Netikėta liga, sužlugęs verslas, bedarbystė – galiausiai didėjančios sąskaitos ir skolos. Taip vilnietė Dalia gyveno porą metų. Tuo pat metu gyvenimą dar apkartino laiškai iš antstolių.
„Koks intensyvus yra antstolių darbas aš nežinojau. Faktiškai su tuo ir nebuvau susidūrusi. Man tai kaip ir buvo tolimas užribis. Niekad nemaniau, kad aš su tuo galiu susidurti“, – sakė Dalia German-Zachs.
Spaudžiama skolų moteris mėgino rasti kitą darbą, tačiau paieškos vis nesisekė. Moteris pinigų nebeturėdavo net sostinės viešojo transporto bilietui. Kadangi ieškodama darbo nemažai keliavo viešuoju transportu, vilnietė per porą metų prisirinko nemažai baudų.
„Baudų? 40? 40 baudų. Aš jas tiksliai dabar apskaičiavau, o iš tikrųjų buvau ir tada apsiskaičiavus. Ir tikėjausi, kad jos bus sumokėtos. Bet, kadangi baudų mokėjimo niekas nelaukia metus, du ar tris, iš karto, nesumokėjus per tam tikrą laikotarpį, yra perduodama byla teismui, ir aišku, reikalo imasi antstoliai“, – kalbėjo Dalia German-Zachs.
Tad 40 kelionių be bilietėlio bei dar nesumokėtos sąskaitos už komunalinius mokesčius moteriai virto 1600 eurų skola. O antstoliai reikalavo jau trissyk didesnės sumos – 4800 eurų. Beje, ir pačių antstolių, pasak moters, buvo net 14.
„Kodėl antstoliai negalėjo jų surinkti į, tarkim, vieną sąskaitą, vieną įsiskolinimą, arba vieną, galbūt, skolą? Arba keturios skolas, jei yra keturi išieškotojai? Kodėl kiekviena skola turėjo būti mokama atskirai ir apauginta dar skirtingais kaštais?“, – klausė moteris.
Po 48 tūkst. eurų į rankas
Ir panašių istorijų Lietuvoje apstu. Net 300 tūkst. tautiečių su nerimu kasdien tikrina savo pašto dėžutes.
„Kas antra trečia šeima su tuo susiduria. Problemos mastas yra labai didelis. Ir turint omenyje, kad tai yra žmonės, turintys sunkumų su pajamomis, dalis būtent dėl to ir turi skolų, sunkiai pragyvena, yra žemiau skurdo ribos“, – sakė Seimo narė Dovilė Šakalienė.
Pasak Seimo narės, dalis antstolių per mėnesį susižeria 48 tūkst. eurų į rankas. Palyginti – Prezidentė Dalia Grybauskaitė, atskaičius mokesčius, per mėnesį uždirba 8 kartus mažiau – 5,5 tūkstančio eurų. Šiuo metu sumažinti antstolių įkainius Teisingumo ministerija gali tik tuomet, jei su tuo sutinka patys antstoliai. Ministras žada, kad situacija greitu metu keisis.
„Mes pateikėme projektą, vyriausybė tam yra pritarusi, jie neturės veto teisės kuomet įkainiai yra derinami su Teisingumo ministerija. Mes pasiderinę su finansų ministerija nustatysime naujus įkainius“, – teigė Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.
Antstolių rūmai komentuoti susidariusią situaciją sutiko tik raštu.
„Konkretaus įkainių dydžio įvardijimas, neatlikus jokių ekonominių skaičiavimų, yra populistinis ir net neturi nieko bendro su reguliavimo skaidrumu. <…> Nemokamų pietų nebūna. Perdavus skolų išieškojimą valstybei, visiems sąžiningiems žmonėms tai kainuotų daugiau nei 4 mln. eurų. Šiuo metu sprendimų vykdymo sistema išlaikoma proceso dalyvių lėšomis ir mokesčių mokėtojams nieko nekainuoja“, – komentavo Anstolių rūmai.
Anot Teisingumo ministro, antstolių įstatymo pakeitimus Seime žadama svarstyti antrą rudens sesijos savaitę. Beje, panašu, kad trukdžių keičiant antstolių įkainius Seime nebus. Kad juos reiktų mažinti, sutinka ir opozicijoje esantys konservatoriai, ir pati prezidentė.