Dviejuose didžiuliuose Vilmos iš Miežiškių šiltnamiuose karaliauja vien pomidorai. Tačiau ne bet kokie, o išskirtinių veislių tikri naminiai.
Panevėžietė apie auginamus pomidorus galėtų pasakoti valandų valandas. Moteris taip jais žavisi, kad daugiau nieko nebeaugina. Nuo tradicinių apvalių bet gigantiškų iki neįtikėtinos plėšomos pomidorų formos ar spalvų.
„Paragavau ir pagalvojau, nu, noriu juos auginti. Jie tikrai ne tik gražūs, bet ir be galo skanūs. Odelė labai plona, saldūs, o perpjovus net vaivorykštės spalvos visos", – sakė pomidorų augintoja Vilma Burneikienė.
Moters kolekcijoje šiuo metu dera daugiau kaip 150 skirtingų veislių pomidorai. Savo derliumi besididžiuodama ūkininkė pabrėžia, kad tai ne hibridiniai, o naminiai tikru skoniu pasižymintys pomidorai. Tokių nė su žiburiu nerasi nė viename prekybos centre.
Daugiausiai moters kolekcijoje yra puoselėjamos senosios močiučių ar net prosenelių augintų pomidorų veislės. Bet yra ir naujų vos 2 metus tegyvuojančių – kaip šie vyšniniai trijų maišytų spalvų pomidorai, ar taškuotieji. Moters pasididžiavimas sena latviška veislė Milda, užauginanti tikrus gigantus.
Ūkininkaujantys Vilmos tėvai išvydę tokį naminių pomidorų derlingumą, negalėjo patikėti puikiu rezultatu. Iki tol jie buvo įsitikinę, kad senosios veislės būdamos neatsparios ligoms nederės taip gerai kaip hibridiniai.
„Anam šiltnamy kur buvot truputėlį gal ligoms neatsparūs. Bet čia vaisiai ne tokie dideli, smulkesni", – tikino ūkininkė Regina Valiukienė.
Vilma juokiasi, kad nehibridinių pomidorų sėklos kur kas pigesnės, o kur dar skonių bei spalvų stulbinama įvairovė:
„Pakelis 10 sėklų hibridinių parduotuvėj kainuoja iki 5 eurų, o čia susirinkau iki euro, o kai kurias gavau mainų būdu."
Išskirtiniais pomidorais moteris drąsiai puošia stalą. Spalva pribloškia ir juodi ir geltoni ir žali ar vos nago dydžio pomidorai. Na o specialistai paaiškina kodėl lietuviai šitaip pamėgę šiuos uogų tipo vaisius. Ji viena populiariausių daržovių, kurių suvalgoma šimtais kilogramų.
„Juodi nesitikėjau, kad gali būti tokie ankstyvi, sakydavo visi, kad jau juodas, tai labai kietas ir vėlai prinoksta, dabar yra tokių ankstyvų veislių ir be galo skanių, o perpjovus jis ne juodas, o raudonas", – teigė V. Burneikienė.
„Pomidoruose labai gausu A, C vitaminų, taip pat nemažai folio rūgšties ir Kalio. Bet labiausiai pomidorai žinom dėl antioksidanto liukopeno, kuris kaip žinom visi labai svarbus priešvėžiniams susirgimams", – komentavo sveikatos biuro specialistė Dovilė Usevičiūtė.
Senosios pomidorų veislės hibridiniams neprilygsta tik galiojimu, jų plonesnė odelė šviežius pomidorus verčia suvartoti kuo greičiau.