• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Specialistai perspėja – situacija dėl skiepais valdomų ligų Lietuvoje blogėja. Ypač daug nerimo kelia tymai, kurių atgimimas stebimas visame pasaulyje. Šiemet šalyje jau nustatyti 11 tymų atvejų, tačiau vakcinacijos apimtys mažėja kasmet.

Specialistai perspėja – situacija dėl skiepais valdomų ligų Lietuvoje blogėja. Ypač daug nerimo kelia tymai, kurių atgimimas stebimas visame pasaulyje. Šiemet šalyje jau nustatyti 11 tymų atvejų, tačiau vakcinacijos apimtys mažėja kasmet.

REKLAMA

Naujausi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) skelbiami duomenys kelia nerimą – praėjusiais metais buvo pasiekta tik 85,72 proc. skiepijimo nuo tymų apimtys 7-erių metų vaikų grupėje. Tuo metu gerais vakcinacijos rodikliais laikoma, kai paskiepijama 90–95 proc. asmenų.

„Skiepijimo nuo tymų, epideminio parotito ir raudoniukės apimtys mažėja kasmet. Ir atrodo, kad kritimas iki procento, lyginant su užpernai, būtų nedaug, tačiau galutinis rezultatas – 86 proc. Tai rodo, kad tymai yra nevaldomi“, – ketvirtadienį spaudos konferencijos metu kalbėjo NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė.

NVSC duomenimis, nuo 2005 m. septynmečių vaikų skiepijimo nuo tymų, epideminio parotito ir raudonukės apimtys krito 9,2 proc. 

REKLAMA
REKLAMA

„Kiekvienais metais nepaskiepijant 7–9 metų vaikų pagal kalendorių, jų lieka nepaskiepyta didelė dalis. Praėjusiais metais liko nepaskiepyti 4300 septynerių metų vaikai. Tuo metu 2 metų amžiaus grupėje – 3300 vaikų. Taip visuomenėje atsiranda didelė dalis, kuri yra labai imli tymų virusui. O žinoma, kad virusas yra labai lakus, jei nesame sirgę ir skiepyti“, – pabrėžė specialistė. 

REKLAMA

Daugėja užsikrėtimų tymais

Kadangi skiepijimo apimtys nepakankamos, šalyje daugėja registruojamų susirgimų tymais.

„Praėjusiais metais pradėjome registruoti sergančiuosius tymais ir raudonuke. Tymų buvo 3, raudonukės – 2 atvejai, visi susirgusieji – vaikai. (...) Šiais metais iš viso registruota 11 tymų atvejų per 2,5 mėnesio, iš jų 3 yra vaikai. Suaugusiųjų amžius – nuo 37 iki 59 metų. Vaikai buvo neskiepyti suaugę arba neatsimena, arba neskiepyti“, – komentavo D. Razmuvienė ir pridūrė, kad nemažai yra ir dar tik įtarimų dėl ligos.

REKLAMA
REKLAMA

Ji atkreipė dėmesį, kad tymai yra didžiausią rūpestį kelianti skiepais valdoma liga ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse.

„Europoje bendras procentas taip pat nėra arti 95 proc., todėl vis daugiau Europos Sąjungos ir Europos ekonominės bendrijos šalių praneša apie tymų atvejus. Blogiausia situacija šiandien yra Rumunijoje, kur virš 7 tūkst. susirgusiųjų ir 8 mirtys. 

Tad prognozės, kaip teikia Europos ligų kontrolės ir prevencijos centras, kad tymų atvejų daugės. Ateina vasara, atostogos, visoje Europoje yra atvejų, tad griežtos rekomendacijos, kad kiekviena šalis įsivertintų savo situacija ir imtųsi priemonių, kad būtų kažkaip įmanoma pajudėti iš blogų skiepijimo apimčių“, – pabrėžė NVSC specialistė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vienas sergantis užkrečia 18 kitų

D. Razmuvienė ragino tėvelius kreiptis į gydytojus, mat gali būti sudarytas individualus skiepijimo kalendorius ir iki 17 m. vaikas nemokamai būti paskiepytas tiek nuo tymų, tiek kitų infekcijų, jei tai nebuvo padaryta laiku.

Ji pabrėžė, kad liekant nemažai nepaskiepytų vaikų, kyla pavojus ir šalia esantiems artimiesiems.

„Ir atrodo, kad kritimas iki procento, lyginant su užpernai, būtų nedaug, tačiau galutinis rezultatas – 86 proc. Tai rodo, kad tymai yra nevaldomi“, – sako D. Razmuvienė.

REKLAMA

„Jie turi šeimas – tėvus, brolius, seses, kurie taip pat gali būti neskiepyti, todėl ta infekcija labai lengvai plinta – vienas tymais susirgęs žmogus gali užkrėsti 18 kitų žmonių“, – įspėjo specialistė. 

Pasiskiepyti nuo tymų galima jau suaugus, tiesa, tą pavyks padaryti už savo lėšas.

Jei asmuo priklauso rizikos grupei, pavyzdžiui, yra medikas, jis turėtų būti paskiepytas nemokamai. Taip pat tą savo iniciatyva gali atlikti ir kiti darbdaviai.

REKLAMA

„Tačiau jei asmuo jau turėjo kontaktą su tymais sergančiu asmeniu, tokie žmonės skiepijami nemokamai“, – pridūrė D. Razmuvienė. 

Sugrįžta „užmirštos“ ligos

Vilniaus universiteto Ligoninės Santaros Klinikų gydytoja Inga Ivaškevičienė ragina tėvus neatidėti skiepų ir laiku paskiepyti vaikus pagal patvirtintą kalendorių. Anot jos, medikai stebi ligas, kurios vadinamos užmirštomis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Paskutiniuoju metu ligoninėje vis dažniau  susiduriame su vaikais, sergančiais ligomis, kurias buvome įpratę vadinti „užmirštomis“. Taip šias infekcijas galėjome vadinti tik dėl skiepų. Mažėjant pasiskiepijusių vaikų, deja, jau sulaukiame mažųjų pacientų, sergančių kokliušu, tymais“, – sakė I. Ivaškevičienė.

2023 m. sumažėjo skiepijimo nuo 5 ligų apimtys: hepatito B, tymų, raudonukės, epideminio parotito, žmogaus papilomos viruso (ŽPV). Tačiau 2022 m. sumažėjo skiepijimo nuo 12 užkrečiamų ligų apimtys.

tv3.lt

Kur"ministrierka"su juadas akiniais, kur "ministeris"su naują šukuosena ir atvepusios ausimis? artėja Šv, Velykos reikia barikadas keliuose statyti, kad šunauja negalėtų į svečius nuvaziuat, kiaušinių parydent pas gimines, draugus? kur jūs kupranugariai?
Teisingai yra teigiama - niekas taip nesuaktyvino priešinimosi skiepams, kaip jedukutuotu vakcinuotu neapykantos ir melo kompanija COVID laikotarpiu.

Vakcinuoti neužkrečia, a nia, vakseriai?
Kada numirsiu?kiek dar laukt?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų