidento veto yra „paskutinis demokratijos saugiklis“, tačiau šalies vadovas minėtas pataisas pasirašė trečiadienį.

REKLAMA

Nors Prezidentūra paprastai pati viešai praneša apie šalies vadovo sprendimus dėl platesnių diskusijų keliančių įstatymų, šį kartą ji to nepadarė, o apie pataisų pasirašymą informavo po žurnalistų užklausų.

Piketo metu dalyviai skandavo „gėda – Nausėda“ ir „sustabdykit sienos smurtą“ bei laikė plakatus su užrašais „kilotaitė balė“, „Lietuvos pasienis = mirties zona“.

„Puikiai suprantu, kad nieko nepakeisim. Atrodė, kad viskas – sutarta iš anksto, jog net neveikia, atrodo, valdžių atskyrimo funkcija. Prezidentas panašu, jog buvo parašą padėjęs ant tuščio lapo“, – BNS sakė 36-erių lietuvių kalbos mokytojas Tomas Marcinkevičius, proteste laikęs plakatą „migrantų siaubas: Lukasčiunka“.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš mitingą pro šalį praėjęs prezidento patarėjas Kęstutis Budrys su mitinguotojais pasikalbėti nesustojo, tačiau pati Prezidentūra penktadienį BNS atsiųstame komentare pažymėjo, jog priimtos pataisos užtikrina tiek šalies galimybę saugoti savo sienas, tiek pagarbą žmogaus teisėms.

Pataisose numatyta, kad esant paskelbtai valstybės lygio ekstremaliajai situacijai dėl masinio užsieniečių antplūdžio, Vyriausybė Nacionalinio saugumo komisijos siūlymu gali priimti sprendimą, jog užsieniečiai, ketinantys kirsti ar kirtę valstybės sieną tam nenustatytose vietose arba pažeisdami įstatymus, į Lietuvos teritoriją neįleidžiami.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nurodoma, kad ši nuostata taikoma individualiai kiekvienam užsieniečiui.

Įstatymo pataisas kritikuoja žmogaus teisių gynėjų organizacijos, kurių teigimu, taip būtų įteisinti tarptautinei teisei prieštaraujantys migrantų išstūmimai. Žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“ pareiškė, kad toks įstatymas „uždegs žalią šviesą kankinimams“.

REKLAMA

„Manyčiau, kad mus nuo Baltarusijos, kuri šiuo atveju yra įvardinama kaip priešiška jėga, padedanti ir organizuojanti migraciją, skiria solidarumas su tarptautine bendruomene ir turime suvokti, kad Lietuva yra Europos Tarybos narė, Baltarusija – nėra. Europos Taryba kritikuoja šiais įstatymo pataisas. Galbūt šis įstatymas yra priartėjimas vienu žingsneliu arčiau autoritarinių režimų“, – kalbėjo E. Švabaitė.

REKLAMA

Mitinguotojai prie Prezidentūros ištiesė pjaunančios vielos, kokia yra apjuostas Lietuvos pasienis su Baltarusija.

Migrantų apgręžimas pasienyje su Baltarusija buvo pradėtas vykdyti 2021 metų rugpjūčio 3 dieną vidaus reikalų ministrės įsakymu ir vėliau įrašytas į Vyriausybės nutarimą.

„Mes tiesiog užmerkiam akis, stumiam žmones atgal, verčiam juos žūti, susižaloti, tiesiog neva mes ne prie ko“, – teigė T. Marcinkevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo 2021 metų rugpjūčio 3 dienos, kai Lietuvos pasieniečiai įgijo teisę apgręžti neteisėtus migrantus, jų iš Baltarusijos į šalį neįleista 20,1 tūkstančio. Dalis užsieniečių į Lietuvą patekti bandė ne vieną kartą. 

2021 metais iš Baltarusijos į Lietuvą neteisėtai atvyko beveik 4,2 tūkst. migrantų, bet, pasibaigus judėjimo apribojimams, didžioji dalis jų paliko šalį.

Valstybės sienos apsaugos tarnyba teigia, kad Baltarusijos pareigūnai aktyviais veiksmais prisideda prie neteisėtos migracijos į Lietuvą ir Europos Sąjungą.

piketuotojai, sutinkat savo asmeninėm lėšom išlaikyti tuos migrantus? Subankrutuosit iškart, kai užuodęs Lukašenka bent porą Boeing'ų jų parsisiųs iš Sirijos, Irako ir pan.
Antra, tie migrantai mafijai susimoka už kelionę 10-15 k usd /asm., o kad lieka Baltarusijoje "ant ledo", tai lietuviai turi mokėti už mafijos melus?
Kai sukčiai pinigus išvilioja iš lietuvių, kas kaltinami - patys lietuviai, kad atidavė. O su migrantais ne tas pats?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų