Rietavo mero Antano Černeckio teigimu, sulėtėję skiepijimo tempai duoda laisvę ligai plisti. „Jeigu šitaip lauksime, tai rudenį užsidarysime – vėl bus tas pats, kaip ir praeitą žiemą“, – perspėjo jis.
Nesiskiepiję ir persirgę neretai atgailauja
Rietavo meras Antanas Černeckis tvirtino, kad skiepai – vienintelė išeitis norint stabdyti sergamumą Covid-19 liga.
Raudonos savivaldybės statusą gavusiame Rietavo mieste šiuo metu serga 5 žmonės. Pastarąją savaitę užsikrėtimų skaičius šoktelėjo, sakė meras.
„Ekskursijų metu pasigavo vienas virusą, parvežė kitiems ir šeimoje užsikrėtė. <...> Čia dėl kelionių, nenorėjimo būti namuose vasarą. Tiesiog didelis judėjimas, o patys buvo nesiskiepiję – čia yra problema didžiulė“, – pasakojo A. Černeckis.
„Rietavo savivaldybėje skiepijasi, mūsų nėra bloga padėtis. <...> Bet reikėtų iš tikrųjų aktyvesnio skiepijimosi. Kol žmonės nesiskiepys, tol nieko nebus. Kaip bežiūrėtume, tiesiog nėra kitos išeities“, – svarstė jis.
Paklaustas, kokių priemonių reikėtų imtis, kad sergamumo rodikliai neaugtų, meras atsakė, kad svarbiausia keisti taktiką.
„Testų nemokamų tiesiog nereikėtų. Iš tikrųjų nemokami testai paikina žmones“, – minėjo Rietavo meras. Jo nuomone, apmokestinus Covid-19 testus, gyventojai pajustų šiokį tokį kirtį per finansus.
„Reikėtų elgtis griežčiau, nes kito kelio nėra. <...> Su atskirais asmenimis teko kalbėtis ir diskutuoti – tiesiog jie yra neįtikinami skiepytis, kol per kišenę niekas neužvažiuoja. Kai jau reikia mokėti, tada pradeda mąstyti“, – paaiškino meras.
Meras pasakojo, kad jam teko girdėti Covid-19 persirgusių gyventojų atgailavimą, kad laiku nepasiskiepijo.
„Kai pakalbi su tais žmonėmis, kurie nesiskiepijo ir sunkiai sirgo, tai jie sako: „100 kartų geriau būčiau pasiskiepijęs ir būtų tokios problemos nebuvę.“ Nepalyginamai kitoks yra sirgimas po skiepo ir be skiepo“, – minėjo A. Černeckis.
Visgi privalomą vakcinaciją Rietavo meras vertino kiek atsargiau. Pasak jo, skiepai per prievartą – „sunkus variantas“. Mokamas testavimas, mero akimis, ganėtinai susiaurintų nenorinčių skiepytis ratą.
Jo teigimu, pandemijos atveju neturėtų būti demokratijos, t. y. turėtų būti griežtesnės skiepijimo taisyklės tiems, kurie gali skiepytis. „Kodėl vieni turėtų naudotis kitų gerumu? Nešioja užkratą, suserga, jų gydymas brangiai kainuoja. <...> Iš principo nesiskiepija, o dabar turi bėdą“, – minėjo A. Černeckis.
Nemokamais testais manipuliuojama
Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis teigė, kad šiandien šiame regione Covid-19 serga 26 asmenys.
„Per pirmadienį, antradienį buvo 10 naujų atvejų – 3 įvežtiniai. Kita dalis <...> dirba kavinėse. Manau, tai yra pasekmė vasaros atostogų. Suvažiavo iš visos Lietuvos į pamario kraštą, šis regionas raudonas jau. Matyt, dėl skiepų lėtumo, dėl skiepų stokos virusas plinta“, – svarstė Šilutės rajono meras.
V. Laurinaitis tvirtino, kad skiepai būtų pakeitę situaciją Šilutės rajone. Jis apgailestavo, kad šiuo metu savivaldybėje yra tik 41 proc. pasiskiepijusių.
Mero manymu, viruso akivaizdoje gyventojams reikėtų suteikti mažiau liberalizmo: „Tokiam mados reikalui – nesiskiepyti – nepritariu. <...> Turėtų būti atsakomybė, griežtesnės [skiepijimo – aut. past.] instrukcijos, daugiau įpareigojančios.“
Šilutės rajono meras taip pat pasisakė už nemokamų Covid-19 testų panaikinimą: „Jei norite – testuokitės už pinigus. <...> Skiepai nemokami, testai nemokami, tai ir manipuliuojama. Dalis susimąstytų, kad geriau pasiskiepyti ir laisvai keliauti, o ne mokėti pinigus ir nuolat testuotis.“
Kitas būdas mažinti Covid-19 sergamumą, pasak mero, privalomai skiepyti įmonių, įstaigų darbuotojus, aptarnaujantį personalą ir viešus asmenis, atliekančius paslaugas.
Privalomi skiepai, pasak mero, padėtų tinkamai kovoti su koronavirusu: „Privalomas skiepijimas pakeistų situaciją. Nemanau, kad čia labai pakeistų žmogaus teises. Daugiau kitų asmenų teises pažeidžia tie, kas dabar nesiskiepija.“
Alternatyvos skiepams turėtų būti nepatogios
Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas portalui tv3.lt pasakojo, kad Klaipėdos universitetinėje ligoninėje šiuo metu gydosi 23 pacientai, iš kurių tik dešimtadalis buvo pasiskiepiję.
„Sunkiai sergančiųjų skaičius yra stabilus, bet tai vėlgi nekelia didelio atsipalaidavimo, tikrai ne. <...> 90 proc. ligonių yra neskiepyti. Visi iš to turėtų suvokti, <...> kad turbūt tai vienintelis kelias likti saugiems, saugoti save ir kitus. Kita vertus, tai tegu tampa gera pamoka arba akstinu neatidėlioti, eiti skiepytis“, – įžvalgomis dalijosi Klaipėdos meras.
Jo teigimu, kito kelio nei vakcinacija paprasčiausiai nėra ir pats laikas pagaliau tai suvokti.
„Buvimas Klaipėdos raudonoje C1 zonoje nuteikia labai rimtai ir atsakingiems veiksmams, ypač Klaipėdoje artėjant šventėms“, – sakė jis.
Paklaustas apie vakcinacijos apimtis Klaipėdos mieste, V. Grubliauskas atsakė, kad iš organizacinės pusės viskas vyksta sklandžiai: patalpos įrengtos, specialistai dirba, vakcinų netrūksta.
Vis dėlto rezultatas ne itin džiugina – Klaipėdoje vakcinos dozės suleistos mažiau nei 40 proc. gyventojų.
„Organizacine prasme padaryta viskas.<...> Be abejo, per prievartą surakintų arba su bizūnu atvedamų žmonių į skiepijimo vietas nebus. Mes galime siųsti autobusiukus į skiepijimo vietas: į daugiabučių kiemus, prekybos centrus, renginius. <...> Tačiau jeigu yra sąmoningas noras nesiskiepyti, tai visos pastangos neduos optimalaus rezultato“, – sakė Klaipėdos meras.
Mero nuomone, kol gyventi nepasiskiepijus bus patogu, bus dalis visuomenės, kuri tuo naudosis. „Jeigu gali nesivakcinuodamas nemokamai pasidaryti testą ir gauti Galimybių pasą, natūralu, kad tie, kurie į tai žiūri skeptiškai, naudotis ta proga kaip alternatyva vakcinai“, – svarstė V. Grubliauskas.
Dar vienas Lietuvos savivaldybės vadovas pritarė Covid-19 testų apmokestinimui: „Padaryti, kad ta alternatyva būtų nepatraukli ar mažų mažiausiai kainuotų, manau, būtų sveika, logiška ir racionalu.“
Paklaustas apie privalomą vakcinaciją, V. Grubliauskas sakė pasigendantis Lietuvoje tvirtos politinės valios ir pasirengimo tokiam gana drastiškam žingsniui. Jo teigimu, Lietuva dar nėra pasiruošusi imtis tokių saugumo priemonių, kokias jau įvedė kaimynė Latvija ir dar planuoja pasitelkti prancūzai.
„Tai, kas yra privaloma, visada kels diskusijas. Priešininkai turės argumentų dėl žmogaus teisių, dėl Konstitucijos <...> ir iš dalies galbūt bus teisūs. Reikėtų eiti ne per prievartinį skiepijimą užmerkus akis, o padaryti kitą alternatyvą – gyvenimą nepasiskiepijus – nepatogų, brangų, bet teoriškai egzistuojantį“, – apibendrino Klaipėdos miesto meras.
Covid-19 situacija Lietuvoje kaista
Portalas tv3.lt primena, kad vertinant teigiamų diagnostinių testų dalį, šiandien Lietuvoje užfiksuotos dar dvi „raudonos“, C2 zonai priskiriamos, savivaldybės – Rietavas ir Šilutė. Vakar į rausvąją zoną pagal atvejų skaičius, tenkančius 100 gyventojų per 14 dienų, pateko Klaipėdos miestas, kur sergamumas perkopė 100.
Nors naujų atvejų rodiklis Rietave siekia 55,8, teigiamų tyrimų dalis yra 12,8 proc. Tuo metu Šilutėje, kur 14 d. naujų atvejų, tenkančių 100 tūkst. gyv., skaičius yra 75,5, teigiamų tyrimų dalis per 7 d. lygi net 24,5 proc.
Klaipėdoje naujų atvejų rodiklis toliau auga ir šiandien siekia 124,8, o teigiamų tyrimų dalis – 14,6 proc. Antroje vietoje pagal atvejus – Šiaulių miestas (94,2), toliau rikiuojasi Kretinga (93,8), Šilutė, Palanga (73,1), Rietavas, Klaipėdos rajonas (54,3).
9 savivaldybėse 2 sav. naujų atvejų skaičius vis dar siekia 0.