„Visko buvo. Sakyčiau, tokio amžiaus tu ne visai ir supranti, ką ten nusiperki ir gauni. Mano atsakymas – buvo visko. Konkrečių medžiagų negaliu pasakyti, nes paauglys perka tai, ką jis randa, kokią jam tabletę, miltelius pardavė. Net ir dabar, kai paaugliai nelegalioje rinkoje perka kokią nors medžiagą ir jei jam sako, kad tai yra ekstazė – nebūtinai ekstazė“, – apie paauglystės eksperimentus su narkotinėmis medžiagomis naujienų portalui tv3.lt pasakojo politikė.
Tikina, kad Danielės pasisakymai netinka su jos užimamomis pareigomis
Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkės pavaduotoja Beata Petkevič sakė, kad komisijos nariai vertina M. Danielės kompetenciją ir patirtį bei ekspertines žinias, tačiau negali nereaguoti į pasisakymą, nes tai kertasi su komisijos tikslais.
„Aišku, tai yra pagalba, visų pirma, bet dar svarbiau yra ir prevencija. <…> Jūs atstovaujate ne tik tuos žmones, kuriems reikia padėti, bet ir mus, kaip komisiją. O mūsų tikslas yra aiškus ir surašytas dokumentuose, todėl jūsų pasisakymas yra prieštaringas“, – M. Danielei dėstė B. Petkevič.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys Aurelijus Veryga teigė, kad visų žmonių patirtis vertina vienodai ir neteisia. Tačiau nurodė, kad Priklausomybių prevencijos komisija turi rodyti pavyzdį, kaip elgtis yra teisinga.
„Jeigu mes pradedame komunikuoti apie tai, kad vartojimas yra ir toliau vykstantis, galime pavadinti „degustacijomis“ ar dar kažkokiais dalykais, jeigu mes kalbame, kad tai nėra kažkokia problema, mes gal ir komisijos tikslus turėtume keisti ir sakyti, kad esame ne Priklausomybių prevencijos, bet žalos mažinimo komisija.
Bet jeigu mes kalbame apie tą priklausomybių prevenciją, pirmiausia mes patys turime aiškiai komunikuoti, koks yra mūsų tikslas“, – kalbėjo A. Veryga, pridurdamas, kad M. Danielės pasisakymai netinka su komisijos pirmininkės statusu.
A. Verygos bendrapartietė Asta Kubilienė pridūrė, kad komisijos pirmininkė atstovauja ne tik su priklausomybėmis kovojantiems žmonėms, bet ir komisijai, todėl tokio pobūdžio viešų pasisakymų neturėtų būti.
„Galvojau, kad jūs pati atsistatydinsite ir bus pakeistas komisijos pirmininkas, bet, kadangi jūs arba valdantieji to nepadarė, mes, vadovaudamiesi Statutu, <…> siūlytume jums atsistatydinti. Jei neatsistatydinate, siūlome tikriausiai balsuoti ir daryti šiame klausime pertrauką. Mes nenorime išbalansuoti šios situacijos, kadangi tai yra ir kvotų klausimas. Mes esame parengę raštą, kad galėtume kreiptis į Seniūnų sueigą, prašydami pakeisti (pirmininką – aut. past.)“, – kalbėjo A. Kubilienė.
Seimo narys Mindaugas Puidokas pridūrė kolegoms sakydamas, kad Priklausomybių komisijos nariai privalo spręsti rimtas ir opias visuomenės problemas.
„Tai nėra Morganos teismas ar kažkas panašaus, bet mes dirbame tokį darbą, kuris yra skirtingas nei kiti darbai. <…> Politikai, kaip taisyklė, demokratinėse valstybėse už savo klaidas sumoka būtent atsistatydindami iš savo pareigų tam, kad tą klaidą išmoktų“, – sakė jis.
Seimo Lietuvos socialdemokratų frakcijos seniūnas Algirdas Sysas teigė, kad šis atvejis – beprecedentis ir jį būtina spręsti.
„Politikai atsako ne tik už veiksmus, bet ir už žodžius pasakytus. <…> Tokia politiko dalia – niekas to kryžiaus specialiai neužkrovė ir jį turime nešti. Visada galima suklysti, užleisti vietą paprastai, ką daro politikai demokratinėse valstybėse. Deja, pas mus turbūt tam reikia dar 10-15 metų, kad mes padarę klaidą prisiimtume atsakomybę“, – kalbėjo jis.
Svarstymą vadino piktdžiugišku
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Linas Slušnys tokį komisijos žingsnį atstatydinti žmogų, „kuris buvo atviras ir nieko nemelavo“, vadino piktdžiugišku.
„Mes verčiame meluoti. Ar mes norime melo? Nuo kada nuoširdumas, vaikystės ir jaunystės nuoskaudų išsakymas tapo grėsme? Tokiu savo elgesiu mes siunčiame savo jaunuomenei žinią, kad būti atviru – didelis pavojus, gal net nelaimė“, – kalbėjo jis.
M. Danielės pasisakymas ir kolegų reakcija tik dar labiau sustiprina politiko apsisprendimą balsavime Seime dėl nedidelio kiekio narkotinių medžiagų kiekio dekriminalizavimo, neslėpė L. Slušnys.
„Negalima ir neetiška auginti asmeninę savivertę žeminant, menkinant ar net šalinant iš pareigų žmogų dėl praeities istorijų. <…> Ar dėl vienos klaidos mes turime tesimą daryti? Vyksta teismas ir labai piktdžiugiškas“, – trečiadienį sakė politikas, prašydamas visų „nepalaikyti šio pasiūlymo ir piktdžiugos išvengti“.
„Aš manau, kad tai yra dar vienas ryškus mobingo pavyzdys ir man jis labai akivaizdus“, – pridūrė jis.
Pritardamas L. Slušniui palaikyti pirmininkę M. Danielę ragino ir TS-LKD narys Arūnas Valinskas. Jo teigimu, šiai akimirkai nėra kito žmogaus, galinčio užimti jos vietą.
„Kiek iš mūsų yra vartojantys alkoholį ar nufotografuoti vartojantys alkoholį, prisipažinę, kad kartais pavartoja ar net pasakę, kad „manau, kad taurė vyno prie pietų yra jokia problema“. Bet alkoholizmas yra priklausomybė. <…> Ar gali žmogus, ne visiškas abstinentas, užimti pirmininko poziciją?
Ar gali tokiu atveju žmogus, kuris sako, kad „taip, aš savo vaikams ar kam nors per Kalėdas padovanoju loterijos bilietą“, užimti pirmininko pareigas? Kiek yra žmonių, kenčiančių nuo priklausomybės lošimams“, – klausimus kėlė A. Valinskas.
Danielė: apie patirtis niekada nebuvo lengva kalbėti
Posėdžio metu M. Danielė teigė į Seimą atėjusi dirbti su vienu tikslu – padėti priklausomybių turintiems žmonėms. Asmeninė patirtis, kuri, anot jos, yra nepaprastai skaudi ir yra pagrindinis variklis, atvedęs ją ten, kur ji yra dabar.
„Tai buvo ta priežastis, kuriai aš pašvenčiau savo visą gyvenimą iki šios dienos. Ir visose savo pareigose, įskaitant ir dabartines savo pareigas, aš visuomet dirbau neskaičiuodama nei valandų, nei energijos, nei jėgų, kad galėčiau padėti žmonėms. Atmintis tų žmonių, kurių aš pati nesugebėjau išgelbėti, yra vienas iš tų variklių“, – trečiadienį kalbėjo M. Danielė.
Viešai apie savo patirtis politikė nusprendė kalbėti norėdama padėti jauniems žmonėms, susiduriantiems su narkotinių vartojimo problema.
„Daugybė jaunų žmonių susigadino gyvenimus ir jiems bei jų šeimoms tuo metu niekas nepadėjo arba pagalba buvo daugiau išimtis nei taisyklė“, sakė M. Danielė, neslėpdama, kad dalintis savo šia patirtimi jai niekada nebuvo lengva.
„Gal iš mano išorės dažnai nesimato tų jausmų, kuriuos aš išgyvenu išoriškai ar televizijos ekranuose. Bet aš manau, kad reikalinga kalbėti apie šias problemas, o savo veiksmais aš norėjau padrąsinti žmones kalbėti apie problemas, su kuriomis jie suduria – taip sumažinti šitą stigmą.
Žinoma, kad narkotikai yra labai rizikingi. Žinoma, kad jie sugriauna gyvenimus – aš pati mačiau sugriautus gyvenimus ir laikas tų žaizdų neišgydė. Mes turime labai rimtai reaguoti į rizikas, su kuriomis susiduria ir vaikai, ir paaugliai, ir jauni žmonės – turime visi dirbti pagalbos jiems linkme. <…> Savo pavyzdžiu norėjau parodyti, kad tie nemalonūs išgyvenimai gali nutikti bet kam“, – kalbėjo ji.