G. Paluckas sako situaciją aptaręs praėjusį savaitgalį su Vilniuje viešėjusia Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen.
Anot jo, pirmininkė reiškia lūkestį, jog pati Lietuva surinks įrodymus, kad Kinija taikė prieš valstybę prekybinius ribojimus, kai Vilnius leido šalyje veikti Taivaniečių atstovybei.
„Situacija nėra paprasta, nes ir Europos Komisijos vadovė (...) tikisi, jog pati Lietuva surinks ir pateiks įrodymus, kad buvo skriaudžiama Kinijos, bet tokius dalykus padaryti yra nepaprastai sunku“, – Žinių radijui ketvirtadienį sakė premjeras.
„Žiūrint į perspektyvą tos bylos, bijau, kad ji baigsis niekuo“, – pridūrė jis.
PPO sausį po Europos Komisijos kreipimosi antrą kartą sustabdė minimą bylą.
Sustabdymas gali tęstis vienerius metus ir, jeigu byla nebus atnaujinta, ginčas su Kinija bus nutrauktas.
Kaip anksčiau rašė BNS, Lietuvai ėmus megzti glaudesnius santykius su Taivanu ir Vilniuje atidarius šios salos vardo atstovybę, Kinija 2021 metais pažemino diplomatinį atstovavimą santykiuose su Lietuva ir, anot šalies pareigūnų, ėmėsi prekybos ribojimų.
Dėl to Briuselis 2022 metų pradžioje kreipėsi į PPO. Vis tik Komisija praėjusių metų sausio pabaigoje organizacijos paprašė bylą laikinai sustabdyti. Tuomet Briuselis nurodė, jog tai – procedūrinis veiksmas, atliktas dėl techninių priežasčių.
Kinija neigia pritaikiusi ribojimus ir tvirtina, kad prekybos atsisakė pačios įmonės, kurių patriotinius jausmus Lietuva užgavo.
G. Paluckas sakė, kad nuo bylos PPO baigties gali priklausyti, ar Kinija sutiktų santykiuose su Lietuva sugrąžinti pilnavertinį diplomatinį atstovavimą ambasadorių lygiu.
Jis taip pat tvirtino, kad net jeigu ginčas su Kinija baigsis niekuo, tai praktiškai neturės pasekmių Lietuvos ekonomikai.
„Importas iš Kinijos jau yra praktiškai atsistatęs, eksportas tam tikra apimtimi taip pat atsistatęs, bet (...) mūsų ekonominiai santykiai su Kinija niekada nebuvo itin reikšmingi ir neturėjome mes nei eksporto, nei importo nuo Kinijos priklausomybės“, – kalbėjo ministras pirmininkas.
Europos Komisija irgi teigia, kad po pirminės prekių blokados iš Lietuvos 2021-ųjų pabaigoje – 2022-ųjų pradžioje Lietuvos ir Kinijos prekyba kiek atsigavo.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!