O verslininkai – kavinių, restoranų savininkai apie užsidarymą galvoti nė nenori ir žeria priekaištus valdžiai, kad ši sukūrė galimybių pasą tam, kad verslai galėtų dirbti, o ne sėdėti namuose. Grandiozinius koncertus didžiosioms metų šventėms organizuojantys šalies atlikėjai, operos ir baleto artistai nerimauja, kad ministerijos scenarijai nevirstų realybe.
Grupė SEL didžiausioje Lietuvoje Žalgirio arenoje gruodžio pabaigoje ketina surengti grandiozinį koncertą. Vienas populiariausių šalies atlikėjų Egidijus Dragūnas kalba apie šviesų, garso ir emocijų sintezę.
Tiesa, pats SEL'as atvirauja, kad dirbti šiais neramiais laikais sudėtinga, mat negali žinoti, kaip situacija pasikeis po mėnesio ir kokiems sprendimams ryšis valdžia.
„Mano pozicija bet kokiu atveju, kad ir įdėtas darbas, kad ir įdėti pinigai, bet aš niekada nerizikuosiu savo grupės sveikata, gyvybe savo, gerbėjais, kurie ateina ir pagaliau savo… Aš prisitaikysiu taip, kaip bus. Sunku, taip, bet aš neprašau kompensacijos nieko – yra, kaip yra“, – sako atlikėjas.
Daugiatūkstantines gerbėjų minias į koncertus pritraukiantis atlikėjas valdžios dabar nekeiksnoja, bet pripažįsta, kad kai kurie sprendimai jį patį glumina. O paklausus apie Vyriausybės įvestą galimybių pasą pasiskiepijusiems žmonėms, SEL’as tik pajuokauja.
„Žinokite, aš pasakysiu tokią paslaptį – manęs niekur jo neprašo. – Tiesiog nereikia? – Tiesiog, bet šiaip aš jį turiu, nes esu prasirgęs, turiu antikūnus“, – kalba E. Dragūnas.
O Lietuvos Operos ir baleto teatre darbas tiesiog virte verda. Darbuotojai stato dekoracijas, montuoja sceną ir ruošiasi istoriniam įvykiui – legendinės operos „Traviata“ atgimimui, kuri skambės ir Naujųjų metų išvakarėse. Vis dėlto pakilią solistų nuotaiką ir didžiulius Operos ir baleto teatro užmojus temdo kalbos apie galimą karantiną, jei reanimacijos lovos užsipildys.
„Sužinojus šitą žinią buvo labai neramu ir mūsų visai vadovų komandai, visam teatro kolektyvui. Niekas nenorėtų grįžti į karantiną, turint mintyje, kad teatro darbuotojai apie 90 procentų turi imunitetą ir yra pasiskiepiję. Žymiai didesnis procentas nei visoje Lietuvoje tų sąmoningų, skiepų svarbą suprantančių žmonių“, – kalba Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vadovas Jonas Sakalauskas.
O tokios šnekos apie karantino grėsmę laužtos ne iš piršto. Šią savaitę Vyriausybėje Sveikatos apsaugos ministerija pristatė kelis scenarijus ir nurodė sveikatos sistemos pajėgumus, kuriuos pasiekus Lietuvoje tektų įvesti ribojimus. Ministras Arūnas Dulkys kalba apie konkretų reanimacijos lovų skaičių ir tai, kas įvyks, lovoms užsipildžius.
„Visos Lietuvos mastu, reiškia, jeigu reanimacijoje yra apie 240 pacientų, tai sveikatos apsaugos sistemai tai reiškia praktiškai visų paslaugų sustabdymą ir tiktai būtinosios pagalbos teikimą“, – teigia sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys.
Peržengus šią raudonąją liniją, tikėtina, kad Lietuva ir vėl – jau trečiąjį kartą – atsidurtų karantino gniaužtuose. Pagal ministerijos parengtą planą būtų siūloma uždrausti renginius, uždaryti naktinius klubus, viešojo maitinimo įstaigas, nebūtinųjų prekių parduotuves, laisvalaikio ir pramogų vietas. Kalbama ir apie nuotolinį ugdymą ar darbą iš namų. Verslai sako, kad trečią kartą tokio scenarijaus neatlaikys.
„Kodėl turi mūsų verslas, mūsų sektorius, konkrečiai šneku – barai, naktiniai klubai – kentėti dėl tų, kurie nenori skiepytis. Ir taip yra labai sunku po praeito karantino, nes visi daug skolų turi, kurias reikia grąžinti ir dar vėl mažinimas, labai sunku būtų“, – sako Lietuvos barų ir kavinių asociacijos vadovas Raimondas Pranka.
Prekybininkai taip pat stoja piestu prieš gresiančius suvaržymus.
„Tada buvo tas uždarymas gal ir logiškas. Tai taikyti tokį patį pandemijos valdymo būdą, tada, kai nėra viso šito – pradedant vakcina ir baigiant dezinfekciniais skysčiais, dabartiniu laikotarpiu yra tuputį nelogiška, neproporcinga ir neadekvatu“, – tikina prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė.
O priekaištus dabartinei valdžiai žeria ir politiniai oponentai. Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga kerta iš peties – esą Vyriausybė pasidavė, pamačiusi, kad vakcinacijos išjudinti nebeišeina.
„Vertinu kaip pralaimėjmą šitos Vyriausybės. Dabar jau pradedama galvoti kažkokias strategijas, vakcinacija pradeda keliauti į antrą planą. Panašu, kad savotiškai pasidavė ir ministerija, ir Vyriausybė“, – aiškina A. Veryga.
Tiesa, galimybių paso iniciatorė Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė ginklų nesudeda. Ministrė tvirtina, kad įvedus naujus ribojimus būtų nubausti tie žmonės, kurie skiepijosi vien tam, kad karantino scenarijus daugiau nepasikartotų.
„Galimybių pasą sukūrėme ne tam, kad Lietuva eitų į karantiną. Tai mes visomis išgalėmis stengiamės, kad karantino Lietuvoje nebūtų. Tai būtų labai blogas scenarijus, dėl to turime skiepytis. Tie, kas gali turėtų skiepytis trečiąja doze“, – kalba ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė.
Situaciją skuba glaistyti sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Ministras ramina verslus ir žmones esą parengti planai būtini, tam kad situacijai blogėjant, institucijos nesiblaškytų, nekeltų panikos ir žinotų, kokių tolesnių žingsnių reikia imtis.
„Bet pagal tai, ką šiandien matau, matau stacionare sumažėjusį pacientų skaičių. Matau jau tris savaites stabilizuotą reanimaciją Lietuvoje. Tai tie scenarijai šiuo metu yra tokie kaip teoriniai tam, kad mes turėtume aiškumą, kokie rodikliai, ko turime siekti“, – sako A. Dulkys.
„Mes gi esame visi žmonės, visi mes norime gyventi. Kaip mano mama sako – Egi, visi nori džiaugtis. Tai vat, mes turime vienas kitą suprasti, palaikyti, daugiau šypsotis“, – kalba E. Dragūnas.
O situacija ligoninių reanimacijose pastaruoju metu išlieka stabili. Dėl savo gyvybės kovoja apie 140 koronavirusu užsikrėtusių pacientų ir didžioji dalis jų yra neskiepyti.