• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po ketvirtadienį įvykusio neeilinio Vyriausybės posėdžio pateikta informacija, kaip nuo šiandien šalyje keičiasi viešas gyvenimas.  Vyriausybė ketvirtadienį pritarė Valstybės ekstremalių situacijų komisijos (VESK) siūlymui dėl koronaviruso grėsmės dviem savaitėms sustabdyti visų šalies švietimo, kultūros, sporto ir laisvalaikio įstaigų veiklą, uždrausti keliones į Italiją.

Po ketvirtadienį įvykusio neeilinio Vyriausybės posėdžio pateikta informacija, kaip nuo šiandien šalyje keičiasi viešas gyvenimas.  Vyriausybė ketvirtadienį pritarė Valstybės ekstremalių situacijų komisijos (VESK) siūlymui dėl koronaviruso grėsmės dviem savaitėms sustabdyti visų šalies švietimo, kultūros, sporto ir laisvalaikio įstaigų veiklą, uždrausti keliones į Italiją.

REKLAMA

„Įvykusiame Vyriausybės pasitarime ir posėdyje buvo priimti sprendimai, kurie būtini. Lietuvos valstybė privalo daryti sudėtingus žingsnius. Manome, kad pagrindinis tikslas – užkirsti kelią potencialiam viruso plitimui mūsų šalyje ir tokiu būdu apsaugoti mūsų žmonių sveikatą ir gyvybę.

Tos priemonės, kurios yra taikomos, galbūt kai kuriais atvejais bus drastiškos, bet mūsų nuoseklūs žingsniai nuo pat krizės pradžios rodo, kad reikėjo tokiu keliu eiti. {...} Ekstremalių situacijų vadovo sprendimai yra privalomi visoms institucijoms šalyje, tiek biudžetinėms valstybinėms, tiek privačioms“, – po posėdžio sakė premjeras Saulius Skvernelis.

REKLAMA
REKLAMA

Galutinai pritarus VESK, sprendimas dėl švietimo įstaigų įsigalios nuo penktadienio ir kol kas truks iki kovo 27-osios. 

Premjeras S. Skvernelis pabrėžė, kad penktadienį sprendimas dėl švietimo įstaigų dar bus rekomendacinis, nuo pirmadienio – jau privalomas. 

REKLAMA

„Nuo rytojaus rekomenduojame nevesti vaikų į švietimo įstaigas, o nuo kovo 16 dienos iki kovo 27 dienos bus nutrauktas ugdymo procesas visose šalies ugdymo įstaigose – nuo lopšelių ir darželių, iki universitetų“, – žurnalistams po Vyriausybės pasitarimo sakė jis.

Pasak premjero, šiandien nekalba apie lėšų trūkumą, nes valstybė turi pakankamai sukaupusi rezervų, kad būtų aprūpinta sveikatos priežiūros sistema.

REKLAMA
REKLAMA

Nesilaikantys rekomendacijų riziką prisiims patys

Visuomenės informavimo grupės vadovas Giedrius Surplys, žurnalistų paklaustas, kam galios keliavimo draudimas ir kaip valstybė tą užtikrins, aiškino, kad Vyriausybės nutarimo formuluotė yra tokia, kad paveiktų teritorijų sąrašas gali kisti  ir jį nustato Užsienio reikalų ministerija.

„Šiuo metu šios šalys yra 5 – Kinija, Pietų Korėja, Singapūras, Japonija ir Italija. Mes kalbame apie du dalykus – skrydžių ribojimą, į Italiją nuo kovo 16 d. taikomi ribojimai. Dėl draudimo išvykti tokios formuluotės nėra, tačiau jei jie savo rizika važiuoja, tai grįžę yra izoliuojami ir visos su tuo susijusios išlaidos yra jo reikalas – nedarbingumas ir visa kita“, – aiškino jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors dar antradienį rizikos šalims buvo priskirtos Vokietija, Ispanija, Prancūzija, jis pabrėžė, kad sprendimus dėl to priiminėja Užsienio reikalų ministerija.

„Ji ir nustatinės paveiktas teritorijas, kurioms galios ypatingai griežti reikalavimai, tačiau rekomendacija yra atsisakyti kelionių apskritai į užsienį, ne tik šias išvardytas šalis“, – sakė G. Surplys.

REKLAMA

Paklaustas, kaip elgtis tiems, kurie grįžta, kai nėra privalomo reikalavimo, o tik rekomendacija nevykti, G. Surplys pabrėžė, kad reikia įvertinti rizikas.

„Jei mes kalbame apie tuos žmones, kurie dabar yra įstrigę ir iki kovo 16 d. nespėtų grįžti, dabar yra svarstoma registruoti tuos žmonės ir užtikrinti tų jų pergabenimą. Tie žmonės, kurie dabar rengiasi vykti, turės patys prisiimti atsakomybę, nes rekomendacija nevykti galioja nuo rytojaus. Grįžę tokie asmenys turės izoliuotis privalomai. Kalbame apie 5 šalis, iš kurių grįžus turs izoliuotis privalomai. Likusioms šalims galioja ir dabar esanti rekomendacija – grįžę iš užsienio žmonės turi izoliuotis namuose, riboti lankymąsi į viešas vietas“, – kalbėjo jis.

REKLAMA

Paprašytas patikslinti, ar rytoj grįžę iš Italijos dar neturės izoliuotis, G. Surplys patvirtino, kad tą bus privaloma daryti tik nuo kovo 16 d.

Pasiteiravus, ar grįžtantiems iš Ispanijos, Vokietijos reikės izoliuotis, ar galės gauti nedarbingumą, G. Surplys paaiškino, kad dėl nedarbingumo pirmiausia bus sprendžiama dėl galimybės dirbti nuotoliniu būdu: „Jei nebus tokios galimybės, galios individualios taisyklės.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komentuodamas, kaip bus užtikrinama, kad žmonės išties praleis laiką namuose, G. Surplys pabrėžė, kad gyventojams reikia būti pilietiškiems ir sąmoningiems.

„Tikrai nebus prie kiekvieno žmogaus policijos, apykojės ir kontrolės, bet yra ne viena sankcija, taip pat – ir baudžiamoji atsakomybė, kuri gali būti taikoma, jei nebus laikomasi rekomendacijų. Kol kas turime labai nedaug užsikrėtusiųjų, kokia imtis bebūtų, jų nėra daug“, – po Vyriausybės posėdžio kalbėjo jis.

REKLAMA

Uždaromos ugdymo įstaigos

Vilniaus miesto savivaldybė, reaguodama į koronaviruso pandemiją pasaulyje, jau ėmėsi griežtų priemonių viruso plitimo stabdymui. Nuo rytojaus iki šv. Velykų atostogų pabaigos uždaromos visos ugdymo įstaigos – darželiai, mokyklos, universitetai, atšaukiami visi renginiai, stabdoma kino teatrų, sporto klubų ir kitų poilsio ar pramogų vietų veikla.

REKLAMA

Kontaktinį universiteto studijų procesą artimiausioms 14-ai dienų stabdantis savo bendruomenei pranešė ir Vilniaus universitetas bei kitos aukštosios mokyklos.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija siūlo dviem savaitėms stabdyti ugdymo procesą visose įstaigose.

Susisiekimo ministerija siūlo nedelsiant stabdyti skrydžius iš Lietuvos į Italiją ir atgal, o jei bus būtina – ir į kitas šalis bei iš jų. Ketvirtadienį jau atšaukti turėję įvykti skrydžiai iš Vilniaus į Kopenhagą, Stambulą, Vieną ir kai kurie skrydžiai į Londono Sautendą bei atgal. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ministrų kabineto nariai priminė, kad už nesilaikymą rekomendacijų platinant infekcines ligas taikoma atsakomybė – administracinė bauda arba baudžiamoji atsakomybė iki trejų metų nelaisvės.

Šalyje patvirtinti trys atvejai

Lietuvoje iki šiol yra diagnozuoti trys užsikrėtimo koronavirusu atvejai. Apie du naujus atvejus pranešta vėlų antradienio vakarą. Susirgusieji – kauniečių šeima, kurie grįžo iš Šiaurės Italijos automobiliu, slidinėję vasario 29–kovo 6 dienomis.

REKLAMA

„Tai – 35–40 metų amžiaus žmonės, vyras ir žmona, nepatenkantys į rizikos amžiaus grupę. Grįžę jie patys užpildė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro formą. Kai atsirado simptomai, sukarščiavo, pasielgė pagal rekomendacijas, išsikvietė greitąją pagalbą, buvo nugabenti į ligoninę, atlikti tyrimai ir tokiu būdu patvirtinti atvejai.

Toliau pradėtas židinio epidemiologinis tyrimas, nustatyti du didelės rizikos kontaktai, specialistai įvertino galimybes tuos kontaktus izoliuoti namuose, sąlygos tam yra tinkamos. Jie turi visą reikiamą informaciją. Pacientų būklė yra patenkinama, jokio sudėtingo gydymo nebūtina. Daugiau kalbama apie stebėjimą, izoliavimą. Susirgusieji yra izoliuoti Kauno klinikinėje ligoninėje“, – trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo A. Veryga.

REKLAMA

Pirmasis užsikrėtimo koronavirusu atvejis Lietuvoje nustatytas vasario 28 dieną iš Italijos grįžusiai 39-erių šiaulietei.

Dar prieš pasitvirtinant naujiems koronaviruso atvejams, antradienį visoms šalies savivaldybėms nurodyta pasiruošti izoliavimo patalpas.

Kaip pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), jos skirtos ligoniams ir žmonėms, įtariamiems, kad serga, taip pat turėjusiems sąlytį su ligoniu ar galimai sergančiuoju, tuo atveju, jeigu jų gyvenamosios patalpos neatitinka higienos sąlygų ir nėra galimybės izoliuotis nuo kitų kartu gyvenančių žmonių.

REKLAMA
REKLAMA

Tokį sprendimą antradienį priėmė Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centras (VESOC), reaguodamas į naujojo koronaviruso (COVID-19) keliamas grėsmes.

Dėl koronaviruso Užsienio reikalų ministerija (URM) antradienį atnaujino kelionių rekomendacijas – siūloma atsisakyti kelionių į Ispaniją, Prancūziją, Vokietiją bei visą Italiją. Iki šiol buvo siūloma nevykti į Kiniją, Šiaurės Italiją, Honkongą, Iraną, Japoniją, Pietų Korėją ir Singapūrą. Buvo paskelbtos ir naujos rekomendacijos darbdaviams, siūlant veiklą organizuoti nuotoliniu būdu.

Siekiant suvaldyti koronaviruso grėsmes, Vyriausybė vasario 26 dieną paskelbė ekstremalią situaciją. Tą pačią dieną iš Vyriausybės rezervo skirta 150 tūkst. eurų papildomoms apsaugos priemonėms įsigyti.

Trečiadienį Pasaulio sveikatos organizacija koronaviruso protrūkį prilygino pandemijai. Iš viso pasaulyje užregistruota per 126 tūkst. susirgimo atvejų ir per 4 600 mirtis.

Pagrindinės rekomendacijos dėl koronaviruso

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai.

Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

REKLAMA

Įtariamu atveju laikomas toks atvejis, kai žmogui pasireiškia ūmi kvėpavimo takų infekcija, t. y., jaučiamas bent vienas iš šių simptomų: kosulys, karščiavimas, apsunkintas kvėpavimas, ir 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios atitinka bent vieną iš šių epidemiologinių kriterijų: arba žmogus turėjo artimą sąlytį su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 atveju, arba keliavo į Kiniją, Šiaurės Italiją, Honkongą, Iraną, Japoniją, Pietų Korėją ir Singapūrą, arba dirbo aplinkoje, kurioje buvo gydomi asmenys, sergantys COVID-19. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į Bendrąjį pagalbos centrą, telefonu 112.

Taip pat informuojama, kad atnaujinta, kokioms sąlygoms esant žmogus bus tiriamas dėl koronaviruso infekcijos. Papildomos sąlyga, jog galimai sergančiu žmogus laikomas ir tada, kai jam pasireiškia sunki ūmi kvėpavimo takų infekcija (staiga prasideda karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) ir jam reikalinga hospitalizacija, tačiau nenustatoma šių simptomų priežastis. Paprastai tariant, atmetamos visos kitos galimos diagnozės, visi kiti galimi susirgimai.

Tie, kurie lankėsi nurodytose šalyse, prašoma registruotis užpildant Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje pateikiamą anketą bei dvi savaites vengti artimų socialinių kontaktų, nesilankyti dideliuose renginiuose, nesinaudoti viešuoju transportu ir pan.

REKLAMA

Esant galimybei reikėtų dirbti iš namų, šiam laikotarpiui gali būti išduodamas ir nedarbingumas. Daugiau informacijos apie tai galima rasti NVSC puslapyje.

Taip pat patariama stebėti savo sveikatos būklę (matuoti kūno temperatūrą, stebėti, ar nepasireiškia kvėpavimo takų infekcijoms būdingi simptomai – kosėjimas, dusulys ir kt.).

Jei kitaip sunegalavote, bet nesilankėte minėtose šalyse, dėl sveikatos būklės reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo.

***

Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų