• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Premjerė Ingrida Šimonytė Seime atsakinėjo į parlamentarų klausimus, politikai susirūpinę situacija Kaliningrade ir tranzito bei sankcijų problemomis. Ketvirtasis sankcijų paketas, pagal kurį taikomas dalies prekių tranzito ribojimas Kaliningradui, priimtas kovą, bet tikrą audrą Lietuvoje sukėlė tik imtas taikyti prieš kelias dienas. 

Premjerė Ingrida Šimonytė Seime atsakinėjo į parlamentarų klausimus, politikai susirūpinę situacija Kaliningrade ir tranzito bei sankcijų problemomis. Ketvirtasis sankcijų paketas, pagal kurį taikomas dalies prekių tranzito ribojimas Kaliningradui, priimtas kovą, bet tikrą audrą Lietuvoje sukėlė tik imtas taikyti prieš kelias dienas. 

REKLAMA

Prieš porą dienų premjerė žiniasklaidai sakė, Lietuva nevykdo Kaliningrado blokados ir neeskaluoja situacijos su Rusija, o tik vykdo kovo viduryje Europos Sąjungos priimtas sankcijas Kremliui.

Lietuva visada buvo už griežtas sankcijas

Šiandien atsakinėdama į klausimus, I. Šimonytė sakė, kad visos sankcijos ir jų taikymas yra suderinta su Europos Komisija (EK) ir Lietuvos Vyriausybės bei Seimo komitetų pritarimu. Pasak premjerės, Lietuva visą laiką pasisakė už griežtas sankcijas Rusijai. 

„Norėčiau atkreipti dėmesį į tai, kad derybose dėl sankcijų Rusijai – tiek dėl ketvirtojo paketo, tiek ir dėl bet kokio kito – Lietuva laikosi pozicijų, suderintų pagal ES reikalų koordinavimo taisykles. Ir jos numato, kad tarp ministerijų suderinta poziciją patvirtinama Vyriausybės pasitarime. <...> Po to tai eina į Seimo komitetus patvirtintimui.<...> Jie gali aiškinti kodėl tokios pozicijos, kas, kaip yra“, – sakė premjerė atsakydama į klausimą ar Lietuvos pozicija dėl sankcijų buvo išsamiai išdiskutuota Seime, prezidentūroje ir kitur.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak premjerės, ketvirtasis, dabar tiek aistrų keliantis sankcijų paketas priimtas kovo 15 dieną, pagal prieš tai vykusios Europos Vadovų tarybos (EVT) nutarimus. 

REKLAMA

„Kovo 15 dieną paketas priimtas priimtomis išvadomis EVT. Ten pasakyta, kad esame pasiryžę didinti spaudimą ir pasirengę greitai judėti su turimomis sankcijomis. Mes pasisakėme už tolesnes griežčiausias sankcijas Rusijai ir ši pozicija buvo patvirtinta Vyriausybės, taip pat ir Seimo komitetuose, kuo stipresnių sankcijų principas įtvirintas ne vienoje rezoliucijoje Seime, visos buvo priimtios vienbalsiai“, – kalbėjo premjerė.

REKLAMA
REKLAMA

Nenorime eskaluoti situacijos

I.Šimonytė tikino, kad sankcijos Rusijai neturi būti patogios, nes jos neveiks, o pavojus Lietuvai kyla ne dėl sankcijų ir jų taikymo, o dėl Kremliaus režimo agresyvios politikos. Premjerė pabrėžė, kad Lietuva labai skrupulingai siekė laikytis taisyklių dėl sankcijų, nes supranta situacijos subtilumą.

„Ribojimai nėra Lietuvos sugalvoti, vertindami šio klausimo subtilumą laikėmės korektiškai ir teisės raidės. <...> Taip, kreipėmės į EK, kad būtų išaiškinti šių apribojimų modalumai, tokius paaiškinimus Vyriausybė gavo, tų paaiškinimų laikėsi sankcijoms įsigaliojus. Kitų paaiškinimų neturime“, – sakė Vyriausybės vadovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji patikino, kad sankcijos Rusijos neužklupo netikėtai, nes ji ruošėsi joms dar gerokai prieš karo pradžią, mažino tranzitą. 

„Srautas prekių, kuriems įsigaliojo ribojimai yra nedidelis, tai tik 2 proc. nuo viso srauto. Didžioji dalis prekių juda, kaip ir judėjo. Kitos prekės, bazinių poreikių prekės, tokios, kaip vaistai, tai tam nėra jokių apribojimų. Daugiausiai pervežama grūdų, trečdalis visų krovinių, tai viskas vyksta, kaip ir keleivių tranzitas vyksta.

REKLAMA

Mes nedarėme kliūčių, buvo situacija, kai mum buvo siūloma priimti mokėjimus rubliais, mes atsisakėme. <...> Klausimas buvo išspręstas, nors formaliai galėjome stabdyti paslaugų tiekimą dėl veluojančio atsiskaitymo. Nebuvo ir nėra noro situaciją eskaluoti, vienintelis dalykas norime įgyvendinti sankcijas, kurios turi būti įgyvendintos“, – tikino premjerė. 

I. Šimonytė taip pat pabrėžė, kad Rusijos propaganda šiuo, kaip ir kitais klausimais, nieko naujo. 

REKLAMA

„Propaganos išpuolių buvo, yra ir bus. Tai karo mašinos dalis, kuri yra gerai sutepta. Reikia reaguoti santūriai ir nuosaikiai, kad nemaitintume melagingų naratyvų, kurie išnaudojami visuomenės gasdinimui“, – kalbėjo premjerė.

Ji sakė, kad gyvename tokiais laikais, kuriais niekada negyvenome ir susiduriame su tuo, kas anksčiau atrodė nerealu.

„Rusijos retorika yra nieko naujo. Ta retorika ne pirmą dieną girdime. Ironiška girdėti apie tarptautinių sutarčių pažeidimus iš valstybės, kuri, nežinau, ar yra kokia nors tarptautinė sutartis, kurios nėra pažeidusi. Aš dar kartą noriu atkreipti dėmesį į labai paprastą dalyką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jokia Kaliningrado blokada nevyksta. Nuo praėjusio savaitgalio įsigaliojo sankcijos daliai priekių, kurios yra įtrauktos į sankcijų paketą, konkrečiai – plienui ir juodiesiems metalams. Atitinkamai, apie tų sankcijų taikymą buvo informuoti geležinkelių klientai ar sutarčių šalys“, – Seime susirinkusiems žurnalistams dar antradienį sakė premjerė Ingrida Šimonytė.

Tranzitas nėra stabdomas

Lietuvos ambasadorius Europos Sąjungoje (ES) Arnoldas Pranckevičius pabrėžė, jog sausumos tranzitas tarp Kaliningrado ir Rusijos nėra sustabdytas, toliau vyksta tiek keleivių, tiek nesankcionuotų prekių tranzitas ir kad Lietuva jokių vienašališkų individualių ribojimų neįvedė, o tiesiog taiko ES sankcijas.

REKLAMA

Lietuvos muitinės duomenimis, kovo 15-ąją priimtame ketvirtajame ES sankcijų pakete Rusijai buvo įvesti ribojimai rusiškam plienui ir kitų juodųjų metalų produktams pagal sutartis, sudarytas iki birželio 17-osios, o nuo paėjusio šeštadienio jie negali būti gabenami per Bendrijos šalių teritorijas.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija Rusijos laikinajam reikalų patikėtiniui Sergejui Riabokoniui pirmadienį įteikė notą, kurioje paaiškino ES priemonių taikymą tranzitui tarp Karaliaučiaus srities ir Rusijos, o susitikimo metu paneigta Rusijos atstovų skleidžiama informacija, esą sankcionuotus krovinius gabenti draudžia Lietuva.

Geriausias pasiaiškinimas, "nimačiau, ni girdėjau, čia pasakė šveikas ir nuėjo toliau gerti živico aliaus
kaip kilnu paverst Lietuva pelenais del "vertybines" politikos.
Tai tik saldainiukai. Kremlinai jau atsiskaitinės tarptautinėse finansų rinkose šikpopieriu, taip vadinamais rubliais. Žemiau plintuso, net vokiečiai nemato jokių galimybių su jais bendrauti.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų