Istorikas Mindaugas Nefas pabrėžia, kad kovo 8-os dienos šventimo būdas dovanojant gėles išpopuliarėjo sovietmečiu. Todėl Vakarų Europoje niekas Tarptautinės moters dienos nešvenčia taip kaip posovietinės šalys, o akcentuoja moterų politines teises.
„Sovietmečiu susiformavo tokia tradicija, tokia iškreiptų veidrodžių karalystė, kai tarsi buvo deklaruojama, kad yra lygios teisės ir moterys teoriškai turėdavo galimybę siekti aukščiausių politinių postų, bet praktiškai moterims pasiekti aukščiausius politinius postus buvo be šansų“, – paaiškino tuometinę moterų padėtį M. Nefas.
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Diskriminacijos prevencijos ir komunikacijos grupės vadovė Mitautė Jurkutė pastebi, kad dabar ši diena yra komercinė, nors turėtų būti visai priešingai.
„Geriau jau man būtų pakalbėt apie tai, ką mes čia galim padaryti, kad smurto, pavyzdžiui, artimoje aplinkoje būtų mažiau, nuo kurio moterys nukenčia labai didele dalimi mūsų šalyje. Tai gėlėmis to ne užglaistysi“, – užsiminė ji.
Gėlės kovo 8-ąją – tradicija ar prieštaravimas lygioms teisėms?
Dėl moterų padėties sovietmečiu, istoriko manymu, iki dabar kyla priešprieša, ar moteris sveikinti su tulpėmis Tarptautinės moters dienos proga, ar akcentuoti lygių teisių moterims užtikrinimą. Mitautė Jurkutė siūlo gėlių dovanojimą pasilikti kitoms progoms.
„Atsižvelgiant į tai, dėl ko pati diena kilo, tai galėtų proga tokia apmąstyti tuos klausimus, kuriose mes vis dar nematome pažangos arba pažanga yra lėta“, – paminėjusi, kad moterų ir vyrų teisės lygios, o galimybės kai kuriais atvejais nelygios, siūlė M. Jurkutė.
Tulpės kovo 8 dieną
„Tiesiog pasikeitė požiūris, galbūt ir tas kitoks gilesnis suvokimas apie tikrąsias moterų teises atsirado. Vis tiek ji [kovo 8 d.] yra labiau tokia sovietinė, tai kuo mes greičiau atsisakysim šito viso pasaulio palikimo, tuo, aš manau, tas mūsų visuomenės pažangos aspektas bus greitesnis“, – pridūręs, kad šia proga geriau koncentruotis į tai, ką moterys nori pasakyti, ir į jų teises, pastebėjo M. Nefas.
M. Jurkutė taip pat pasidalina pasikeitusia šios progos minėjimo tradicija. Jai tai daugiau refleksijos metas su artimomis moterimis.
„Pastaruoju metu man tai diena, kai norisi būtent su kitomis moterimis, draugėmis, šeimos narėmis, mama pasikalbėti apie tai, kiek vis dėlto daug gerų dalykų yra mūsų gyvenime ir tuo pačiu pasikalbėti, o tai ko čia dar mums reikia“, – apie savo Tarptautinės moters dienos minėjimą pasakoja ji.
Kokia moterų padėtis Lietuvoje šiandien?
Pasak Diskriminacijos prevencijos ir komunikacijos grupės vadovės, yra ką švęsti šia proga ir už ką pakovoti. Jos teigimu, Lietuvoje gana anksti, palyginus su kitomis šalimis, buvo užtikrinta balsavimo teisė moterims. O moterų teisės nebėra diskusijų objektas, dabar daugiau kalbama apie moterų galimybes.
Taip pat Lietuvos moterys yra labiausiai išsilavinusios visoje Europos Sąjungoje, tačiau ji atkreipia dėmesį, kad faktiškai moterys Lietuvoje vis dar uždirba mažiau negu vyrai.
„Ką mes matome vadovaujančiose pozicijose, kokį turime disbalansą, kai kalbama apie pačias aukščiausias pozicijas, pavyzdžiui, kiek yra merių moterų, tai jų nėra pusės ar bent trečdalio, net ir 20 proc. nėra“, – teigė pašnekovė.
M. Nefas taip pat pabrėžia, jog moterų lygios galimybės su laiku progresavo, tačiau vis dar yra žmonių požiūrio į moteris problemų.
„Teisinė padėtis moterų ir vyrų, be abejo, yra vienoda, tai čia daugiau mes susiduriam su mąstymo skirtumais, nes jeigu moteris uždirba toje pačioje pozicijoj mažiau negu vyras statistiškai, tai jau mes susiduriam su mąstymo kažkokiais dalykais. Dažniausiai vyrai, bet ir pačios moterys kartais nuvertina savo galimybes siekti karjeros“, – požiūrio į moteris problemą iškėlė istorikas.
Jis atkreipia dėmesį, kad dar nuo ankstesnių laikų yra išlikęs moterų vertinimas tik pagal išvaizdą, o moterų intelektas paliekamas kaip antraeilis dalykas.
„Šiais laikais dar dažnai mes mėgstam pabrėžti, kalbant apie moteris, visų pirma, estetinius kažkokius dalykus, grožį, o protą tik vėliau“, – iki šių dienų išlikusį mąstymą apie moteris pamini jis.
Info iš wikipedijos
jei kažkam nereikia, tai nereikia. o jeigu kam nors tas gėles dovanoti malonu, ir yra tokių,kurioms tas gėles gauti yra smagu, nematau problemos. man tai šita diena nėra šventė, bet jeigu kažkam yra, tebūnie.