Kaip pasakojo jis, situacija verčia imtis naujų sprendimų tiek dėl skyrių plėtimo, tiek paslaugų ribojimo.
„Deja, gerų naujienų neturiu, epidemiologinė situacija blogėja ne tik Vilniuje, bet ir visame regione. Šiandien, kalbant apie Santaros klinikas, turime beveik 90 visų aktyvių lovų užguldymo ir artėjame prie 90 proc. užguldymo ir reanimacinių RITS lovų, dėl ko situacija tampa labai įtempta.
Kadangi Santaros klinikos koordinuoja visą situaciją visame regione, norime įkurti naujas papildomas kovidines lovas ir kitose regiono ligoninėse“, – pranešė F. Jankevičius.
Kaip nurodė jis, sostinėje norima plėsti lovas Vilniaus miesto klinikinėse ligoninėje – iki 120 lovų. Tai pat tikimasi išplėsti RITS lovas Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje.
„Regione taip pat planuojame plėsti lovas, per savaitgalį norime išplėsti lovas Druskininkų, Prienų, Molėtų ligonėse. (...) Pirmadienį dar turime planą, kokias lovas kokiuose regionuose plėsime“, – sakė jis.
Pradeda riboti planines paslaugas
Įstaigos vadovas teigė, kad situacija neabejotinai palies ir planines paslaugas, mat anesteziologams tampant labiausiai deficitine specialybe tenka riboti kitas planines paslaugas.
„Stengiamės išsaugoti jų maksimalų skaičių. Bet turime pasidarę prioritetinį sąrašą paslaugų – pirmiausiai ribosime tas paslaugas, kurias galima atidėti 3 mėnesiams nepadarant ypatingai didelės žalos paciento gyvybei ar nesukeltų didelių komplikacijų. Būtinąją pagalbą, žinoma, teiksime“, – kalbėjo F. Jankevičius.
Kaip nurodė jis, tarp ribojamų paslaugų būtų tokios paslaugos kaip plastinės-rekonstrukcinės operacijos, kai kurios ortopedinės operacijos, akių, LOR operacijos.
„Tie sprendimai jau priimami ir jie, deja, įsigalioja jau nuo kitos savaitės“, – pranešė klinikų vadovas.
Be kita ko, planuojama riboti ir pacientų lankymą.
Daugiau jaunų pacientų
Didžioji dalis šiuo metu į klinikas patenkančių pacientų – neskiepyti.
„Skiepytų pacientų skaičius yra minimalus – apie 20 proc., gal kiek mažiau. Tie skiepyti pacientai paprastai arba turi gretutines patologijas, arba jie buvo skiepyti viena doze. Dalis jų yra skiepyti antra doze, bet po skiepo praėjo tik kelios dienos ir imuninis atsakas nespėjo susiformuoti“, – komentavo F. Jankevičius.
Jis pabrėžė, kad, lyginant su pernai, gydoma daug daugiau jaunesnio amžiaus pacientų.
„Jei pernai dominuodavo virš 70 m. amžiaus žmonės, tai šiemet praktiškai turime visų amžiaus grupių pacientų. Žinoma, dominuoja nuo 60 m., bet turime ir 50-mečių, 40-mečių, 30-mečių ir pavieniais atvejais jaunesnių nei 30 metų“, – pasakojo F. Jankevičius.
Pasitelks personalą iš regiono
Įstaigos vadovas prabilo ir apie tai, kad gali tekti pasitelkti daugiau personalo.
„Kol kas personalo užtenka, bet situacija gali pasikeisti jau kitą savaitę. galvojame pasitelkti personalą– ir savanorius, ir kitų gydymo įstaigų medikus. Visų pirma bus jaučiamas anestezisčių trūkumas, kaip ir pernai tikimės pasitelkti personalo iš kitų regiono gydymo įstaigų“, – komentavo F. Jankevičius.
Jis pridūrė, kad, laimei, personalas praktiškai 100 proc. paskiepytas ir sergančiųjų yra pavieniai atvejai.
Paklaustas, ko dar reikėtų, kad situacija keistųsi į gerąją pusę, klinikų vadovas teigė, jog vienintelis kelias – laikytis apribojimų ir tęsti vakcinaciją.
„Tai, ką mes dabar stebime, tai yra nevakcinuotų žmonių pandemija. Norėtųsi, kad tai kuo greičiau užsibaigtų. Kokiu būdu? Stengtis vakcinuoti aukščiausios rizikos grupės pacientus ir visus kitus gyventojus“, – pažymėjo jis.
Ligoninėse – virš tūkstančio žmonių
Ligoninėse šiuo metu gydomi 1005 žmonės, 117 iš jų gydomi reanimacijoje. Palyginti su ankstesne para, žmonių ligoninėse yra devyniais mažiau.
Per parą į ligonines dėl COVID-19 paguldyti 97 žmonės – maždaug dviem dešimtimis mažiau nei para anksčiau. 77 pacientams taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, deguonis papildomai tiekiamas 823 žmonėms.
Portalas tv3.lt primena rašęs, kad dėl gausėjančio COVID-19 pacientų srauto regionų ligoninėse jau uždaromi kai kurie skyriai, nuogąstaujama, kad gyventojai gali nebegauti dalies sveikatos paslaugų.
Praėjusią parą nustatyti 1464 nauji COVID-19 atvejai, mirė 14 žmonių. Iš jų – aštuoni vyresni nei 80 metų žmonės, iš jų pasiskiepiję buvo trys. Taip pat mirė trys vyresni nei 70 metų žmonės, po vieną vyresnį nei 40-ies, 50-ies ir 60-ies žmogų.
Bendras 14 dienų naujų susirgimų koronavirusu skaičius šalyje 100 tūkst. gyventojų pasiekė 569,5 – per parą jis paaugo beveik dviem dešimtimis. Septynių dienų teigiamų diagnostinių testų dalis nekito ir siekia 6,3 procento.