Visame pasaulyje nuo koronaviruso jau mirė daugiau nei 2,9 mln. žmonių, o užsikrėtė beveik 136 mln. asmenų.
PSO atsakui į COVID-19 protrūkį vadovaujanti Maria van Kerkhove pareiškė, kad „šios pandemijos trajektorija auga... eksponentiškai“.
PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas perspėjo, kad pasauliniu mastu „matėme septynias savaites iš eilės augantį [užsikrėtimo koronavirusu] atvejų skaičių ir keturias savaites didėjantį mirčių skaičių“.
Praėjusią savaitę užfiksuotas „ketvirtas didžiausias [užsikrėtimo] atvejų skaičius per vieną savaitę“.
Praėjusią savaitę užsikrėtimo atvejų skaičius pasaulyje padidėjo devyniais procentais, o mirčių skaičius – penkiais procentais, sakė M. van Kerkhove
Šis augimas fiksuojamas nepaisant to, kad daugybėje šalių sparčiai vyksta vakcinavimas nuo COVID-19; iki šiol panaudota daugiau nei 780 mln. dozių skiepų.
Nors vakcinos yra svarbus ginklas siekiant sustabdyti pandemiją, Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas pabrėžė, kad tai nėra vienintelis įrankis.
„Kainuoja gyvybes“
„Fizinis atstumas veikia. Kaukės veikia. Rankų higiena veikia. Vėdinimas veikia. Stebėjimas, testavimas, kontaktų sekimas, izoliacija, palaikomasis karantinas ir gailestinga priežiūra – visa tai padeda sustabdyti užsikrėtimus ir gelbėti gyvybes“, – sakė jis.
„Tačiau painiava, pasitenkinimas ir nenuoseklumas kalbant apie visuomenės sveikatos priemones ir jų taikymą skatina [viruso] perdavimą ir kainuoja gyvybes“, – perspėjo PSO vadovas.
M. van Kerkhove taip pat išreiškė neviltį, kad naujas atvejų šuolis fiksuojamas praėjus daug laiko nuo krizės pradžios.
„Tai nėra ta situacija, kurioje norime būti praėjus 16 mėnesių nuo pandemijos pradžios, kai turime priemonių, kurių veiksmingumas įrodytas“, – žurnalistams sakė ji ir pridūrė, kad „šiuo metu esame kritiniame pandemijos taške“.
Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas pabrėžė, kad „PSO nenori begalinių karantinų“ ir atkreipė dėmesį, jog „šalys, kurioms sekėsi geriausiai, ėmėsi pritaikytų, pamatuotų, paslankių ir įrodymais pagrįstų priemonių derinių“.
„Mes taip pat norime, kad visuomenė ir ekonomika vėl atsidarytų, o kelionės ir prekyba atsinaujintų“, – sakė jis, tačiau perspėjo, kad „šiuo metu daugelyje šalių intensyviosios terapijos skyriai yra perpildyti“.
„Žmonės miršta, o to visiškai įmanoma išvengti“, – kalbėjo PSO vadovas.
Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas pripažino, kad pandemija dar „toli nuo pabaigos“, tačiau pabrėžė, kad yra priežasčių optimizmui.
„Sumažėjęs [užsikrėtimo] atvejų ir mirčių skaičius per pirmuosius du metų mėnesius rodo, kad šį virusą ir jo variantus galima sustabdyti“, – sakė jis.
„Bendromis pastangomis taikant visuomenės sveikatos priemones kartu su nešališku skiepijimu, per kelis mėnesius galėtume suvaldyti šią pandemiją“, – pridūrė pareigūnas.
Pradėtas „Johnson & Johnson“ vakcinos nuo COVID-19 tiekimas Europos Sąjungai
Europos Sąjungai pirmadienį pradėtas bendrovės „Johnson & Johnson“ vakcinos nuo COVID-19 tiekimas, pirmieji 55 mln. šios vakcinos dozių Bendrijai turėtų būti pristatyti iki birželio pabaigos.
Europos Komisijos atstovas sveikatos apsaugos reikalams Stefanas de Keersmaeckeris patvirtino, kad „Johnson & Johnson“ vakcinos pristatymas „tikrai vyksta kaip susitarta“.
Per pirmąjį šių metų ketvirtį ES sulaukė maždaug 105 mln. dozių vakcinų nuo koronaviruso. Šis kiekis yra mažesnis nei tikėtasi, anglų iš švedų bendrovei „AstraZeneca“ nepristačius maždaug 90 mln. dozių iš žadėtų 120 mln. Kiti vakcinų tiekėjai „Pfizer-BioNTech“ ir „Moderna“ atitinkamai parūpino 65 mln. ir 10 mln. dozių.
Per antrąjį ketvirtį ES tikisi gauti 200 mln. dozių iš „Pfizer-BioNTech“, 35 mln. – iš „Moderna“, 70 mln. – iš „AstraZeneca“ ir 55 mln. – iš „Johnson & Johnson“.
Siekiant įgyvendinti ES tikslą ir iki vasaros pabaigos vakcinuoti 70 proc. suaugusių Bendrijos gyventojų, reikės visiškai vakcinuoti 255 mln. žmonių. Daugumai prireiks dviejų skiepų dozių, bet jei bus skiepijama bendrovės „Johnson & Johnson“ pagaminta vakcina – užteks vienos dozės.