Sankcionuota įmonė veiklą gali tęsti dėl to, kad valdžia jai paskyrė laikinąjį administratorių, teigiama Vyriausybės komunikacijos departamento pirmadienį išplatintame pranešime.
„Kaip akcentavo ministrė pirmininkė, Vyriausybės interesas yra tai, jog įmonė sėkmingai tęstų veiklą išsaugodama darbo vietas, būtent todėl praėjusių metų gegužę Vyriausybė pritarė, kad sankcionuotų įmonių turtui valdyti Lietuvoje būtų skiriamas laikinasis administratorius – priešingu atveju įmonė veiklos tęsti nebūtų galėjusi“, – teigiama pranešime.
Anot jo, pirmadienį I. Šimonytė ir Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė susitiko su „Lifosos“ profesinės sąjungos vadovu Kęstučiu Šlama ir įmonės nepriklausomos profesinės sąjungos pirmininku Vitalijumi Varnu, išklausyti jų pastebėjimai dėl bendrovės veiklos iššūkių, aptartos galimybės apsaugoti įmonės darbuotojų interesus kartu užtikrinant tarptautinių sankcijų laikymąsi.
Susitikime priminta, kad už įmonės valdymą ir veiklą yra atsakinga „Lifosos“ vadovybė, kuri ir inicijavo laikiną bendrovės konservavimą, o valstybės institucijos ar laikinasis administratorius taip pat negali paveikti ir situacijos žaliavų rinkose, ir trikdžių pardavimų grandinėje, kilusių dėl karo Ukrainoje.
Trečiadienį Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ su „Lifosos“ nepriklausoma profesine sąjunga prie Vyriausybės rūmų Vilniuje rengia mitingą, taip siekdami apsaugoti bendrovę nuo planuojamo uždarymo ir atkreipti dėmesį į grėsmę prarasti darbą.
Liepos 3-iąją bendrovę valdanti ją valdanti Rusijos kapitalo grupė „EuroChem“ pranešė, kad „Lifosa“ gali būti laikinai konservuojama, o su šalies valdžia nepavykus sutarti dėl jos veiklos normalizavimo bus konsultuojamasi dėl gamyklos likimo apskritai.
Įmonė patvirtino, jog bendrovės profsąjungos ir vadovybė jau susitarė, kad konsultacijos dėl darbuotojų atleidimo ir su tuo susijusių pasekmių prasidės rugpjūčio 2 dieną.
Konservavimo metu dalį darbuotojų žadama išsaugoti, o grupė ieškos galimybių tęsti „Lifosos“ veiklą.
„EuroChem Europe“ vadovas ir „Lifosos“ valdybos pirmininkas Marcas Hechleris (Markas Hešleris) birželio pradžioje teigė, kad gamyklos ateitis priklausys nuo to, ar ji galės būti „EuroChem“ grupės tiekimo ir pardavimų grandinės dalimi, tačiau Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojas Gintautas Paluckas tuomet sakė, kad toks variantas neįmanomas.
„Lifosa“ vadovas ir jos akcininkės „EuroChem“ darbuotojas Andrijus Savčukas birželį sakė, kad dėl daugiau nei metus trunkančių apribojimų bendrovė jau prarado apie 100 mln. eurų pajamų.
Įmonėje, „Sodros“ duomenimis, šiuo metu dirba 908 darbuotojai.
Gegužės 23-iąją „Lifosa“ sustabdė veiklą kasmetiniam planiniam remontui ir veiklą žadėjo atnaujinti vėliau.
Pernai kovo 9-ąją Europos Sąjungai paskelbus sankcijas Kremliui artimam Rusijos oligarchui Andrejui Melničenkai buvo įšaldytos „Lifosos“ sąskaitos, dėl to balandžio 10-ąją įmonė veiklą sustabdė ir ją atnaujino rugpjūtį, o nuo rugsėjo iki gruodžio gamyba stojo dėl amoniako trūkumo.
100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai bendrovei „EuroChem Group“, kurios 90 proc. akcijų valdo Kipro įmonė „AIM Capital“ – ji iki karo Ukrainoje priklausė A. Melničenkai, o šiuo metu jos naudos gavėja yra verslininko žmona Aleksandra. Jie abu įtraukti į ES sankcionuojamų asmenų sąrašą.
Nuo gegužės 24-osios laikinąja „Lifosa“ administratore metams paskirta Gintaro Adomonio vadovaujama bendrovė „Valnetas“, dirbanti su partneriais – advokatų profesine bendrija „Noor legal“ ir finansinių technologijų įmone „Banking lab“.
Laikinoji administratorė privalo užtikrinti, kad iš įmonės sandorių naudos negautų sankcionuoti asmenys.
„Lifosa“ pernai uždirbo 30,3 mln. eurų grynojo pelno – keturis kartus mažiau nei 2021 metais (120,7 mln. eurų), bendrovės pajamos sumažėjo beveik perpus – iki 274,5 mln. eurų (2021 metais – 526 mln. eurų).