Vienos Šiaulių kolegijos studentės prisivirė košės su galimybių pasu. Jo „paskolinimas“ draugei atsiėjo itin skaudžiai – apribota laisvė, priklijuota „teistumo“ etiketė. Negana to, patirtas stresas pablogino sveikatą. Dabar moterys teigia nieku gyvu nebekartosiančios tokios klaidos ir ragina kitus atsakingai elgtis su galimybių pasu.
Tikrintojai kilo įtarimų, kai tą patį dokumentą pamatė du kartus
Praėjusių metų spalį viena studentė iš Šiaulių susizgribo, kad neturi galimybių paso. O norint pakliūti į kolegiją jis būtinas.
Įprastai moteris kas 10 dienų vis atlikdavo COVID-19 testus ir į mokymosi įstaigą pakliūdavo rodydama neigiamą tyrimo rezultatą. Studentė teigė nesanti skiepų priešininkė, bet nuo skiepo kol kas susilaikanti.
Tačiau šį kartą prieš atsiskaitymą kolegijoje ji nespėjo užsiregistruoti tyrimui dėl kilusių asmeninių bėdų. Kad galėtų apsilankyti baigiamojo darbo konsultacijoje, ji paprašė COVID-19 persirgusios draugės pasinaudoti jos galimybių pasu.
Pastaroji neprieštaravo – atspausdino savo galimybių pasą ir perdavė draugei autobuse. Su šiuo dokumentu moteris į švietimo įstaigą pateko, tačiau laimė truko neilgai – dokumentus tikrinusi darbuotoja atpažino klastą.
Su tuo pačiu galimybių pasu į kolegiją ėjo abi moterys: iš pradžių dokumentą „pasiskolinusi“ studentė, o vėliau – tikroji galimybių paso savininkė. Pasus tikrinusiai bibliotekininkei kilo įtarimų, kai tą patį dokumentą išvydo antrą kartą.
Tuojau ant kojų buvo sukelta švietimo įstaigos vadovybė, pasiaiškinti teko ne tik galimybių paso neturėjusiai studentei, bet ir jai padėjusiai bendrakursei. Vėliau įsitraukė ir teisėsauga. Abi moterys nesitikėjo, kad bandymas dalintis galimybių pasu gali taip brangiai atsirūgti.
Piktinasi dėl bausmės: „Šie košmarai vyksta ne Baltarusijoje ar Kinijoje“
Istorija dėl galimybių paso pasiekė Šiaulių apylinkės teismą. Kadangi abi moterys pripažino savo kaltę ir nuoširdžiai gailėjosi, joms neprireikė sėstis į teisiamųjų suolą.
Teismas paskyrė baudžiamąjį įsakymą: abi moterys privalės segėti apykoję 5–6 mėnesius, kasdien nuo 23 val. iki 6 val. nekelti kojos iš namų. Jeigu šių reikalavimų nesilaikys, moterims gresia nuo 16 iki 20 parų praleisti areštinėje.
Viena iš portalo tv3.lt skaitytojų piktinosi, kad teismo skirta bausmė pernelyg griežta. Jos teigimu, gauta bausmė moterims užtraukė „nuteistųjų“ reputaciją, nors svetimo galimybių paso panaudojimas nė iš tolo neprilygsta sunkiems nusikaltimams.
„Taip. Šie košmarai iš tiesų vyksta ne Baltarusijoje ar Kinijoje (kurioms labiau tiktų). Su tokia apykoje vaikšto po Lietuvą baisi nusikaltėlė. Teista, sekama, apribotas gyvenimas ir judėjimas. Jos nusikaltimas – padėjo galimybių paso neturėjusiai draugei patekti į kolegiją ir atsiskaityti už tai, ką ji išmoko. Dabar teistos ir su apykojėmis abi... Prieš sakydami, kad taip ir reikia, prisiminkite, kada paskutinį kartą girdėjote, kad Lietuvoje taip baustų už išžaginimą ar didelio kyšio paėmimą“, – rašė tv3.lt skaitytoja.
Norėjo padėti draugei bėdoje
Portalas tv3.lt susisiekė su viena iš studenčių. Šiaulietė Eglė, kuri sutiko bičiulei vienam kartui paskolinti savo galimybių pasą, papasakojo savo versiją.
„Aš dabar 5 mėnesius turiu nešioti apykoję. Dabar kokias dvi savaites aš ją turiu. <...> Manau, kad netinkama bausmė. Aš iš tikrųjų nesu kokia nors nusikaltėlė, kad mane reikėtų sekti ir man baudžiamąją bylą iškelti. Aš aišku suprantu, kad neturėjau savo draugei duoti galimybių paso, bet aš tiesiog norėjau padėti“, – dalinosi moteris.
Ji vis kartojo, kad ketino bendrakursei ištiesti pagalbos ranką. Kitu atveju, ši nebūtų galėjusi atsiskaityti atliktos užduoties.
„Sunkūs tie mokslai... Ta mano draugė turi problemų su sveikata ir kol kas nesiskiepija. Ir jai reikėjo eiti į kolegiją atsiskaityti kursinio darbo. Ir aš tiesiog paskolinau jai savo galimybių pasą. <...> Ji negalėjo praeiti ir kažkaip pagalvojome, kad tiesiog tą vieną kartą kažkaip praeis. Aišku, daugiau taip nebesielgsime“, – minėjo ji.
Eglė su drauge visai nesitikėjo, kad ši istorija taip išsirutulios ir pasieks teisėsaugą. Juo labiau, kad nukentės iki šiol buvusi švari reputacija.
„Ir atsiprašėme, ir apgailestavome, ir nesityčiojome nei nieko... Kai dekanė pasakė, kad kreipėsi į teisėsaugą, tai jau iš karto supratau, kad čia bus rimtai kažkas. <...>
Net nepagalvojome, kad taip galėtų būti. Jeigu tik žinotume, kad čia baudžiamoji byla bus... Dabar reputacija sutepta. Dabar jei norėčiau išvažiuoti į užsienį, įsidarbinti, jau sunkiau būtų. Iki šiol buvo visos durys pravertos, kur nueini. Švari reputacija, iki šiol nebuvau nusikaltusi. O dabar pasižiūrės, tau čia bus teistumas. Nelabai kaip jaučiuosi“, – apgailestavo ji.
Itin skaudi pamoka: apribota laisvė, dėl streso kenčia sveikata
Eglė dalijosi, kad visa ši istorija ir reikalai su teisėsauga jai sukėlė didelį stresą. 49-erių moteris teigė serganti lėtine liga, tad teismo procesas buvo ne tik psichologinė našta, bet ir turėjo neigiamų pasekmių sveikatai. Jau nekalbant apie tai, kad moterį užgriuvo griežti laisvės apribojimai.
„Suprastėjo sveikata. <...> Negaliu niekur išvažiuoti, negaliu į reabilitaciją Palangoje važiuoti. Neturiu laisvės visiškai. Mane riboja. Aš esu suaugęs žmogus, man 49 metai, o dabar 23 valandą turiu būti būtent tuo adresu. Tik įsivaizduokit – niekur, niekur negaliu važiuoti. Net į kitą miestą, jau nekalbu apie užsienį“, – pasakojo Eglė.
Ji pripažino, kad ši istorija su galimybių pasu buvo itin skaudi pamoka. Eglė norėjo patarti visiems, kad nekartotų jos klaidos.
„Norėčiau patarti, kad daugiau atsakomybės prisiimtų kiekvienas už savo veiksmus. Kad pagalvotų prieš kažką darydami, nes mes tiesiog net nepagalvojome. Mums sakė, kad galėjome pakenkti, nes nėra testo atsakymo ir tu nežinai, ar nešioji užkratą. Bet juk nežinai, kada gali būti užkratas, jei darai testą kas 10 dienų. Aš kažkaip manau, kad dabar nė vienas nežinome, ar čia sergame, ar čia ne“, – svarstė pašnekovė.
Sukčiauti su galimybių pasu – ne juokai: gali atimti laisvę iki 6 metų
Portalas tv3.lt primena, kad už svetimo galimybių paso panaudojimą gresia baudžiamoji atsakomybė pagal baudžiamojo kodekso (BK) 302 straipsnį.
Pirmoje šio straipsnio dalyje nurodyta, kad asmuo, kuris pagrobė ar neturėdamas teisėto pagrindo panaudojo ar realizavo kito asmens dokumentą, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki 6 metų.
Atsakomybę už bendrininkavimą numato BK 24 str., kuriame nurodyta, kad padėjėjas yra asmuo, padėjęs daryti nusikalstamą veiką duodamas patarimus, nurodymus, teikdamas priemones ir taip toliau.