Šį didelės apimties ir sudėtingą ikiteisminį tyrimą atliko Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai, tyrimą organizavo ir jam vadovavo Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras. Baudžiamąją bylą sudaro 158 tomai.
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, 2018-2019 m. Lietuvoje veikė organizuota grupė, kurią būdami Ispanijoje iš savanaudiškų paskatų, siekiant pelnytis iš kitų asmenų prostitucijos, 2018 m. pradžioje subūrė du mūsų šalies piliečiai – vyras V. V. (gim. 1989 m.) ir moteris E. G. (gim. 1992 m.). Per dvejus metus į grupės veiklą buvo įtraukti 38 asmenys (visi Lietuvos Respublikos piliečiai), kuriems buvo paskirstytos įvairios užduotys. Grupės nariai, įtariama, užsienio šalyse ieškojo merginų, sutinkančių už atlygį teikti seksualines paslaugas, organizavo jų atvykimą į Lietuvą. Jie ieškojo joms butų ir apartamentų, kuriuose merginos teikė seksualines paslaugas, į internetines svetaines talpino skelbimus, priiminėjo užsakymus, paskyrė „administratorius“, kurie aprūpindavo merginas seksualinėms paslaugoms teikti reikiamomis priemonėmis. Kaltinamieji taip pat sprendė iškylančias problemas su klientais, organizavo už paslaugas gautų pinigų surinkimą bei jų pervedimą į kitų asmenų bankų sąskaitas.
Iš viso organizuotos grupės nariai surado 247 už atlygį seksualines paslaugas sutikusias teikti merginas iš užsienio valstybių: Moldovos, Kazachstano, Ukrainos ir Baltarusijos Respublikų, Rusijos Federacijos. Jie, įtariama, organizavo jų atvykimą į Lietuvą, apgyvendinimą įvairiuose mūsų šalies miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Alytuje, Tauragėje, Šiauliuose ir kt. Grupės nariai kontroliavo prostitucija užsiimančių merginų veiklą, pagal išankstinį susitarimą iš merginų surinkdavo 50 procentų nuo jų prostitucijos uždirbtų pinigų. Tokiu būdu organizuotos grupės nariai bendrai pelnėsi iš kitų asmenų prostitucijos ir 2018-2019 m. gavo ne mažiau kaip 456 tūkst. eurų neteisėtų pajamų.
Tyrimo metu surinkti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad kai kurie grupės nariai, siekdami sumažinti konkurenciją savo prostitucijos verslui ir padidinti pelną, baugino kitas seksualines paslaugas teikiančias merginas. Kaltinamieji, manoma, per internetinius tinklalapius ieškojo savarankiškai seksualines paslaugas teikiančių merginų bei apgaule, tarsi būsimi klientai, susisiekdavo su jomis aiškindamiesi tikslius seksualinių paslaugų teikimo adresus.
Grupės nariai vykdavo pas kitų asmenų „globojamas“ ar savarankiškai prostitucija užsiimančias merginas ir joms grasindami, panaudodami prieš jas fizinį smurtą, ragino nebeužsiiminėti prostitucija Lietuvoje. Kaltnamieji merginas mušdavo, spardydavo, grasindavo nuskusti joms plaukus ar kitokiu būdu paveikti, kad jos negalėtų teikti seksualinių paslaugų. Grupės nariai iš merginų atimdavo jų mobiliuosius telefonus, pinigus bei kitą jų turimą turtą.
Joms grasinant buvo naudojami peiliai, teleskopinės lazdos, dujų balionėliai, elektros šoko įtaisas. Merginos buvo bauginamos ir visuotinai pavojingu būdu – padegant buto arba laiptinės duris, sienas, kilimėlius. Už šiuos neteisėtus veiksmus grupės nariai gaudavo 300 eurų atlygį, o jeigu bauginimai būdavo nufilmuojami ir nusiųsti organizuotos grupės subūrėjams V. V. ir E. G., grupės nariams buvo mokama po 400 eurų.
Atliekant ikiteisminį tyrimą, buvo paskelbta grupės organizatorių V. V. ir E. G. paieška. 2019 m. lapkričio mėn. E. G. buvo sulaikyta Ispanijos Karalystėje ir pagal Europos arešto orderį perduota Lietuvai. 2019 m. pabaigoje V. V. buvo sulaikytas Kolumbijoje, iš kurios buvo deportuotas į Jungtinę Karalystę. Pagal Europos arešto orderį jis 2020 m. vasarą buvo perduotas Lietuvai.
Šiuo metu 6 kaltinamieji bylos nagrinėjimo laukia laisvės atėmimo ir suėmimo vietose Lietuvoje ir užsienyje.
Ikiteisminio tyrimo metu bendradarbiavimą su kitų šalių teisėsaugos institucijomis aktyviai koordinavo Europos Sąjungos bendradarbiavimo baudžiamosios teisenos srityje agentūra (Eurojust).
Šioje byloje 10 asmenų yra pripažinti nukentėjusiais, pareikšti 5 civiliniai ieškiniai. Siekiant užtikrinti civilinių ieškinių vykdymą, ikiteisminiam tyrimui vadovavusio prokuroro nutarimais skirtas laikinas nuosavybės teisių apribojimas kaltinamųjų turtui.
Išnagrinėjus ir įvertinus tyrimo metu gautus duomenis, dar 12 asmenų šiame tyrime buvo atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Dėl nusikaltimų, susijusių su neteisėtu disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, neturint tikslo jų platinti, ikiteisminiai tyrimai buvo atskirti ir baudžiamieji procesai baigti teismo baudžiamaisiais įsakymais.
Baudžiamoji byla perduota nagrinėti Vilniaus miesto apylinkės teismui.