Kaip penktadienį pranešė prokuratūra, turimais duomenimis, pernai vasarą laivu iš Kinijos į Klaipėdos uostą atvyko krovinys su daugiau nei 7,5 tonų Europos Sąjungoje neregistruotų augalų apsaugos produktų, jų vertė gali siekti apie 71 tūkst. eurų.
Pagal laikinojo saugojimo deklaraciją saugomam kroviniui buvo atliktas muitinis tikrinimas. Krovinio dokumentuose buvo nurodyta, kad gabenamas produktas yra 100 proc. koncentracijos augalų apsaugos produktas.
Siekiant nustatyti ar Klaipėdos uoste laikinajam saugojimui įformintas krovinys faktiškai atitinka siuntėjo deklaruotą informaciją, buvo paimti prekių mėginiai.
Pasak prokuratūros, atlikti laboratoriniai tyrimai parodė, kad iš Kinijos atgabentų augalų apsaugos produkto sudėtyje esančių veikliųjų medžiagų dalis nėra registruotos ne tik Lietuvoje, bet ir Europos Sąjungoje, todėl jų įvežimas į Lietuvą ar į bet kurią kitą valstybę narę yra draudžiamas.
Gavę šiuos duomenis, Klaipėdos teritorinės muitinės pareigūnai minėtą krovinį sulaikė ir perdavė medžiagą MKT informacijos įvertinimui.
Klaipėdos apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Saulė Pučkienė, susipažinusi ir įvertinusi pateiktą informaciją, priėmė nutarimą perduoti medžiagą pakartotinai nagrinėti MKT Klaipėdos skyriaus pareigūnams.
Prokurorės teigimu, turimi duomenys leidžia įtarti, kad netinkamas cheminių medžiagų ženklinimas ir krovinio laikinojo saugojimo deklaracijoje pateikti, kaip įtariama, melagingi duomenys yra požymiai nusikalstamos veikos, numatytos Baudžiamojo kodekso 199 straipsnyje.
Atsižvelgiant į tai, kad medžiagoje buvo gauti papildomi duomenys iš Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos, vasario 10 dieną pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl pasikėsinimo įvykdyti kontrabandą.
Tyrimą atlieka MKT Klaipėdos skyriaus pareigūnai.
Teisėsaugos institucijos įspėja, kad asmenys, kurie ketina įsigyti ir naudoti nelegalias augalų apsaugos priemones, rizikuoja prarasti Europos Sąjungos finansavimą bei tiesiogines išmokas.
Už neregistruotų ar falsifikuotų produktų laikymą, naudojimą ar pardavimą baudos fiziniams asmenims siekia nuo 600 iki 3800 eurų, o juridiniams – nuo 5 iki 14 proc. metinės apyvartos.