Sukčių schemos nuolatos tobulėja – vieniems jie siūlo investuoti, kitus apgaudinėja graudinančiomis istorijomis apie į bėdą patekusius, prasiskolinusius artimuosius.
Kas antras iš pavasariu besimėgaujančių klaipėdiečių yra vienaip ar kitaip susidūręs su sukčiais – taip rodo naujausios apklausos. Vieni nukentėjo, kitiems pavyko klastą perprasti:
„Dukra tipo pateko į avariją. – Nepatikėjot? – Ne, aš dukros neturiu.“
„Toks rusakalbis. Sakau, iš Putino viliokit pinigų, o ne iš senų žmonių. Sakau, negausit.“
Ir vis tik daugybė žmonių pasimauna ant sukčių kabliukų. Nesvarbu, kiek apie tai kalba žiniasklaida, policija ar artimieji. O ir išviliotos sumos įspūdingos. Štai balandį pareigūnu prisistatęs vyras iš 71-erių klaipėdietės išviliojo 56 tūkstančius eurų.
Psichologai aiškina, kad žmonės sukčiais tiki, mat šie puikiai išmano ką daro – demonstruoja pasitikėjimą savimi, kalba taisyklingai ir paveikiai bei manipuliuoja emocijomis – baime, godumu, viltimi, meile ar noru padėti kitiems.
„Dažniausiai sukčiai sudaro tokias aplinkybes, kur žmogus turi greitai priimti sprendimą, kas iš esmės mažina kritinį mąstymą“, – teigė psichologė Inesa Golubovskaja.
Naudoja dirbtinį intelektą
Policija psichologės žodžius patvirtina. Anot pareigūnų, skirtingoms žmonių amžiaus kategorijoms sukčiai naudoja skirtingas pinigų išviliojimo schemas. Pavyzdžiui, jaunimą apgaudinėja pardavinėdami internete netikrus daiktus, ar žadėdami atsiųsti kurjerį kuriam reikės asmens duomenų.
Vyresnius – siūlydami investuoti ar sukurdami netikras mokesčiams sumokėti skirtas svetaines. O štai garbaus amžiaus lietuvius sukčiai apmauna pasinaudodami jų emocijomis – aiškina, kad artimasis pakliuvo į avariją ar prasiskolino. Vėl padažnėjo telekomunikacijų bendrovių konsultantais prisistatančių sukčių.
„Pradeda sakyti, kad gal kas negerai su sąskaita, pavyzdžiui, sujungsime jus su banku, su policijos darbuotojais. Ir kadangi įsijungia ta ale oficiali policija, žmogus tuoj pat sunerimsta, kad kažkas negerai, jam pradedama pranešinėti, kad vyksta kažkokios operacijos ir čia žmogus galutinai pasimeta ir pradeda klausyti nusikaltėlių nurodymų“, – aiškino Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos viršininkas Zigmas Turskis.
Nors dalį sukčių policijai pavyksta sučiupti, vis tik dauguma lieka nenubausti ir vis labiau tobulėja. Štai užsienyje apgavikai jau naudoja dirbtinį intelektą, kuris sugeba telefonu atkurti aukos artimojo balsą.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:







































































































































































































































































