Maža to, atsekti, kur keliauja žmonių paaukoti pinigai, yra neįmanoma. Prie prekybos centrų vaikai ir paaugliai renka pinigus neva Ukrainai ir karo pabėgėliams.
„Renkame lėšas Timofejui Holuckiui, jis serga epilepsija ir autizmu. – O jis Lietuvos gyventojas? – Ne, jis iš Ukrainos. Bet šiuo metu jis yra Lietuvoje, Vilniuje. – Iš kokio fondo esate? – Iš „Blessing for people“, – atsako vaikinas.
„TikTok'e“ plinta vaizdo įrašas iš Klaipėdos, jame matyti, kaip policijos pareigūnai tikrina labdaros organizacijos „Blessing for people“ įkūrėją.
„TV3 Plus“ žiniomis, ši labdaros organizacija yra oficialiai įregistruota Lietuvoje. „Blessing for people“ filialai veikia ne tik mūsų šalyje, bet ir visoje Europoje. Kaimyninėje Latvijoje žurnalistai taip pat domisi organizacijos veikla. Šių metų kovą žurnalistai susisiekė su Rygos filialo vadovu ukrainiečiu Dmitrijumi, tačiau jis komentuoti atsisakė.
O „Facebook'e“ galima rasti daugybę darbo skelbimų mokiniams, kuriuose siūlomas darbas, o ne savanorystė. Lietuvoje nepilnamečiai gali pradėti dirbti nuo 14 metų, tačiau taikomi įvairūs apribojimai – darbo ir poilsio.
Nelegalus darbas nepilnamečiams
„Įvairiuose skelbimuose nurodytas įvairus amžius. Bet aš radau pačius jauniausius – nuo 12 metų. 12, 13, 14 metų. Skelbimuose nurodyta, kad tai darbas. Tai reklamuotojo darbas. Nurodytas ir atlygis. Įvairiuose skelbimuose jis skirtingas, priklauso, ir kuriame mieste. Nuo 8 iki 12 eurų per valandą“, – pasakoja „VEIK Fondo“ direktorius Michailas Andrijanovas.
Klaipėdos visuomenininkas M. Andrijanovas yra įsitikinęs, kad toks paramos rinkimas labai miglotas. Esą neįmanoma atsekti, kur nukeliauja paaukoti pinigai, o dirbti ir savanoriauti leidžiama tik nuo 14 metų. Ir tai tik gavus raštišką tėvų sutikimą.
„Blessing for people“ atstovai tvirtina, kad reikiamus sutikimus esą turi. Tačiau Andrijanovas tikina, jog tai tėra abejotini rašteliai, kuriuos galėtų ranka parašyti patys vaikai. O tėvai esą net nežino, ką jų atžalos veikia per pamokas ar po jų.
„Žmonės tiesiog nusprendė pasipelnyti iš karo. Ir tokiu baisiu būdu, nes, pirmiausia, jie naudojasi neįgaliais žmonėmis, neįgaliais vaikais, o antra – mūsų vaikais, paversdami juos elgetomis“, – sako M. Andrijanovas.
Aiškėja, kad oficialiai vaikai nedirba, o tiesiog savanoriauja. Ir už tai jie gauna ne atlyginimą, o neva kompensacijas maistui ir kelionėms. Tiesa, sumos, kurias jie gauna – nevienodos. O ar tokiu būdu organizacija bando nuslėpti nelegalų darbą, prisidengiant savanoryste, organizacijos atstovai atsakyt neskuba.
Aiškėja, kiek paaugliai iš to užsidirba
Rygos žurnalistai pasiteiravo paauglių, kaip jiems mokamas toks atlygis? Paaiškėjo, kad tiesiai iš jų surinktų aukų.
„Maždaug 20 procentų“, – atsakė Latvijoje dirbanti nepilnametė.
Visuomenininkas M. Andrijanovas sako jau ištyręs šios organizacijos veiklą.
„Žmonėms atrodo, į dėžę įmetei centą, nieko ten baisaus. Bet, tarkime, viena iš mamų atvirai sako, kad jos vaikui už 4 darbo valandas buvo sumokėta 50 eurų. Jeigu skaičiuojame, kad tai 20 procentų nuo surinktos sumos dauginame iš 5 – jis per 3 valandas surinko 250 eurų, vienas vaikas. Šios mamos pasakojime buvo paminėta ir suma, kurią jis per dieną surinkdavo iki 500 eurų“, – sako M. Andrijanovas.
Darbo inspekcija esą jau domisi šios ir panašių organizacijų veikla šalyje. O policija praneša, kad jau gavo ne vieną pranešimą dėl esą neteisėtai renkamos paramos Ukrainai.
„Galiu kalbėti apie Vilniaus apskritį. Per tą laiką buvo gauti keli pranešimai apie pinigų rinkimą. Pareigūnai visais atvejai buvo nuvykę patikrinti informacijos, bet nenustatė pažeidimų ir tyrimai jokie policijos tyrimai nebuvo pradėti“, – teigia Vilniaus policijos Prevencijos poskyrio viršininkas Jevgenijus Liepis.
Nors jokių baudžiamųjų ar administracinių bylų policija nepradėjo, pareigūnai ragina prieš aukojant pinigus įsitikinti, kad lėšas gaus tie, kuriems jų tikrai reikia.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.