Kaip teigė S. Skvernelis savo paskelbtame įraše, priimti sprendimai dėl medikų darbo saugos klausimų yra rekomendaciniai.
„Privalome jau šiandien galvoti apie sklandų ir tinkamą visos sveikatos priežiūros sistemos funkcionavimą ateityje.
Kalbu apie planines paslaugas, kurios karantino metu sustabdytos ar pristabdytos, taip pat apie vadinamųjų nebūtinųjų paslaugų teikimą. Šiandien COVID – 19 komiteto posėdyje Sveikatos apsaugos ministerijai duotas nurodymas kartu su gydymo įstaigomis parengti planą dėl tolimesnio gydymo paslaugų teikimo.
Jau šiandien būtini sprendimai ruošiantis galimoms ateities krizėms. Turime pasimokyti iš klaidų ir silpnų vietų, kurias identifikavome šiomis savaitėmis. Būtina galvoti apie gydymo paslaugų plėtrą ir optimizavimą, taip pat papildomos įrangos bei priemonių įsigijimą: kad kilus kitai krizei nereikėtų karštligiškai ieškoti trūkstamų elementų užsienio valstybėse.
Nuspręsta, kad Vyriausybės kanceliarija ir Sveikatos apsaugos ministerija, bendradarbiaudamos su gydymo įstaigomis, turi atlikti formalumus ir suformuoti poreikį. Finansų ministerija turi rasti ir nurodyti finansavimo šaltinius. Pagal galimybes prisidės valstybė, tačiau svarbiausia - ieškoti bei rasti galimybes tiksliniam finansavimui, suderinus su Europos Komisija. Čia turime būti itin aktyvūs ir dirbti greitai, nelaukdami kitos ES finansinės perspektyvos.
Ir dėl SAM parengtos deklaracijos medikų darbo saugos klausimu. Tiksliau, dėl konkretaus siūlymo užtikrinti, jog karantino laikotarpiu medikai turėtų dirbti tik vienoje gydymo įstaigoje. Ministerijos argumentas – taip siekiama išvengti galimo viruso plitimo.
Suprantu nepritariančius. Suvokiame grėsmes, kad gali pritrūkti arba nelikti paslaugų rajoninėse ligoninėse, o medikai gali netekti nemažos dalies pajamų. Todėl noriu pabrėžti, jog tai ir bus tik rekomendacija - ne privalomasis nurodymas.
Tai kvietimas gydymo įstaigoms, tačiau galutinius sprendimus jos priims savarankiškai. Kai kurios ligoninės jau dirba pagal tokią rekomendaciją, kitos renkasi kitokį kelią. Bet kokiu atveju neturime ir niekad neturėsime siekio „pririšti“ medikus prie vienos darbo vietos“, – kalbėjo premjeras.
Premjeras pridūrė, kad trečiadienį bus sprendžiama, ar bus leista daliai verslo vėl pradėti dirbti.
„Dėl žadėtų priemonių verslo atpalaidavimui. Rytoj Vyriausybė spręs, ar pritarti pirmajam švelninimo etapui. Siūloma leisti veiklą ne maisto prekių parduotuvėms, buitinių ir remonto paslaugų teikėjams, kuomet yra atskiras įėjimas iš lauko ir galimybė reguliuoti klientų srautus taip, kad vienu metu būtų aptarnaujamas vienas klientas. Žinoma, laikantis visų nustatytų saugumo reikalavimų.
Vyriausybei ryt bus pasiūlytas ir sprendimas dėl nuomos mokesčio. Pasirinktas vadinamasis „visų solidarumo“ variantas, kuomet valstybė preliminariai subsidijuos 40 proc. mokesčio, jei nekilnojamojo turto valdytojas sutiks padaryti bent 30 proc. nuolaidą. Nuomininkui tokiu atveju beliktų prisidėti 30 proc.
Principas – padėti silpniausiam, šiuo atveju – besinuomojančiam. Orientuojamės į verslą, kurio veikla šiuo metu ribojama ir kurio pajamos drastiškai sumažėjo. Tai – išgyvenimo klausimas.
Ir pabaigai: įgyvendinant tiek šias, tiek kitas ekonomikos skatinimo plane numatytas priemones, neturi būti jokių biurokratinių trikdžių bei suvaržymų, jokios perteklinės priežiūros institucijų kontrolės. Privalome judėti sparčiai, procesas negali būti stabdomas dirbtinai ar dėl neatsakingų, neapgalvotų veiksmų“, – rašė premjeras S. Skvernelis.
Ekonomikos ir inovacijų viceministras Marius Skuodis BNS pranešė, kad visoms joms bus taikomi papildomi saugos reikalavimai.
„Dabar kalbama apie tai, kad deriname formuluotes, jog būtų leista veikti, jeigu Vyriausybė pritars trečiadienį, parduotuvėms ir paslaugų tiekėjams, kurie turi atskirą įėjimą iš lauko“, – BNS sakė M. Skuodis.
„Tai pirmiausia yra ne maisto prekių parduotuvės (...), kurios nėra prekybos ir pramogų centruose. Antras dalykas, tai atskirą įėjimą iš lauko turintys buitinių, remonto paslaugų tiekėjai, pavyzdžiui, raktų gamyba, galanterija, avalynės, dviračių taisyklos ir kiti“, – teigė jis.
Pasak viceministro, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nustatys, kiek žmonių galės aptarnauti veiklą atnaujinusios įmonės.
„Natūralu, kad visiškai kontakto išvengti nepavyks. Tai bus siekiama, kad tas kontaktas būtų trumpas ir taip toliau“, – teigė M. Skuodis.
Anot jo, pirmajame etape ar negalės veikti grožio salonai, lauko kavinės, sporto klubai. Jų veiklą planuojama atnaujinti vėliau.
„Kitame etape numatomi viešojo maitinimo įstaigos – restoranai, kavinės, kol kas būtent lauke. Galbūt būtų ir grožio paslaugos, yra įvairios veiklos ir paslaugos, teikiamos lauko sąlygomis – tai čia ir sporto įvairi veikla“, – vardino viceministras.
Anot M. Skuodžio, jei Vyriausybė trečiadienį pritars, naujos sąlygos gali įsigalioti iš karto.
„Įsigaliotų iš esmės tada, kai tik Vyriausybė priims sprendimą“, – teigė M. Skuodis.
Lietuvoje karantinas, siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą, paskelbtas kovo 16 dieną.