„Kol dar vyksta karas, turbūt nereikėtų griebtis tokių veiksmų. Dabar svarbiausia humanitarinis aspektas, kad Gazos gyventojai galėtų tiesiog išgyventi, kad būtų jiems pristatomas maistas, medicininės paslaugos ir panašiai“, – „Žinių radijui“ teigė A. Skaisgirytė, reaguodama į Ispanijos svarstymus pripažinti Palestinos valstybingumą.
Pasak jos, tai, kad „Hamas“ veikia Gazoje, neabejotinai apsunkina Palestinos pripažinimą.
„Palestina su „Hamas“ neturėtų būti tapatinama, kadangi „Hamas“ mūsų yra pripažįstama kaip teroristinė organizacija. O teroristinė organizacija turbūt neturi ribų. Tačiau vis dėlto „Hamas“ operuoja konkrečiai Palestinos teritorijoje ir Gazoje“, – sakė A. Skaisgirytė.
„Tai taip jau yra – terorizmas neturi tautybės, bet operacijų laukas yra būtent šitas. Ir kol tas operacijų laukas bus Palestinoje, tol tai sunkins Palestinos pripažinimą“, – pridūrė ji.
A. Skaisgirytė taip pat atkreipia dėmesį, kad Palestina vis dar neatitinka valstybingumo kriterijų.
„Lietuva, kaip mes visi žinome, iki šiol nepripažino Palestinos valstybės. Palestina dar neatitinka tų valstybingumo kriterijų, kuriuos formuluotume. Tačiau vykstant karui Gazoje, žinoma, kad kai kurios šalys, kurios tradiciškai laikomos prijaučiančiomis Palestinai, gali imtis vienokių ar kitokių veiksmų“, – teigė ji.
ELTA primena, kad Ispanijos kairioji vyriausybė siekia, jog šalies parlamentas iki šių metų liepos pripažintų Palestinos valstybingumą.
Kaip pranešė Ispanijos žiniasklaida, tai per vizitą Jordanijoje pareiškė premjeras Pedro Sanchezas. Jis buvo nurodęs pasiūlysiantis, kad parlamentas už pripažinimą balsuotų iki dabartinės kadencijos pabaigos, t. y. iki 2027 metų vidurio. Tuomet kovo 22 dieną Ispanija ir dar trys šalys – Airija, Malta ir Slovėnija – Briuselyje surengto Europos Sąjungos (ES) lyderių susitikimo kuluaruose paskelbė bendrą pareiškimą, kuriame nurodė, kad jos yra „pasirengusios pripažinti Palestiną“, kai bus įvykdytos valstybės sukūrimo sąlygos.
Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu jau kurį laiką atmeta Palestinos valstybingumą.
Karą Gazos Ruože sukėlė „Hamas“ išpuolis prieš pietų Izraelį 2023 m. spalio 7 d., kurio metu teroristai nužudė apie 1 160 žmonių, daugiausiai civilių.
„Hamas“ valdomame Gazos Ruože veikianti sveikatos apsaugos ministerija skaičiuoja, kad per Izraelio atsakomąją karinę kampaniją žuvo per 33 tūkst. žmonių, daugiausiai moterų ir vaikų.